Емил Христов: Президентът Радев иска да е Цезар, а не Гладиатор
Изказването на президента Радев по повод 10-ти ноември, че демокрацията в България е застрашена?
„Президентът, който е обединител на нацията по Конституция, какво впечатление Ви прави с неговите слова? И не на последно място – леко съм учудена, че това, което той произнесе по повод 10-ти ноември, беше го озаглавил „обръщение към народа“ и така го бяха и пратили в имейл – „обръщение към народа“. Може би такъв е етикетът, но може би това подсказва и нещо друго в неговата самооценка?“, попита в началото на разговора водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори, че президентът не е трябвало да прави това обръщение към народа, че не му подхожда. На въпроса на водещата защо той отговори: „Иво Христов може да направи такова, той така си го беше и написал Иво Христов, така ни го прочете и президентът, но президентът трябва наистина да обединява!“.
„Чакайте малко, Вие говорите, че президентът всъщност е артикулатор, четец на произведенията на своя началник кабинет Иво Христов?“, попита водещата Илиана Беновска. Гостът й отговори, че смята, че това не са думите на президента.
Според него президентът трябва да казва нещата по друг начин, а не да се впуска в гладиаторски битки. „Слушах Ви анонса внимателно, аз не мисля, че президентът иска да бъде Гладиатор, той иска да бъде Цезар!“, категоричен беше заместник-председателят на Народното събрание.
„Можете ли да анализирате публичните прояви на президента, той вече почти две години е такъв? Не случайно започнах с това, че той по Конституция е обединител на нацията?“, продължи водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори, че не му приляга да прави анализи на президента и че президентът се „закача“ с Народното събрание, но не бива от Народното събрание да отвръщат по същия начин. Той изрази мнение, че Румен Радев е последователен в своите действия и припомни новогодишното му обръщение, което е подбуждало хората към гняв. То не е съдържало нищо, което да ни накара да помислим с надежда за утрешния ден. Президентът е изразил безпокойство за демокрацията и сега прави същото.
„Аз попитах тогава има ли той някакви сведения, които да го безпокоят по отношение на демокрацията, защото тогава демокрацията, както и сега не е в опасност. Ние така виждаме нещата!“, категоричен беше заместник-председателят на парламента. Той изтъкна факта, че няма застрашени журналисти, днешните протести са били отразени доста подробно, така че няма нищо, което да застрашава демокрацията. Това, което демокрацията изисква от едно управление, то го прави.
„А доколко обективна е оценката Ви, че не е застрашена демокрацията? Доколко не го казвате като самозащита, за да можете ГЕРБ да запазите властта за себе си?“, продължи с въпросите си водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че наистина не вижда нещо, което би могло да накара хората да се безпокоят. Емил Христов категорично заяви, че не може да се съгласи с тезата на президента, че решенията се вземат на тъмно. „Добре, трябва ли за всяко нещо управляващите да питаме в президентството и в централата на БСП какво решение да вземем, за да не бъдат задкулисни?“, попита заместник-председателят на парламента. Той изтъкна факта, че непрекъснато се провеждат обществени обсъждания, търсят се мнения на различни организации, тоест няма нещо, което да върви задкулисно.
„Понякога обаче няма да откажете да признаете, че има отсъствие на публични дебати и се налага премиерът и председател на ГЕРБ Борисов да се разпорежда да се правят обсъждания!“, изтъкна водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че безгрешни хора няма и разбира се ГЕРБ също не твърдят, че са безгрешни. Според него обаче и това не е заплаха за демокрацията, защото има толкова много институции и медии, които се намесват и нещата си отиват на мястото.
Защо ГЕРБ искат да са във властта?
„Отговорете ми съвсем аргументирано, самозащита ли е реакцията ви срещу президента, за да запазите властта за себе си, или вие имате друга мисия, друга задача, която искате да осъществите и наистина ще го направите?“, попита водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори, че за ГЕРБ властта не е самоцел и те са го показвали през годините. Когато има някакви проблеми самият премиер предпочита да отидат на предсрочни избори, защото вижда, че има друга обстановка. В същото време, ако някой от ГЕРБ някъде сбърка, той си тръгва и това е видно за всички. Хората обаче вече няколко пъти избират ГЕРБ да управлява, защото явно харесват програмата, която партията представя.
Кой е писал „Визия за България“?
„Но не харесват вашите партньори, особено в лицето на Валери Симеонов!“, отбеляза водещата Илиана Беновска. Гостът й не се съгласи и изтъкна, че „Обединените патриоти“ са получили доста сериозна подкрепа на последните избори. Що се отнася до конкретния случай с изказването на лидера на НФСБ, ГЕРБ ясно са заявили мнението си, че не го подкрепят и смятат това изказване за недопустимо. „Но говорим за това защо искаме властта за себе си. Искаме я, защото тази програма, която я изпълняваме и която няма нищо общо с лозунгите, които се вдигат с „Визия за България“, тази програма е писана от хората, тя е писана по време на срещите с тях, тя е обсъждана с тях в предизборната ни платформа, правени са редица кръгли маси с тях, така че тя не е просто дошла отнякъде. Не се закачам с „Визия за България“. Ние не знаем откъде е дошла тя, всъщност май никой не знае откъде е дошла!“, категоричен бе заместник-председателят на парламента.
„Имате сведения, че някой е писал „Визия за България“ и я е дал на БСП ли?“, попита водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори, че не би могъл да твърди подобно нещо, но припомни, че е имало група млади хора, които през зимата са представили своя визия за България, която си заслужава да бъде погледната. Помолен да бъде по-конкретен, заместник-председателят на парламента обясни, че става дума за млади и перспективни хора, с добро професионално развитие, които са изказали своите виждания за бъдещето на страната. „И сега отправяте съмнение, че тези хора са присъединени към БСП, така ли?“, попита водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори, че не казва такова нещо, просто смята, че визията на тези млади хора е доста по-обоснована и в нея няма лозунги. „Обвинявате тогава БСП в плагиатство ли?“, продължи водещата. Гостът й отговори: „Не, просто правя един паралел за себе си и си позволявам да го направя публично, за да могат хората да потърсят нещо по-добро. Още повече, че БСП ни предложиха всички да разгледаме тяхната визия, да я обсъдим!“.
Връзките между президента Радев и БСП. Има ли планове държавният глава да прави своя партия?
„Като говорим за БСП и като говорим за прозрачност и осветеност, както и президентът искаше в едно от своите обръщения към народа, ще Ви кажа един факт от днес. Корнелия Нинова дойде на лидерския пост с публично обещание и даже си спомням, че на мой въпрос тя каза, че всичко в БСП ще бъде видимо, осветено и публично. Днес за пореден път пленумът, който БСП проведе, беше закрит за журналисти!“, отбеляза водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори: „Навеждате ме на една мисъл – може би това е, което безпокои президентът Радев, че нещо се крои задкулисно!“.
„Говори се, че президентът Радев – вариант А: ще прави своя политическа партия. Вариант Б: ще вземе част от БСП и ще обособи своя партия. Вариант Ц: ще направи своя партия заедно с БСП и така нататък. А как оценявате онова, което аз в коментара си нарекох „пърхане“ на Корнелия Нинова около президента! Това полезно ли е за президента и редно ли е за България?“, попита водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори, че всъщност трябва да се запитане редно ли е един президент да бъде толкова ухажван от политически партии и в същото време да атакува така политическите партии. Той отново се върна към тезата си от началото на разговора, че Румен Радев по скоро се опитва да бъде Цезар.
Според председателя на Народното събрание държавният глава няма намерение да прави партия, защото е в удобната позиция да може да казва всичко, което мисли, но хората не очакват от него вече дела.
„Делата са за изпълнителната власт, президентът е по-скоро даващ насоки и разбира се ще изразя субективно мнение, че тези лица, които се озовават на президентското място, не винаги, в повечето случаи даже не сме напълно сигурни в обема на техните знания и компетентности, в техните характерови особености и в техните цели!“, коментира водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че според него президентът никога няма да стане човекът, който прави нещата в България, защото за това се иска отговорност. „Казваш, че ще направиш нещо и го правиш и хората трябва да може да отидат да пипнат онова нещо, което си направил, както прави премиерът Борисов! Може да не е идеалното, но всички имаме възможност да отидем да видим какво е направено! Докато аз не виждам как това нещо бихме могли да го постигнем от другата страна! Така че не вярвам президентът да тръгне и да носи отговорността!“, категоричен бе председателят на парламента. Той добави, че работата на президента е по-скоро да задава целите и задачите. Според Емил Христов до този момент сме имали президенти, които са успявали да извадят на показ своя идея и да заявят, че стоят зад нея.
Оценката му за президента Росен Плевнелиев.
„С риск да ми се разсърдите, но не мога да си спестя оценката за предишния ваш президент Плевнелиев, който не знам какво предлагаше и какво можеше да се вземе от неговите излияния!“, заяви водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори, че президентът Плевнелиев никога не е имал политически апетити. Той не е обявявал война нито на политическите партии, нито на правителството или на Народното събрание. „Но обяви рязка война на Русия, нажежи до червено отношенията между България и Русия!“, подчерта водещата. Събеседникът й отговори, че от ГЕРБ също са смятали, че това поведение не е най-доброто и затова са действали малко по-различно. Той подчерта, че е нормално да има някакви разминавания, но не е нормално да има война между институциите.
Внесеното в АПИ искане от БСП за изследване качеството на определени пътища. Твърденията на Корнелия Нинова, че ГЕРБ, заедно с прокуратурата, се опитва да ги сплаши.
„Като казахте, че онова, което прави Борисов, може да бъде пипнато и обследвано, последният случай – БСП онзи ден внесе искане до АПИ, а днес на своя пленум гласува декларация в защита на внеслите тази подписка, да се пипнат, да се обследват, да се ревизират качествата на определени пътища в България. Какъв е анализът Ви за това, какви последици ще има?“, попита водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори, че според него това е добра идея, няма нищо лошо да се види какво е направено до този момент. Той обаче подчерта, че ако има някъде някакъв проблем едва ли може да видим някой друг, освен изпълнителите и тези, които трябва да контролират.
„Не се страхуваме от тези неща, това е един от начините да направим България малко по-добра, да въведем малко повече дисциплина и контрол! Мисля си, че и гражданското общество, хората, които в момента са недоволни от нещо, те също искат това – да правим нещата по-добри и всеки следващ ден да е малко по-добър!”, категоричен бе заместник-председателят на парламента.
„Г-н заместник-председател на Народното събрание, Корнелия Нинова ви обвини вас, ГЕРБ, че съвместно с главния прокурор Сотир Цацаров се опитвате да ги плашите, като искате отнемане на имунитети на депутати от БСП, за да не могат те да провеждат своята опозиционна политика. „Крехкото цвете на БСП” Елена Йончева ще падне ли жертва на скалъпени обвинения?”, попита водещата Илиана Беновска. Емил Христов отговори, че по-скоро би оставил този въпрос на прокуратурата. Той заяви, че от ГЕРБ гледат с усмивка на обвиненията на Нинова и попита как е възможно ГЕРБ да влияе на прокуратурата. Заместник-председателят на парламента беше категоричен, че нещата, които Елена Йончева изнася, по никакъв начин не се отразяват на авторитета на ГЕРБ и на начина, по който работят.
Кворумът в Народното събрание.
„Кворумът в Народното събрание се оказва твърде непостижима понякога в първите минути на пленарните заседания величина, защо и докога?”, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че може би ще изпадне в противоречие с казаното дотук, но не смята, че кворумът е задължение на мнозинството. Той беше категоричен, че кворумът е задължение на всеки един народен представител, без значение от коя парламентарна група е. Хората са избирали своите представители, за да работят, а не да бойкотират и очакват от тях да казват това, което те мислят.
„Ако продължава да няма кворум, какви санкции ще вземете?”, попита водещата Илиана Беновска. Гостът й отговори, че вече е станало ясно, че кворум има. Дори от ГЕРБ в един от дните първоначално не са се регистрирали, за да видят дали от БСП ще се регистрират, когато се гледа техен закон. „Това не го харесвам, това не го одобрявам, всички трябва да бъдем там!”, категоричен бе Христов.
„Ако перифразирам президента Радев, който казва, че демокрацията е в опасност, кворумът в опасност ли е в Народното събрание?”, попита за финал на разговора водещата. Събеседникът й отговори, че кворумът не е в опасност. „С малко повече ограничения, но кворум винаги има, беше дискутирано това!”, завърши Емил Христов разговора си с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ на 11-ти ноември 2018.
Последвайте ни