Много хора купуват имоти с инвестиционна цел. Но има съществена разлика дали искат да купят жилище, за да го ремонтират и препродадат с печалба на по-висока цена, или искат да придобият имот, да го ремонтират и да го отдават под наем, казват брокери на имоти, пише "Труд".

В първия случай купувачът гони бърза печалба, а във втория - доход от инвестицията за продължителен период от време.

Който и вариант да избере, купувачът трябва много добре да направи сметка на направените разходи и очакваната възвръщаемост. За целта трябва да предвиди и разходите за ремонт на имота след придобиването му.

Много хора, които искат да спечелят от инвестиция в имот, наемат дизайнерско студио за ремонта. Основното предимство от това е, че имотът ще придобие добър търговски вид и много по-бързо ще бъде намерен купувач или наемател. Освен това времето за ремонт ще бъде намалено, а разходите може по-лесно да бъдат контролирани или предварително уточнени.

При покупката на имот за семейството от най-голямо значение са емоциите. Много купувачи при започване на търсенето на подходящ апартамент имат набелязани неща, на които дължат, но в крайна сметка се оказва, че най-важното е да харесат имота и да си представят, че ще прекарат дълги години в него.

В тези случаи хората са готови да дадат по-висока цена за жилище, което отговаря на повечето от изискванията им. За разлика от сделките с цел инвестиция, където цената е определяща, защото от нея зависи очакваната възвръщаемост.

Нова тенденция на пазара на имоти е хората по-често да сменят жилището си, с което се доближаваме до практиката в страните от Западна Европа. Доскоро хората избираха имот за цял живот. Сега гледат около 10 години напред и имат идея с раждането на дете, смяната на училище или работно място, с промяна на финансовото си положение, да сменят и дома си.

Най-често хората взимат ипотечни кредити за срок от 30 години. А средният размер на кредитите за покупка на имот в София надхвърля 150 хил. лв.

На по-младите купувачи консултантите най-често дават съвет да вземат ипотечен кредит с по-дълъг срок на изплащане, но с по-малки месечни вноски, за да не натоварват много бюджета си. Според експерти, за вноски по кредита хората трябва да отделят до 35-40% от доходите си.

Освен това е добре да имат на депозит между 3 и 5 месечни вноски, с които да гарантират изплащането на кредита при непредвидени обстоятелства.

България е оазис по отношение на размера на лихвите по ипотечните кредити, което е добър стимул за пазара на имоти в страната.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук