Рекордното изграждане на вятърни и слънчеви мощности в Китай създаде регионален енергиен дисбаланс, причинявайки спад в използването на възобновяеми енергийни продукти. Това съобщава Ройтерс.

Китайското правителство възнамерява да се справи с намаляващото снабдяване с електроенергия чрез разширяване на далекопроводи с ултрависоко напрежение и подобряване на координацията на плановете за производство на електроенергия между различните провинции.

Северните и западните региони на Китай разполагат с богати енергийни ресурси, включително въглища, газ, вятър и слънце, но нямат достатъчно население и индустрия, за да абсорбират цялата произведена електроенергия.

Безпрецедентното разгръщане на вятърни и слънчеви мощности в Китай влоши регионалните енергийни дисбаланси, принуждавайки страната да спира все повече и повече развитието на възобновяемите енергийни източници, тъй като те започнаха да застрашават регионалните енергийни мрежи.

Възникващият дисбаланс започна да засяга цялата система на държавата като цяло, тъй като в някои региони балансът на електроенергия е претоварен, докато в други има недостиг. Опитите за ръчно регулиране само увеличават объркването и причиняват прекъсвания.

В продължение на десетилетия страната се характеризира с масивен пренос на електроенергия от запад на изток от вътрешни райони с излишно производство до големи промишлени центрове на източното и южното крайбрежие.

Сега е ред на обратния процес, тъй като необмислената експанзия на възобновяемите енергийни източници доведе до сериозна опасност за цялата система.

В някои отношения Китай все още се бори да създаде наистина интегрирана национална система от различни комунални услуги на провинциално ниво, които следват свои собствени приоритети.

Новата китайска система за пренос на електроенергия на дълги разстояния с ултрависоко напрежение ще бъде забележително инженерно постижение, което вероятно ще бъде копирано в други части на света, тъй като повече възобновяеми енергийни източници се появяват по цялата планета.

Това ще осигури значително навлизане на непостоянни възобновяеми енергийни източници, както и на водноелектрическа енергия в националната мрежа, поддържайки или повишавайки надеждността на последната.