Ковид-19 имаше изключителен ефект върху вътрешния туризъм. Този анализ тепърва ще занимава хората в бранша. Но спрямо показателите до средата на август, то Родопите разкриха своя огромен потенциал, пише „Родопи voice“.

Още в началото на пролетта започна турът „Опознай Родината, за да я обикнеш“, а през лятото дивите баири бяха буквално опитомени от градска навалица. Много хора пък се замислиха за инвестиция в имот сред природата.

„Няма как да минете от тук. Долу е пълно с народ. Места няма, а и блокирахме пътя…“. Думи на млад водач от Стара Загора. Закъсал с автомобила си в опит да достигне до водата на язовир „Кърджали“, в района на… опашката на водоема. Десетки автомобили, стотици хора от цялата страна. Или по кърджалийски „калабалък да видиш“.

Окупирани от палатки, каравани, кемпери брегове, канута във водите, лодки. Всички хотели и къщи за гости пълни. Това представляваше всеки един уикенд край „синьото око“ на Кърджали.

„Избягахме от цивилизацията, но се оказа че цялата цивилизация е сторила същото“-мнение на семейство от столицата, решило да си направи бивак край семеен хотел „Боровица“.

Туризъм в цифри

Родопите печелят по 2451 лева на час от туризъм. Анализът е на база приходите само през месец юли. „Нощи в планината“ са донесли над 1 700 000 лева печалба в регионите на Кърджали и Смолян в рамките на 30 дни.

43 места за настаняване са посрещали гости през „огнения месец“ в Кърджалийско. 9 869 е общият брой на нощувките през юли, 627 реализирани от чужденци. Приходите от тях са в размер на над 400 000 лева. Ръстът на нощувките спрямо същия месец на предходната година е със 7,2 на сто, а броят им в местата за настаняване с 1 и 2 звезди нараства с 37.9%.

От чужденците, най-много турци са избрали да почиват в област Кърджали, формирайки 51% от общия брой. Следват ги румънци-11,2 на сто дял, македонци-9,7%, гости от Нидерландия с 6,7%

ГКПП „Маказа“ ли превърна Кирково в топ дестинация?

От периферия Кирково вече се очертава като един от центровете на туризма в Източните Родопи. Седем години след отварянето на граничния пункт „Маказа“ в родопската община са концентрирани 44 на сто от местата за настаняване в цялата област.

Общо 19 са хотелите и вилните комплекси в района, а леглата над 400. Всеки четвърти турист през юли в региона пък е посетил и нощувал в Кирково. Само за първите 15 дни на август броят на туристите в местата за настаняване е бил 4 437 души.

Само в комплекс „Романтика“, на пътя за „Маказа“, през юни са отчели 1 450 нощувки, а през юли - 1 950.

„Близостта с граничния пункт е от голяма полза. Имаме различен профил туристи. Едни нощуват преди да тръгнат рано сутринта за Гърция, избягвайки опашките, други пък просто прекарват цялата си почивка тук-нощуват далеч от жегите, а през деня отскачат на плаж до най-близките курортни селища при съседите. Трети използват всички възможности за риболов и опознавателни преходи до различните туристически места в региона.

През тази година ситуацията бе по-различна заради затворената граница, но с това пък спечели вътрешният туризъм. Много хора дойдоха, видяха, останаха очаровани и доволни. Това ще означава още по-голям наплив и догодина. Механизмът е много прост-един доволен турист ще доведе нови петима“, посочват собственици на хотели и къщи за гости в родопската община.

В същото време стотици гърци използват общинския център като „евтиния мол при комшиите“.

След 2013-година, когато ГКПП „Маказа“ бе отворен, цените на имотите в Кирково пък скочиха около пет пъти. Приблизително и от тогава започна бум на изграждането на хотели и къщи за гости.

Комплексите примамват с ниски цени за нощувки, близостта с гръцките плажове, както и всички културни забележителности в Източните Родопи. В много от тях вече има резервации за август догодина.

15 000 по екопътека

15 000 туристи са се насладили на красотата на Източните Родопи, преминавайки през екопътека „Райски изглед“. „Опашката“ и меандрите на язовир „Кърджали“ привлякоха хиляди гости от цялата страна от началото на пролетта до началото на септември.
Началната точка на екопътеката е семеен хотел „Боровица“.

„Само гледката на тези волни пространства окрилява духа!“, споделяли гостите пред екипа на хотелския комплекс.

Просторът, планината, язовирът засилват още повече приключенския дух. Екопътеката пленява всеки, преминал по нея…

Ресторанти дори връщаха клиенти в началото на септември край язовир „Кърджали“. Напълно заета леглова база, няма места в заведенията, а според хора от бранша-така е било през всеки уикенд в зоните за отдих край Енчец и Главатарци.

Не се печели само от бели писти

Заговорим ли за сняг, три думи излизат в съзнанието-Банско, Боровец, Пампорово. Курортът над Смолян е в Топ 3 в зимния туризъм, но не се печели само от белите писти.

Все повече хора посещават Смолянско през летния сезон. 201 места за настаняване посрещат гости. Само през юли реализираните нощувки са 38 157. Те пък са донесли приходи в размер на 1 340 918 лева. Над 40 000 лева от тях са от чужди туристи.
Смолян не е само бяла зима. Хиляди вече избират планината за отдих през летните горещини.

„Когато в цялата страна е обявен червен код за опасно високи температури, при нас се спи с родопско одеало. Тук човек наистина може да си почине и презареди. За въздуха и спокойствието, красотите, излишно е да говорим“, посочват собственици на вили на най-прохладните места.

Дългият сезон

По морето обектите затварят и калкулират сезона, докато в Родопите той… продължава. Силен наплив от туристи се очаква до края на септември, а също така и през уикендите на топлия октомври и дори до средата на ноември.