Адвокат Рангелов разкри как се е експлоатирала трагедията с Дебора в Стара Загора
Смятам, че се търсят възможности отделни тези и хипотези от Истанбулската конвенция полека-лека да бъдат включвани през различни наши закони, каза още той
Необходими ли са нови промени в Наказателния кодекс, за каквито се заговори отново след трагедията в Старозагорско, при която зверски е нарязано с макетно ножче момиче?
Кой и как използва случилото се за свои користни цели? Как Истанбулската конвенция се настанява бавно и полека в нашето законодателство? По тези актуални теми разговарям с много известния наказателен адвокат Людмил Рангелов, пише Новини бг.
- Г-н Рангелов, пак готвят промяна на НК, но той не заприлича ли на дрипа вече от кръпките върху него през годините?
- След като този случай от Стара Загора стана национално известен, политиците първосигнално решиха, че могат чрез него да печелят любовта на електората и да яхнат събитието. Предложението за увеличаване на наказанието за причинена средна телесна повреда от 6 на 8 години, е абсолютно безсмислено действие.
Ако се направи анализ върху присъдите назад в годините за причинена средна телесна повреда, ще се види, че на практика няма произнесено решение/може би само 2-3/, които са произнесени за максималното досегашно наказание от 6 г. лишаване от свобода, което показва, че за това деяние съдът намира за достатъчна санкцията от 3 месеца до 6 години.
Ако максимумът се увеличи до 8 години, по никакъв начин това няма да намали този род престъпления.
- Защо мислите така?
- Средните и леките телесни повреди за разлика от много други престъпления в НК, се нанасят ситуационно, под въздействие на емоция при възникване на конфликт.
В такива ситуации извършителите по никакъв начин не се замислят за размера на наказанието, което ще получат. Те просто го правят. Никой от извършителите не премисля действията си в такива ситуации. Ето защо
твърдя, че увеличаването на размера на наказанието по никакъв начин няма да доведе до намаляване на броя на тези престъпления.
Проблемът е в това, че прокуратурата трябва да извършва своевременно това, което трябва да прави по сегашните нормативи - бързо да внася обвинителните актове.
Тези дела не са сложни, бързо трябва да се прави разследването по тях и съдът да се произнася със съответните по закон наказания.
Дори 10 години да направят наказанието за такива престъпления, ако разследването се бави с години, ефектът пак ще е същият. Както вече казах, за мен сега политиците се опитват да трупат дивиденти и някакъв престиж пред гражданите.
- Вие как си обяснявате, че случилото се в Стара Загора беше огласено чак 1 месец по-късно?
- Като поредица от действия и случайности. През лятото по мои наблюдения всички забавят работния ритъм, наближава съдебната ваканция и т.н. Не смятам, че в забавянето има някакъв умисъл.
Нормално е момичето да изпитва ужас и огромен страх от извършителя, който е бил на свобода. Хората се надяват все нещо да се върши по техния случай и най-вече подозираният като извършител да е задържан, защото той представлява висока обществена заплаха и спрямо него трябва да се вземат най-сериозни по закон мерки.
Задържането под стража е една такава мярка, която гарантира спокойствието на гражданите и на момичето. Но това не е направено навреме и както се казва, като се обърне колата, пътища много.
- Какви последствия предвиждате след този случай?
- Те вече започнаха – има отстраняване на лекаря, изготвил експертизата, според мен не основателно. Отстранен е също зам.-окръжният прокурор. Ще има анализ от страна на съдебния инспекторат на съдиите от второинстанционния състав, както и на съдията от първа инстанция, който също не е дооценил някои обстоятелства.
Също така на районна прокуратура, на наблюдаващия прокурор, който първоначално е бил определен, но впоследствие излязъл в отпуск.
Вероятно ще има някакви дисциплинарни наказания, но по-важно е този случай чрез ВСС, чрез изпълняващият функцията Главен прокурор да бъде един сериозен повод да се контролират подобни ситуации, за да не се повтарят.
Не е възможно изведнъж всички да станат отговорни и да започнат да работят задълбочено, защото човек не се променя за един ден. Но все пак, ако има надлежен контрол, аз се надявам нещата да се променят особено в случаите, които са свързани с насилие. Знаете, че се
занимавам с наказателно право от десетилетия първо като следовател, после като адвокат и винаги съм имал специално отношение към насилническите престъпления. За мен те са с най-висока степен обществена опасност, защото разграждат тъканта на държавата, отнемат усещането на гражданите за сигурност.
- Много бяха и онези, които открито подкрепиха насилника, има ли нормално обяснение за това?
Да, за съжаление е така. Някои се афишираха, но съм сигурен, че има и такива, които прикрито подкрепят насилника. Според мен това са хора, които имат проблем с институциите и вероятно самите те са готови да извършат подобни престъпления.
Ако те имаха респект от органите на МВР и прокуратурата не биха го правили, но очевидно нямат никакво уважение.
- Мнозина сега казват, че ако сме били приели Истанбулската конвенция, то подобни зверщини не биха се случвали. Така ли е, според вас?
- Истанбулската конвенция няма нищо общо с този случай.
Как хората си представят влиянието на конвенцията върху този татуиран здравеняк – дали ще го спре да направи злините си?!
Смятам, че този случай получи неестествено голяма публичност и прилича на организирана, така щото обществото да свиква, че в един момент Истанбулската конвенция ще бъде приета.
Понеже това донякъде е свързано с промяната в Закона за домашното насилие с включването на т.нар.”интимна връзка”, което е влизане през задната врата по посока на Истанбулската конвенция. Питаха ме за тази коментирана „интимна връзка” и отговорих, че мога да говоря само за интимна връзка между две лица от мъжки и женски пол, но не съм специалист по връзките между лица от един и същи пол.
В предложението не е уточнено, че връзката трябва да е между мъж и жена, така че подлежи на свободно тълкуване. Накратко, смятам, че се търсят възможности отделни тези и хипотези от конвенцията полека-лека да бъдат включвани през различни наши закони.
Докато имаме решението на Конституционния съд, тя не може да бъде приета цялостно. Но ето, че тука- там я включват в отделни закони и накрая ще се окаже, че я имаме цялата в нашето законодателството ни.
Накрая ще обобщя, че
трагедията от Стара Загора беше максимално експлоатирана от политици и НПО-организации за постигане на техни цели, а не за истинска борба с този вид престъпност.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
5 Коментара: