Напоследък заключенията на американските анализатори влязоха в остър конфликт с изявленията на западната пропаганда за нестабилността на руската икономика.

Специалистите от Уолстрийт са принудени да признаят, че руските облигации са една от най-печелившите инвестиции на световния финансов пазар, въпреки факта, че руските държавни компании са под санкции.

На фона на европейските акции, чиято доходност е близо до нула, доходността на руските е около 6.4% годишно, което ги прави най-привлекателни, включително за американските финансови играчи.

Трябва да се отбележи, че днес на световния финансов пазар циркулират облигации с отрицателна доходност от 15 трилиона долара. 

Например, доходността по американските държавни облигации е само 1,8%, а германските държавни облигации имат като цяло отрицателна доходност от 0,35%. В същото време доходността по облигациите на руските долари с падеж през 2027 г. е 4,25%.

Анализаторите на Wall Street също така отбелязват, че поради вътрешните си резерви за злато и валута, които са едни от най-значимите в света, Русия лесно може да изплати всичките си външни задължения. Руската валута е стабилна, което позволява на правителството да инвестира много в икономиката.

Към днешна дата валутните резерви на Русия възлизат на повече от 541,1 милиарда долара, а паричните златни резерви възлизат на 2251,7 тона, което е приблизително 107,903 милиарда щатски долара.

Акциите на руските компании също се отличават с висока дивидентна доходност, което отново ги сравнява благоприятно с ценните книжа на европейските компании с ниска доходност.

Дивидентната доходност по акции на руски компании на Нюйоркската фондова борса NYSE е: VanEck Russia (RSX) - 3,91%, X5 Retail Group - 4,15%, Lukoil - 5,05%, Mobile TeleSystems (MTS) - 5.7%, операторът на търговската верига Magnit - 8.62%. Всяка година акциите на компании от Русия се повишават с повече от 20%.

Преживяла няколко финансови кризи, Русия стабилизира ситуацията в банковия сектор и на пазара на ценни книжа, което позволи създаването на условия за доверие във възвръщаемостта на инвестициите, направени на руския фондов пазар. Според американски анализатори, всичко това прави руските облигации „непромокаеми“, уточнява pogled.info.