Бум на продажба на „въздуха“ в Гърция, българите купуват като луди
Тенденцията е ясна - вдигат се цените и вероятно това пречи на още по-голям брой сделки, защото интерес не липсва, твърди брокерът Мария Василковска
Мария Василковска е опитен брокер, нейната фирма Maria Real Etate се занимава изключително с продажба на имоти в най-близките до България части на гръцкото море. Съпругът й пък строи къщи там. Така че едва ли има по-компетентен събеседник по темата. Ето какво каза тя пред „Марица“.
- Мария, да започнем, първо, в кои райони работите и какви са тенденциите там?
- Работя предимно в залива Орфано (Орфански залив), но също и във всички селища от област Кавала, както и тези в района на Серес. Въобще там, където е най-голямото търсенето на имоти от страна на българите.
Тенденцията е ясна - вдигат се цените и вероятно това пречи на още по-голям брой сделки, защото интерес не липсва. Но ясно е, поскъпнаха строителни материали, въобще животът като цяло. И това се отразява върху цените на морските имоти в Северна Гърция. За 3 години може би поскъпването при тях е 50 процента.
- На какъв имот се спира най-често българинът?
- Най-лесно се продават апартаментите. Българите ги купуват с цел да почиват за някакъв период, а през останалото време да ги отдават под наем. Много рядко ги взимат изцяло за свое ползване.
Но тъй като районите, в които работя, малко или много вече се позаселиха, нашата цел е да накараме клиентите да се спрат на къща. Цените се поизравниха, а друго е да имаш двор. Моят съпруг строи къщи с пълна пара, купуват доста българи. Цените зависят от тази на земята.
- Добре, във въпросните райони за колко мога да си взема класическа къща с 3 спални, да кажем, максимум втора линия?
- Цената започва от 200 000 евро. За сравнение - миналата тръгваше от 150 000.
- Има ли търсене на заведения, тъй като се прочухме по български с бой в едно, макар и сравнително далеч от вашия район?
- Определено има засилено търсене на бизнеси от страна на българите.
- Добре, колко струва едно прилично барче на брега във вашите райони?
- Да уточня, заведения не се продават като земя и недвижимост. Преотстъпва се бизнес. Тук му казват продажба на „въздуха“, тоест, дават ти възможност да въртиш заведението. Но трябва да се внимава.
Защото не може да дадеш 100 000 евро за нещо със стари мебели, което тепърва трябва да обновяваш и оборудваш. Нали трябва да е чисто и ново, за да дойдат хората. Но търсене има. Заведения до 50 000 евро за „въздух“ се взимат сравнително бързо.
Това е еднократна такса. Иначе масово договорите за наем в момента са стандартно за 3 години. Наемите вървят отделно - към 1000 евро месечно. Говорим за нормално заведение.
- Не свършват ли вече имотите в област Кавала?
- Не, достатъчно голямо е крайбрежието тук. Има още имоти, стига да търсиш.
- Да не стане грешката на някои села и градчета в България, където морският бряг е превърнат в „бетономорие“. Точно от това бягат хората към Гърция?
- О, абсурд! Тук законодателството за застрояване е много строго. И се затяга всяка година, регулациите стават все по-тежки. Това прави възможността за строителство трудна. Но и никой не ти пречи, стига да спазваш регулациите.
- Май се поизравниха цените на строителството у нас и в Гърция?
- Горе-долу излиза между 1200 и 1500 евро на квадрат тук, но в завършен вид - подови настилки, бани, кухни, интериорни врати, контакти, ключове, т.е. липсват само уреди и мека мебел. Задължително градините са озеленени и с пътеки, ако има дворче.
- Колко върви земята, ако решим да строим на чисто - говоря за първа, втора линия отново?
- Земеделската тръгва от 13 000 евро нагоре за парцел от 400 квадрата. Говорим до 200 метра от брега. Същата земя в регулация вече стартира от цена 100 000 евро. Статут не може да бъде променян. Но хората купуват и земеделска земя, поставят си каравани.
- Банките дават ли ипотечни кредити?
- Гръцка банка поне аз не съм виждала да дава кредит на чужденец от 2009 година насам. Тогава дойде банковата криза, после новият контрол, все има нещо.
Имоти тук се купуват с кредити от български банки, като се ипотекират апартаменти или къщи само в България. Не знам защо, банката изисква документи и на апартамента, който ще бъде купен в Гърция. Абсолютно не им трябват, но това е положението.
- Ако се вземе земя, лесно ли се вадят визи, разрешителни за строежи и т.н.?
- Ако е редовна документацията, нямате никакъв проблем.
- Има ли търсене на скъпи имоти от страна на българи?
- Определено. Търсят се хубави къщи, от 600 000 до около 1 милион евро.
- Жители на кои български градове купуват най-често имоти при вас?
- Разбира се, на първо място софиянците. В района на Кавала на второ място са хората от Благоевград, Петрич, Кресна, Сандански. От другата страна към Серес - след софиянци идват пловдивчани, бургазлии и варненци.
- В едно село като Паралия Офринио, колко горе-долу процента са вече българските имоти?
- Не мога да кажа с точност. Хайде, не 50 процента, но ги приближава. Имайте предвид, че купувачите на ново строителство са 80 процента българи. Останалите 20 включват гърци, германци и всякакви други народности за цвят.
- А има ли проява на типично нашенски дрязги, проблеми или дори екшъни? Е, не като този в Ханиоти!
- Не, тук съм категорична. Хората, които идват специално тук, живеят доста възпитано. Купуват втори и трети имот, което означава, че са доволни. Рядко срещам проблеми със съседи.
- Казвате доволни, значи взимат и хубави наеми?
- О, да! Ако един апартамент преди 3 години се даваше за 65 евро на вечер, сега върви по 120.
Последвайте ни
3 Коментара: