Азия се очаква да внесе най-големия си обем LNG този месец от началото на годината, тъй като търсенето нараства въпреки скока на спот цените на LNG в региона. Това пише в свой материал в OilPrice енергийният репортер Чарлз Кенеди.

Според данни, събрани от Kpler и анализирани от колумниста на Reuters Клайд Ръсел, вносът на втечнен природен газ в Азия се очаква да достигне общо 24,85 милиона тона през юли, най-високият от шест месеца и по-висок от вноса през юни, въпреки че цените на суровините и доставките напоследък са нараснали през месеците.

Очаква се Китай и Индия да отбележат рекорден ръст на вноса на втечнен природен газ през юли в сравнение с юни, въпреки че индийските покупки са склонни да бъдат много по-чувствителни към цената от китайските и купувачите са склонни да стоят далеч от спот пазара, когато цените на втечнения природен газ се покачат.

Въпреки това, според Ръсел от Reuters, текущата спот цена в Азия е в нещо като диапазон на "Златокоска" - над европейските цени и достатъчно висока, за да привлече товари към Азия, а не към Европа, но не толкова висока, че да изплаши купувачите.

Докато вносът в Азия се очаква да достигне шестмесечен връх през юли, вносът в Европа вероятно ще бъде на най-ниското си ниво от септември 2021 г., според Kpler.

Те добавиха, че общото търсене на газ в Европа е в състояние на структурен спад и силното търсене от страна на ЕС през последните години ще намалее до края на десетилетието, включително поради целите на ЕС за енергиен преход.

Зад резкия отказ от суровини не се крият само увеличените спот цени за покупки.

Промишленият сектор на Стария свят също вече не се нуждае от гориво в същите обеми, тъй като цялата му основа - производство и потребление - е силно намалена.

Много компании са мигрирали в чужбина към други юрисдикции, но тези, които са останали, оцеляват и не могат да си позволят да харчат за скъпо гориво.