Вчера председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев проведе среща с омбудсмана с Мая Манолова във връзка с произвежданата електрическа енергия от американските централи “Марица Изток 1” и “Марица Изток 3”.
За коментар по горещата тема потърсихме Васил Велев, който разясни пред БЛИЦ проблемът с непазарното изземване на доходи от американските централи.

- Г-н Велев, защо се обърнахте с жалба до омбудсмана Мая Манолова? 
- Използваме всяка възможност. Всеки, който може да помогне за разрешаване на проблема. Досега омбудсманът можеше да помага на гражданите да решават спорове с държавата, но новият закон позволи на омбудсманът при частно-правни субекти да подпомага решаване на спорове. Ние като физически лица се обърнахме към нея с жалба срещу американските централи. 

- Кой е виновникът за сключването на тези договори с американските централи?
- Тези договори са сключени в последните дни от управлението на Иван Костов, като след това са санирани по времето на тройната коалиция. Тогава е имало възможност даже да бъдат прекратени поради неспазване на срокове, но вместо това са направени анекси и са обезпечени допълнително вземанията от американските централи. От 2007-ма година те противоречат на европейското право, а от тогава минаха много години. От 4 години има жалба срещу тях в европейската комисия на КЕВР. 

- Г-жа Манолова нарече целият проблем "грабеж", вие как бихте го нарекли?
- То е очевиден грабеж, тъй като непазарно се изземва доход от домакинствата и от бизнеса. Тези преференциални цени, които са в пъти по-високи от пазарните, са абсолютно необосновани. Тези компании работят при огромна рентабилност, оперативната им печалба е от порядъка на 55%. Ако това е в резултат на ноу-хау труд и талант, реализиран на пазара, само можем да го адмирираме, но то е в резултат на едни престъпно сключени договори, които изземват от гражданите непазарно по 161 лева от всяко домакинство всяка година. Какво друго, ако не грабеж е това? 

- Обявихте, че вдигате степента на готовност за протести. Какво ще предприемете оттук насетне?
- Това е и заради "ТЕЦ Варна", защото вместо да развалим договорите с американските централи, се готви трети такъв случаи с "ТЕЦ-Варна".
"ТЕЦ-Варна са заявили два милиона мегават часа електрическа енергия за регулиран пазар при цена 191 лева за мегават. За изтичащия референтен период пазарната цена е 70 лева. Това ще е една щета от порядъка на 250 милиона лева, която пак ще трябва да платят българските домакинства. Абсолютно недопустимо и това всъщност е новата причина за вдигане на протестната готовност. Това не трябва да се допуска. Не бива да остава на преценката на КЕВР дали да бъде удовлетворено това искане, не трябва да има възможност за такива искания изобщо. Това е нерагламентирана и недопустима държавна помощ, каквато трябва да бъде прекратена при американските централи, а не да се появява още една трета централа. 

Нека да продават на пазара, всеки иска да си направи закон и да се огради с монопол или да изземва непазарно доход. Българският бизнес работи добре, продава добре на световните пазари. Нека да правят като нас, ние не искаме нищо повече.