Вчера в Министерството на енергетиката се проведе среща с министъра на енергетиката Теменужка Петкова по повод извършването на добивни дейности от находище Пернишки въглищен басейн с концесионер „Мин Индъстри“ ЕООД,  в близост до границите на с. Дивотино и опасенията на хората, че чрез добивната дейност се застрашават целостта на къщите и имотите на живущите във с. Дивотино. Срещата се проведе след отправения апел на Валери Манов, "Мин Индъстри" към Министерството на енергетиката заедно всички заинтересовани страни да обсъдят добивната дейност и да се разсеят всички притеснения на живущите в с. Дивотино. 

По време на срещата бяха обсъдени начините, чрез които да стане възможно "Мин Индъстри" да продължи да извършва дейността си, изпълнявайки изискванията на институциите, следящи процеса на работа.
 
„Всички искаме да върви бизнеса, да има работни места, но и да не бъдат нарушавани терените на хората. Имаме годишен работен проект, който се утвърждава от Министерството на енергетиката", заяви по-рано пред БТВ Валери Манов, "Мин Индъстри". Той посочи, че те са запознати  с опасенията на хората от с. Дивотино относно проблеми с шума и с взривните работи, както и проблеми със земеделските земи.“, заяви Валери Манов, "Мин Индъстри" пред БТВ. По думите му са направени редица проверки от Министерството на енергетиката. „След осъществената проверка от Министерство на енергетиката е дадено предписание да бъде организирано извършване на замери за шум и сеизмика.  В следствие на тяхното предписание, веднага бе  възприета препоръката и незабавно са предприети действия за извършване на замерите“, допълни Манов.
 
„В края на месец февруари бе извършено измерване на взриво-сеизмичното въздействие вследствие дейността, извършвана от концесионера.“, напомни още той и подчерта, че заключението на експертите, е че взривните работи не оказват неблагоприятно влияние върху сградите в с. Дивотино по отношение на взриво-сеизмично въздействие и по никакъв начин не застрашават здравето и живота на живущите в населеното място, както и не нарушават целостта на сградите.“ Резултатите са на база изчисления на специално избрани показатели и според тях максимално достигнатото взриво-сеизмично въздействие е под 2 степен.“ каза Манов.
 
Валери Манов разясни, че шумът в околната среда се причинява от работата на багери, автосамосвали, булдозери и сонда. Той отбеляза, че в началото на месеца лицензирана лаборатория е проведено изпитване на шума в околната среда в един ден в 3 часови зони, обхващащи следобедни, вечерни и нощни часове. „Резултатите от изпитването са единодушни, че нивата на шум са значително под допустимите по закон стойности и не се нарушава спокойствието в района.“, заяви още Манов.