Август не е осигурен на 100% с газ. Не е обявена прогнозна цена, значи го няма, не е договорен. Октомври, ноември, декември изобщо не са осигурени извън 1/3 - идваща от азерския газ. Това коментира за "Денят на живо" по NOVA председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев.

Според него АИКБ трудно комуникира с Министерството на енергетиката, защото дали от незнание или предумишлено, то сервира неверни данни. "Много предприятия ще спрат без газ, не могат да го заменят с нищо.

Става дума за индустриите, откъдето служи за суровина - стъкларската индустрия ще спре завинаги. Където газът се ползва за оборудване, а също и в металургията, не може да бъде заменен. Ситуацията може да доведе до спиране на икономиката", предупреди той.

По думите му Азербайджан има дефицит на природен газ от 1,2 млрд. кубически метра.

"Потребява и изнася с 1 млрд. повече отколкото добива, затова внася, за да си изпълни договорите. Затова сме скептични, че дългосрочно ще решим проблема си с тях. Имаме договор с най-големия доставчик на газ, а цените са с 30% по-ниски от тези на другите, но контрактът не се изпълнява. Лъжа беше, че ще се оскъпи плащането при превалутиране. Обясненията бяха несвързани и за наивници", обясни Велев.

И допълни, че всъщност "Газпром" ще доставя газ на Европа още няколко години. И уточни, че не е добре КЕВР да стои дълго без председател. 

Както вече стана ясно, Кирил Петков заминава за Азербайджан да преговаря за по-големи доставки на газ. 

"Балансът, който ни е предоставен от Българската газова асоциация, показва, че Азербайджан има дефицит от 1,2 млрд. куб. м газ, като се има предвид добива, собственото потребление и договорите за експорт.

Което означава, че самият Азербайджан внася газ, за да изпълни договорите си за износ. Дали може да внесе още? По-скоро не може и трябва да се търси размяна на газ от Туркменистан, например", каза по-рано днес Васил Велев в ефира на Bulgaria ON AIR. 

Той уточни, че дългосрочната и средна цена на газа е била 40 лв., 142 лв. е била през април, през май - 162, а за текущия месец е 186 лв. 

"Ние държим да има газ на конкурентна цена, да го намерят където искат. Но той може да бъде намерен там, където го има. Ако не получаваме това, което сме заявили, има клауза в договора с "Газпром" - "вземи или плати". Ние не стига, че не сме го получили, че сме купили по-скъп газ, но накрая ще платим и това, което не сме получили", каза Велев.

И припомни, че на 10 юли трябваше да има прогнозна цена за август. Гостът приема липсата като "ясен знак, че няма нужните количества".

"Около 250 лв. вероятно ще бъде цената за следващия месец. Ще имаме нов, огромен скок в цената, а сега е лято, когато цените са най-ниски", подчерта Велев. 

И се противопостави на искането на ЕК страните членки да намалят с 15% потреблението на газ. 

"Ние няма какво да изгасим и да задържим същото производство. Трябва да ограничим производството или да затворим. ЕК може би ще вземе решение температурата на топене на стоманата да падне на 1000 градуса, вместо на 1500. Ако има газ за зимата, ще е скъп, това ще доведе до много скъпо парно. Хем ще е студено, защото няма да е достатъчно, хем ще е в пъти по-скъпо. Ако няма достатъчно газ, той ще бъде спрян първо за бизнеса", убеден е председателят на АИКБ.