Великобритания е на прага на жилищна криза. За 18 месеца Английската централна банка повиши основния лихвен процент за 12-и път в опит да спре растящата инфлация. Това мигновено доведе до поскъпване на жилищните кредити с плаваща лихва, съобщава Нова телевизия.

По данни на националната статистика над милион и 300 000 собственици на жилища ще бъдат принудени да рефинансират ипотеките си през тази година, защото изтича първоначалният им срок с фиксирана лихва. За повечето тя е била под 2% и сега ги очаква шок от три пъти по-висока лихва. При скъпите имоти в Обединеното кралство това означава, че месечната вноска по кредита ще скочи с поне 200 паунда.

Проучване показа, че още преди основният лихвен процент да стане 4,5% през тази седмица, около 700 000 домакинства в Обединеното кралство са пропуснали да платят месечната си такса по жилищен кредит или наем, притиснати от непрекъснатото поскъпване на живота.

На този фон, цените на имотите във Великобритания се понижават с най-бързите темпове след 2009 година, но заради поскъпващите жилищни кредити потенциалните купувачи се страхуват да купуват. Повечето жилищни кредити са с фиксирана лихва за две или пет години, за разлика от САЩ, например, където може да се договори каква да е тя и за 30-годишен срок.

Йоан Костов e младши мениджър на железопътни проекти в Англия. Получава добра заплата, което му позволява да изтегли кредит преди две години за семеен дом.

„За щастие, избрахме по-скъп лихвен процент с 5-годишна фиксирана тарифа, но съм изключително притеснен от факта, че инфлацията продължава да расте, лихвите по кредитите продължават да растат. И макар че имаме три години, финансовата обстановка в света не изглежда да се промени”, смята той.

Затова някои хора се опитват да се отърват от растящите си ипотеки, да продадат купените жилища и отново да станат просто наематели, което пък вдига цените на наемите. През последната година те са скочили с 11%, а броят на наличните жилища под наем е намалял с една трета.

Проучване показва, че близо 17 млн. домакинства или 59% от всички в страната е трябвало да направят някаква промяна в начина си на живот, за да могат да покриват основните си финансови разходи.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук