В началото на следващата година ще започне строеж, който ще е от изключителна важност за цяла България
Тогава ще е първата копка на газовата връзка България-Гърция, а Баку потвърди 1 млрд. куб. метра газ за страната ни
Задължително условие за доставката на договорените количества газ от Азербайджан е изграждането на българо-гръцката газова връзка - интерконекторът IGB.
"Проектът е от ключово значение за диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ за България", подчерта служебният министър на енергетиката Николай Павлов.
По думите му в момента тече интензивна работа по подготовка на документите за обявяване на търга за изграждането на междусистемния газопровод, така че в началото на 2018 година строителството на IGB да започне.
"Най-важното е, че финансово проектът е осигурен, получи 45 милиона евро безвъзмездно финансиране по "Европейска енергийна програма за възстановяване". Отделно в бюджета на България е предвидена държавна гаранция в размер на 110 милиона евро, която осигурява кредит при изгодни условия от Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие", заяви министър Николай Павлов.
Той допълни, че се работи активно за осигуряване на допълнително грантово финансиране за IGB от структурните и инвестиционните фондове на Европейския съюз.
"В края на миналата година след интензивни преговори с Azerbaijan Gas Supply Company AGSC и благодарение на подкрепата на SOCAR бяха разрешени в срок всички открити въпроси, свързани с изпълнениeто на договора за доставка на природен газ от находището "Шах Дениз 2" между "Булгаргаз" и AGSC", подчерта Николай Павлов.
"Министерството на енергетиката, "Булгаргаз" и БЕХ, като акционер в IGB, дадохме достатъчно гаранции и убедихме партньорите от AGSC в необратимостта и ангажираността на българската държава за изграждане на газопровода IGB в планираните срокове", каза още българският служебен министър на енергетиката.
"Виждам сътрудничеството между двете държави и в проекта за хъб "Балкан", чиято концепция е разработена съвместно с Европейската комисия, като проектът е включен в списъка с проекти от общ интерес. Това ще даде възможност реално азерски газ да бъде транспортиран през българската газова инфраструктура", изтъкна министър Николай Павлов.
Той покани компаниите с много голям опит от Азербайджан да участват в конкурса за 3D сеизмичните проучвания, свързани с разширяването на газовото хранилище "Чирен".
"Изграждането на интерконектори и развитието на газовия пазар са приоритет на българската държава, в който се влагат значителни средства", подчерта министър Павлов.
"Източниците на газ в Азербайджан са реални, възможностите за увеличаване на добива също. Страната ще се заинтересова от проектите, които България планира да реализира в газовия сектор и е готова да участва. Разчитаме преди всичко да се включим в проекта за газовото хранилище", каза министър Натиг Алиев и допълни, че вярва, че газопроводът IGB ще бъде изграден в срок.
"България днес се явява лидер в Южния газов коридор", подчерта още той. Министърът на енергетиката на Азербайджан коментира и плановете за изграждане на регионален газов хъб "Балкан" в България.
"Мисля, че това е много интересен проект”, каза Натиг Алиев и поясни, че Азербайджан очаква чрез България природният газ от Каспийския регион да влезе и в други страни в Европа, като например в Румъния.
Министрите Николай Павлов и Натиг Алиев се обединиха около идеята в скоро време да организират двустранна среща България – Азербайджан за разширяване на сътрудничеството между двете страни в сектор "Енергетика".
Последвайте ни
0 Коментара: