Внимание! Данъчните в Гърция излязоха на лов, може да изгорят и много българи с имоти там
Облагането на доходите от краткосрочното даване под наем варира между 15% и 45%. За декларирани суми до 12 000 евро данъчната ставка е 15%, от 12.001 до 35.000 евро с коефициент 35% и от 35.001 нагоре с коефициент 45%.
За целта има създадена електронна платформа в сайта за публични приходи, която включва данни-кодове, така, че да е възможно регистрирането на даваните под наем недвижими имоти и следователно доходите от тях, които се инкасират от собствениците чрез Airbnb. Всеки недвижим имот получава конкретен номер, който собственикът вписва във всяка обява, която регистрира в дигиталната платформа от типа Airbnb.
За да може собственикът на недвижимото имущество да го дава под наем за кратък период, е необходимо да влезе с личните си кодове от TAXISnet в Регистъра за Недвижими имоти за Краткосрочен Престой и да регистрира имота си като получи Номер в регистъра (ΑΜΑ).
Имотите за свободен наем в Гърция се изпариха и причина за това е известната глобална платформа Airbnb, която записа годишен ръст от 55%.
Резултат от това явление е кандидат-наематели да търсят напразно да намерят дом със свободен наем, тъй като почти всички имоти в момента са наети от Airbnb.
Процъфтяването на този бизнес започва от 2014 г. През последните четири години обаче възходът е взривоопасен и се очаква да нарасне през следващите години, като се има предвид, че сега вече съществува институционална рамка за правно наемане на къщи.
Данните за туристическите дестинации на туристите в страната по време на кризисния период от 2010 г. до 2018 г. показват средно годишно увеличение: 65% в Атина, 64% в Крит, 54% в Родос, 51% в Миконос, 46% в Санторини, 57% в Парос, 72% в Солун и 113% на Халкидики.
Последвайте ни
0 Коментара: