Малко вероятно е руската енергийна група "Газпром" да успее да възстанови доставките на газ, загубени в резултат на войната в Украйна, в рамките на десетилетие.

Това разкрива доклад, поръчан от ръководството на "Газпром", съобщи в. "Файненшъл таймс". Износът на компанията за Европа ще бъде средно 50-75 милиарда кубически метра годишно до 2035 година, което е едва една трета от нивата преди войната в Украйна, прогнозира проучването.

Въпреки че "Газпром" се надява, че нов тръбопровод до Китай може да помогне да се компенсират загубените обеми на износа, капацитетът на съоръжението ще бъде едва 50 милиарда кубични метра годишно, а цените в азиатската страна са много по-ниски от тези за Европа, се казва още в доклада. "Основните последици от санкциите за "Газпром" и енергийната индустрия са свиването на обемите на износа, които ще бъдат възстановени до нивото си от 2020 г. не по-рано от 2035 г.", заключават авторите.

Докладът, поръчан от ръководството на компанията и написан в края на миналата година, е сред най-откровените досега признания за това как западните санкции, наложени в отговор на войната на Русия, са навредили на "Газпром" и руския енергиен сектор като цяло.

Делът на "Газпром" в енергийния износ на Русия ще намалее, тъй като тръбният газ, който беше особено силно засегнат от санкциите, остава на заден план, изместен от по-малко уязвимия втечнен природен газ, според доклада.

Компанията ще се бори да се върне към растеж без значителна държавна подкрепа в намирането на нови пазари за своя газ, сочат още заключенията от документа.

В тях се подчертава как санкциите са отрязали достъпа на руската енергийна индустрия от решаваща технология, каквито се явяват турбините, които помагат за преноса на тръбна газ, както и резервни части, необходими за ремонта им.