Главният секретар на МВР Живко Коцев е роден е на 9 октомври 1971 г. в София. Завършил е „Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред“ в Академията на МВР и „Право“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“

От 1991 г. заема изпълнителски и ръководни длъжности в структурите на МВР, като преминал през цялата йерархия в силовата система. През 2013 г. е назначен в отдел „Криминална полиция“ - ГДНП, две години по-късно е преназначен на длъжност заместник-директор на СДВР. С указ на президента от 8 септември 2023 г. е назначен на длъжност главен секретар на МВР. Ето какво казва той пред "Телеграф": 

 

- Г-н Коцев, вчера разкрихте, че е задържан палестинец, роден в Ливан и симпатизиращ на ИДИЛ, който призовавал за свещена война срещу израелци и американци във видеоклипове. Къде ги е публикувал?

- Операцията е по сигнал на ДАНС и не мога да разкривам повече подробности от разследването. Що се отнася до клиповете, те са публикувани в социалните мрежи. Предвид фактите решихме да проведем специална тактическа операция след протестните действия на палестинците в София. Въпросният гражданин беше задържан на територията на столицата в дома му. При задържането беше сам. Мъжът е с боен опит, участвал е във военни действия.

- Прави впечатление, че акциите на МВР зачестяват в последно време. Почти не минава ден, без да има такава. В коя посока са най-вече - по линия на сигнали за купен вот, битова престъпност?

- Ние сме призвани да се грижим за сигурността и обществения ред на гражданите. Следим постоянно криминогенната обстановка в цялата страна и можем да твърдим, че до настоящия момент, съпоставимо с данните от миналата година, имаме изключително добри резултати. Отчитаме с около 3% спад на регистрираните престъпления и с около 3,5% завишение на разкритите. Включвам тук и убийства, изнасилвания, грабежи. При това, което тормози най-много хората – кражбите, също бележим добри резултати.

- Има ли завишение на кражбите?

- Не. Почти по всички линии има контрол и спад в дела на регистрираните престъпления.

- Къде в България се извършват най-много престъпления?

- В големите градове, където се създават условия за анонимност. Там регистрираме ръст на престъпленията, но не бих казал, че в определени райони има пик. Затова нека не стресираме хората.

- Питам ви, защото почти всяка седмица в някое село са бити или направо убивани възрастни хора, а кметските наместници искат повече полиция. Има ли скок на такива молби?

- Нашите изисквания към колегите са да работят в тясно взаимодействие с местната власт, с училищните ръководства, за да се решават проблемите в малките населени места. Това е един от приоритетите, на които много държим. В това направление можем да постигнем резултат само ако работим в партньорство с хората, за да получаваме обратна информация за нарушения, престъпления и да реагираме адекватно и бързо. Идеята е да се действа превантивно. Стремим се да наложим проактивния подход, а не реактивния. Това означава да действаме, преди да са настъпили вредни и опасни последици, а не след това да гоним събитията.

- При кой вид престъпление има завишаване на случаите?

- При случаите на домашно насилие. За съжаление агресията и насилието в домовете на хората, в интимните контакти, преобладава като ръст към настоящия момент. Затова и усилията ни са концентрирани върху превенцията на този вид посегателства. От началото на годината има ръст на образуваните досъдебни производства с над 20%. Това са обезпокоителни показатели. Имаме сериозен ръст и на тежките пътнотранспортни произшествия.

- Прави ли ви впечатление, че жертвите на домашно насилие много често оттеглят показанията си срещу агресора, което води до връзване на ръцете на МВР и прокуратурата?

- Намирам проблема на друга плоскост. По-скоро трябва да се повиши доверието на гражданите в институциите, тъй като напоследък лично аз откривам, че има едно отчуждение. То донякъде се дължи на обстоятелството, че недостатъчно се реагира на гражданите на всякакво ниво. Може би това е и една от причините, за да се появят едни самозвани герои, които дразнят обществото и провокират засилено внимание.

- Може ли да дадете пример, за да стане по-ясно? Да разбирам, че, от една страна, в районните не обръщат достатъчно внимание на подобни сигнали или някой се чувства безнаказан?

- Случаят с прокурорския син е достатъчно показателен за това, че някой си е повярвал и смята, че е над закона. Тук е и ролята на държавата да реагира на всяка една негативна проява, дори в зародиш. Когато въпросният човек или друг е допуснал дори елементарно административно нарушение – да речем, не е спазил правилата за движение по пътищата, трябва да се вземат мерки. Когато се скъси пътят от извършване на престъплението до неговото санкциониране, тогава ще има ефект.

- Случаят с прокурорския син ли е една от причините да смените ръководството на ОДМВР-Перник?

- Не, този казус не бих го обвързал със смяната на ръководството.

- А каква е причината?

- Това е въпрос от юрисдикцията на министъра на вътрешните работи.

- Но вие командвате целия полицейски състав.

- Така е, но министърът е орган по назначаването и крайното решение е негово.

- Какво заварихте, когато седнахте на най-високия професионален пост в МВР?

- Искам да развия резултатите и да ги надградя. Целта ми е институцията да е чиста, неопетнена и да имаме разбирателство и приемственост на този пост, без значение кой го заема.

- Но се оказва, че постът главен секретар е най-горещият в МВР и винаги около него има скандали?

- Така е, затова съм приел позицията като отговорност, а не като привилегия. Съзнавам, че това е висшата професионална фигура и на тази позиция е поверена сигурността на хората.

- Разбрахме, че убиецът на Димитър от Цалапица е избягал и от Нидерландия. Има ли някакви новини за него, открит ли е?

- Докато този човек не дойде с белезници на летището, не го приемаме за заловен. Все още се издирва както у нас, така и в Европа с участие на колегите от партньорските служби.

- На какъв етап е назначената проверка спрямо полицая, който простреля и уби грабител?

- Има следствено дело, което е под надзора на Софийската градска прокуратура. Изцяло в правомощието е на колегите от следствието. Затова и не мога да коментирам сегашното състояние на делото. По отношение на дисциплинарната проверка, която да изясни по какви причини полицаят е ползвал личното си оръжие, тя все още не е приключила. Когато завърши и комисията даде становище, тогава ще се предприемат мерки.

- Стана ясно, че той е използвал личния си пистолет, защото служебният кобур се е скъсал. Какво още има да се установява?

- Да, това са първоначалните констатации и твърдения, отразени от служителя. Предстои да изясним и по какви причини освен служебно е ползвал и лично оръжие.

- Това не е забранено, нали?

- Така е. Законът за МВР урежда, че можем да носим оръжие, без да се посочва видът му. Това право не е обвързано и с броя им.

- В лично качество подкрепяте ли полицая?

- В МВР все още действа инструкция от 2015 г., която урежда, че полицаите изпълняват служебните си задължения със служебно зачислено оръжие. Ако има някакъв укор, той е именно в тази връзка. В лично качество декларирам, че абсолютно защитавам колегата и ще защитавам абсолютно всички правомерни действия на всеки един полицай, ако са в рамките на закона. Да не забравяме, че въпросните преследвани лица преди това бяха извършили няколко грабежа, които по своята същност са тежки престъпления. Затова те все още са в ареста с постоянни мерки за неотклонение. Доказани са им общо 5 извършени грабежа.

- След случая полицаите усетиха ли подкрепата ви като главен секретар и това помогна ли им да всяват повече респект на улицата? Питам ви, защото в последните години това липсваше, много престъпници си правеха каквото искат и се подиграват на полицаите.

- Надявам се да е така и ние като ново професионално и политическо ръководство да сме успели да вдъхнем кураж на колегите да са смели и решителни и да са все така самоотвержени, когато се борят с негативните прояви и трябва да арестуват престъпници.

- Вярно ли е, че се подготвя фоторобот на убиеца на Алексей Петров и вече сте напреднали много в разследването?

- Тази тема е деликатна. Разследването се движи, има набелязан план и се работи в екип с прокуратурата, ДАНС и с партньорски служби. Работим по много направления и е въпрос на време да стигнем до положителен резултат.

- Смятате, че ще разкриете убийството на Алексей Петров?

- Аз като висш ръководител съм длъжен да съм оптимист, защото полагаме абсолютно всички усилия да го разкрием.

- Малко по-рано казахте, че и войната по пътищата, тежките катастрофи с пияни шофьори също ви е голям проблем. Работите ли по промени на промените в Закона за движение по пътищата?

- Отговорът е комплексен. Имаме изключително голям брой МПС-та, а това неминуемо води до по-голям брой произшествия с ранени и убити. Всекидневно правим анализ на рискови места, изцяло подкрепяме опцията да се промени ЗДвП и дори за изцяло нов, да се оптимизира обучението на младите водачи. От друга страна, ще направим всичко възможно да осъществяваме явен контрол. Но само контрол не е достатъчен. Необходимо е да се обръща внимание на семейството, на самите водачи, на самоконтрола им. Как да си обясним случай отпреди няколко дни на дядо, преотстъпил на 11-годишния си внук съвсем съзнателно да управлява колата му. Малко след това невръстният младеж катастрофира и причини тежки увреждания както на баба си, така и на дядо си. Вие как го възприемате?

- Зле. Но във вашите правомощия е да контролирате шофьорите на пътя.

- Така е, но не само контролът е достатъчен. Трябва да се обърне внимание на възпитанието още в ранна детска възраст, за да не се допускат подобни прояви.

- Какво конкретно подготвяте по линия и на пияните шофьори?

- Подготвяме проект на становище, с което да коригираме нивата на промилите алкохол по отношение на водачите. Прагът да падне от 1,2 на 0,5. В момента, ако бъде заловен шофьор с алкохол в кръвта от 0,5 до 1,2 промила, се преследва по административен ред. Когато е над 1,2, се преследва по наказателно-процесуален ред. Нашето предложение ще бъде до 0,5 промила да се преследва по административен, а над тази граница да се носи вече наказателна отговорност. Можем да предложим още по-драстични мерки – за младите водачи да има нулева толерантност. В процес на обсъждане е до 3-годишен стаж като шофьори да не се допуска никаква концентрация на алкохол в кръвта им. Както и тези, които превозват пътници, опасни товари, управляват тежкотоварни автомобили, велосипедисти. Всички те трябва да с нулеви нива на концентрация на алкохол. Това са вариации, които обсъждаме. Окончателният вариант ще бъде вкаран съвсем скоро в Народното събрание, където да се гласуват предложените от нас промени. Това е една от мерките.

- Ще има ли завишаване и на санкциите?

- Ние сме привърженици на изцяло превантивния ефект.

- Защо според вас българинът кара като луд у нас, а щом влезе в Гърция или друга държава, където мерките са безкомпромисни, спазва всички правила? Сякаш комплексарите на пътя се превръщат в съвсем други хора.

- Възприели сме в тези предложения и международния опит. Такъв тотален контрол има в Гърция, Чехия, Германия, Румъния. Прави впечатление на всеки, че когато излезе от пределите на страната, даденият водач става послушен гражданин, който спазва закона. Това може би е и малко народопсихология. Надявам се да имаме европейски подход в този случай.

- Пълни ли са паркингите на МВР с отнети коли от пияни и дрогирани?

- Ще ви дам пример, тъй като вече можем да съпоставим август, когато влязоха в сила промените, със септември. Смело твърдя, че мярката е ефективна и има резултат. През август са регистрирани 712 досъдебни, а през септември вече са 432. Същевременно иззетите МПС за август са 300, а за септември са 250. Присъдите са 98 на 36 през септември. Съответно в полза на държавата автомобили са 25 за август и 15 за следващия месец. Оценката оставям на вас и на гражданите да кажат дали са ефективни. Прави впечатление и един феномен – при огромен обем от катастрофи с много ранени и убити и при засилено присъствие имаме завишен ръст на фишове и актове. Какъв е изводът – че няма санкция. Затова целта ни е да скъсим времето от извършване на нарушението до неговото санкциониране.

- Предстоят избори, на много места ще има и втори тур. Какви схеми засичате при купувачите на гласове?

- Няма някакви чак толкова нови схеми. МВР работи изключително активно и ако трябва пак да ви убедя в това твърдение, мога да ви кажа едно сравнение с местните избори през 2019-а и сега. На този етап имаме 775 сигнала, а към 2019 г. за същия период са били 85. Досъдебните сега са 105, а преди са били 19. От миналата седмица имаме и първа присъда за купуване на гласове – на територията на област Плевен. Наказанието е глоба от 500 лв., малко е, но е присъда. Що се отнася за схемите – те са стандартни. Обещание за осигуряване на работа, за опрощаване на дългове, осигуряване на дърва за огрев срещу глас. Има даже обещания за екскурзии.

- Какво според вас говори това завишаване на сигналите за купен вот близо 10 пъти?

- Това вече е определено форма на доверие между хората и полицията. Иска ми се да вярвам, че е така и ще работим доверието да се утвърди. От друга страна, се дължи и на активността на колегите от структурите по страната.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук