Д-р Ирина Боева, гастроентеролог от УМБАЛ „Софиямед“: При камъни в жлъчката – задължително ехографски преглед при гастроентеролог веднъж годишно
Установено е, че ако сте жена, бяла, светлокоса и пълна, рисковете за развитие на камъни в жлъчния мехур са по-големи
Д-р Ирина Боева работи в екип д-р Иван Тишков в новооткритото Отделението по Инвазивна гастроентерология в болница Софиямед. Целите на младия екип са да предоставят цялостна и достъпна медицинска грижа в комбинация с високоспециализирани и миниинвазивни ендоскопски техники за диагностика и лечение на гастроентерологичните заболявания.
Д-р Боева завършва медицина през 2013 г., като прекарва последната година от образованието си в Университетската болница в Дрезден, Германия. Придобива специалност по гастроентерология през 2017 г. в Медицинския университет София. През следващите 7 години работи предимно интервенционална гастроентерология и се усъвършенства в извършването на различни ендоскопски процедури. Провела е редица ендоскопски специализации в големи центрове в Германия, Турция и Румъния. Сред основните й интереси са възпалителните и туморни заболявания на жлъчната система и панкреаса, тяхната диагностика, проследяване и лечение.
От 1,30 до 3,20 минута. Жлъчно-каменната болест е широко разпространена. Какво точно представлява тя и кои са най-честите й симптоми? Жлъчният мехур е резервоар за жлъчния сок, подобен на сак. Той се изпълва с жлъчния сок, който се произвежда в черния дроб. При всяко хранене този сок се евакуира към тънките черва, където подпомага храносмилането. При определени обстоятелства, сокът променя състава си и могат да се образуват камъчета. Човек може да прекара целия си живот с камъни в жлъчката без изобщо да разбере. Извън това, има широк спектър от сценарии - нарушено храносмилане, жлъчна колика. При възникването на възпаление в жлъчния мехур имаме холецистит, това е индикация за болнично лечение и операция.
От 3,20 до 5,30 минута. Според някои източници по-често от жлъчно-каменна болест страдат жени. Вярно ли е това и кои са рисковите фактори? Установено е, че ако сте жена, бяла, светлокоса и пълна рисковете за развитие на камъни в жлъчния мехур са по-големи. Като цяло освен женския пол, основните рискови фактори са наднорменото тегло, бялата раса, генетични мутации, резките промени в килограмите, някои хематологични заболявания, медикаменти, които променят състава на жлъчния сок и други. Факторите са много и не може да се каже, че ако се храните по определен начин и сте слаб, няма да имате жлъчно-каменна болест.
От 5,30 до 8,30 минута. Жлъчният мехур е органът, който подпомага храносмилането и играе важна роля за разграждането на мазнините в организма. Защо тогава повечето лекари са склонни с лека ръка да го отстранят от тялото? Няма лекар, който би препоръчал отстраняването на здрав жлъчен мехур. Но жлъчен мехур, който е развил камъни и възпаление е много по-вероятно да навреди на организма, отколкото да му помага.
Много голяма част от пациентите след операцията се възстановяват бързо и се връщат към нормалния си начин на живот и хранене. Резервоарната функция на жлъчния мехур се поема от жлъчните пътища. Обикновено храносмилането в рамките на един-два месеца се възстановява напълно.
От 8,30 до 10,15 минута. Т. нар. (HPB) хепато-панкреато-билиарна система или черен дроб-панкреас-жлъчка са свързани, макар и отделени един от друг органи. До каква степен проблемите в един от тях влияят върху останалите? Те са като скачени съдове, така че жлъчно-каменната болест може да повлияе както на цялата жлъчна система, така и на панкреаса. Много е важно пациентите с болка или температура да бъдат прегледани и диагностицирани обстойно, за да видим дали има ангажиране на жлъчната система със заболяването. Възможно е попадане на камъчета от мехура към жлъчните пътища. А това може да предизвика запушване на жлъчните пътища, възпаление на жлъчните пътища, черния дроб и панкреаса.
От 10,15 до 11,40 минута. Само това ли са възможните усложнения? Или има и други? Това са основните усложнения. Много е важно да се убедим, че нямаме камъни в жлъчните пътища, преди да преминем към отстраняване на жлъчния мехур. За да бъдем сигурни, при нас използваме ендоскопски ултразвук т.нар. “вътрешна” ехография. Извършва се със сонда, която се вкарва през устата на пациента и достига до дванадесетопръстника, до мястото, където се изливат жлъчните пътища и така можем да направим прецизна оценка.
От 11,40 до 14,25 минута. Камъните в жлъчката ли са най-честата причина за панкреатит? Какви са другите причини за това възпаление? Панкреатитът основно се провокира от злоупотреба с алкохол и камъни в жлъчката. През последните години стана ясно, че немалък процента от случаите се дължат на по-редки причини. Това може да е малък тумор или киста, които притискат каналчетата на панкреаса. Съществува автоимунен панкреатит, както и хередитарен панкреатит - мутация в гените, при които панкреасът се възпалява при несъответно малки стимули. Слава Богу, разполагаме с прецизни възможности за диагностика. Можем по миниинвазивен начин да разглеждаме, да биопсираме, да контрастираме панкреаса и така да предотвратим развитието на по-тежки промени или на тумори на панкреаса.
От 14,30 до 16, 00 минута. Казахте, че някои пациенти могат да живеят в мирно съвместно съществуване с камъните в жлъчката. Какво изследване трябва да си прави човек и на какъв период от време, за да е спокоен? Съветвам всички пациенти веднъж годишно да си правят пълни кръвни изследвания, които да включват билирубин, холестерол, кръвна захар, кръвна картина, чернодробни показатели, както и абдоминална ехография от гастроентеролог. Особено ако имат някакви оплаквания.
От 16 до минута. При какви симптоми човек трябва да се обърне към гастроентеролог, ако има съмнения за проблеми с жлъчката, черния дроб и панкреаса? Най-честите симптоми са повтаряща се болка в горната половина на корема. Оплаквания след хранене - болка, гадене, тежест, дискомфорт... Нашата роля, освен диагностика, е лечение на усложненията - при попадането на камъните в жлъчните пътища. Тогава има възможност, отново по неинвазивен начин, през устата да стигнем до дванадесетопръстника, да направим малък разрез и да отстраним камъка.
19,10 до края. Какъв е хранителният (и не само) режим, който трябва да спазваме, за да не ви станем пациенти? Няма режим, който да ни застрахова. Но ако не качвате бързо телесна маса, а ако отслабвате - да не го правите с повече от два килограма на месец, ако се движите редовно и ако избягвате богатите на трансмазнини храни (полуфабрикати), се увеличават шансовете да стоите далеч от болнично лечение в Отделението по Инвазивна гастроентерология в болница Софиямед по повод жлъчна криза.
Интервю на Магдалена ГИГОВА
Оператор Калоян БАЛАБАНОВ
Монтаж Антон ТОНЧЕВ
Последвайте ни