Проф. Д-р Петър Берон е зоолог, биоспелеолог и политик. Той е дългогодишен шеф на Българската федерация по спелеология. Бил е директор на Природонаучния музей (1993-2005). Председател на Съюза на патриотичните сили “Защита”.  

Берон участва в основаването на СДС през 1989 г., като от август до декември 1990 г. е негов председател. Депутат във ВНС, зам.-председател на 40-ото НС. Сега е пенсионер, но има кабинет в Природонаучния музей. Стана почетен професор и доктор на науките. 

В интервю за trud.bg известният учен и политик отговаря за актуалната политическа обстановка в България:

- Кажи си приказката, Бероне, както викаше Жорж Ганчев. Видял си две и двеста. Как намираш ситуацията, в която изпаднахме?
- Като хора учени се придържаме към точността на термините. Например наричат сегашното народно събрание цирк. Аз съм против тези названия, защото много уважавам цирковите артисти. Смятам, че те са едни много сериозни хора, които могат да правят неща, които другите не могат и им свалям шапка. Докато към депутатите, да ти кажа право, нямам такива чувства.

Това е единият термин. Другият е употребеният от сегашния министър на вътрешните работи Бойко Рашков „бивши хора“. Откровено казано, този термин не бях го чувал от 1989 г. насам. Тогава имаше буржоазия и бивши хора. Сега се оказа, че имало бивши хора и това било ГЕРБ. Ама и аз явно съм от бившите хора, тъй като съм председател на Съюза на патриотичните сили „Защита“, който беше в „Обединените патриоти“ и управлява заедно с ГЕРБ.

Значи и аз се водя от бившите хора. Разбира се, тогава такива хора като моите някогашни колежки от 40-о Народно събрание Татяна Дончева и Мая Манолова, както и генерал Атанасов, са хора на бъдещето, не са бивши хора по тази класификация. Слушах една твоя колежка, която каза, че българските политици били лош материал.

- Това го беше казал Бойко Борисов преди години, но не се отнасяше за политиците...
- Заслужава да се помисли върху това нещо. Политиците не се самоизбират, избират ги хиляди хора. И си спомням за царя, който казваше, че трябва да си сменим чипа. Аз тогава се ядосах, викам си - гледай го сега, от Испания разправя такива работи за българския народ. Но не е много далеч от истината.

Самият факт, че 2 милиона гласуваха за неговите 800 дни, той вероятно от това си е извадил това заключение. А сега 650 хиляди души гласуваха за чалгарите и за сценаристите, вече не е много за чудене. Това всичко е отгледано, отглеждано е от много години. Чалгата и простотията се отглеждат вече 30 години. По телевизиите, по морето навсякъде звучи чалга. И затова тези резултати от последните избори не са изненада.

- Но много хора не гласуваха на последните избори, избирателната активност беше най-ниската в последните 30 години?
- Те си викат - писна ми от политика, не се занимавам с политика... Но ако не се занимаваш с политика, политиката непременно ще се занимава с теб. От останалите хора, които ми симпатизират, като ме срещнат казват: Г-н Берон, вие сте умен човек, учен, честен, почтен, защо се занимавате с политика? И какво излиза? Че с политика трябва да се занимават хора, които не са умни, не са учени, не са почтени? А такива хора решават съдбата на страната. Но не трябва да сме черногледи. Трябва да минат години, за да дочакаме по-добри промени.

- Според теб на какво се дължи това ожесточение и злоба в парламента, непоносимост един към друг?
- Те привидно само са се хванали за гушите. Смирненски има едно стихотворение за диалога между дружбаши и блокари, които се наричат с каквото им дойде на устата и накрая се оказва, че всички са една стока. Но си мисля, че колкото и да е невероятно да седнат заедно бивши и бъдещи хора, това трябва да стане.

Защото изключването априорно на ГЕРБ и ДПС е глупав ход. Какво значи с тия не разговаряме? Това не е детска градина, няма вече да си играя с теб. Положителен или отрицателен, тези хора имат дълъг управленски опит, и ГЕРБ, и ДПС. Имат кадри, имат един милион гласоподаватели общо.

- И всеки говори от името на народа, на гражданите, на суверена... Голяма грижа за човека.
- Седейки на диванчето, Слави през цялото време казва, че суверенът му е дал властта. Чакай бе, 650 хиляди гласа са една четвърт от гласувалите и една осма от всички, които имат право на глас. През цялото време, когато слушам Мая Манолова, седне-стане, вика: народът ни даде тоя мандат. Тя говори от името на протестиращите миналото лято. Но какви са тези протестиращи? Това са една съвършено малка част от народа.

Второ, част от тях бяха дошли от Европа, български студенти, които се разходиха по „Цар освободител“, беше голям купон. Друга част бяха негодници, които блокираха кръстовищата в София и пиеха бира, лежейки на „Орлов мост“ и някой им я носеше. Някой плащаше на тия кикимори, които хвърляха пъдпъдъчи яйца, които са доста скъпи, по Народното събрание и Министерския съвет.

- Сега се оказа, че имало полицейско насилие, даже се създаде парламентарна комисия да го разследва?
- Доколкото следя по телевизията подобни протести във Франция, Германия, Гърция - нашите протести са най-ненасилническите. Да пречиш на цяла София да се движи свободно, да запречиш кръстовища и да хвърляш всякакви работи по сградите на Народното събрание и Министерския съвет, да издигаш бесилки, да има палатки, които да спират движението и това да се търпи месеци наред - в други страни никой не би го търпял. Веднага щяха да пуснат водните оръдия и да се помете всичко това за нула време.

- Такава ли комисия е най-важната работа на парламента, та бе създадена първа?
- Абе има такива важни неща. Като примерно комисия по бюджет и финанси, която още не е създадена, а трябва да приеме мерки за получаването на европейските пари, които очакваме. Това трябва да бъде прието от комисия в присъствието на квалифицирани експерти, а не от Сульо и Пульо, които да правят поправки в документите. Трябва да се направи здравна комисия, комисия по външните работи, защото имаме проблеми с Македония.

Изкараха един кандидат-премиер, който ни смая с Преспанския договор и че не трябвало да пречим на нашите братя да влязат в ЕС. След като има решение на Народното събрание и 85 процента от българския народ има становище, значи тези братя трябва да изпълнят определени изисквания. Така че всички тези комисии трябваше да бъдат създадени най-напред, приоритетно.

- Не се ли цели да се отива към избори по този начин?
- Ами може да им е поръчано да го направят. Не мисля, че Слави на дивана ги измисля тези работи. Някой му ги поръчва. Кой? Той си знае.

- Според теб толкова ли беше невъзможно да се състави правителство в 46-о НС? Във Великото народно събрание конфронтацията бе жестока, комунисти срещу СДС, пък седнахте и направихте коалиционното правителство на Димитър Попов?
- Наистина се бяхме хванали за гушите. Но за да се избегнат големи сътресения в България, по-умните от комунистите видяха, че няма друг изход и че времето за репресии безвъзвратно си е отишло, и седнахме на една кръгла маса и направихме едно коалиционно правителство от БСП, СДС и БЗНС.

Има много други случаи, при които много остро противопоставящи се структури и хора при голяма необходимост от закрепване на държавата или отблъскване на общ враг, са работили заедно. Например Чърчил, когото аз не уважавам, но след като Великобритания бе воювала сама една година срещу Германия и Хитлер нападна СССР, Чърчил каза, че няма да си вземе назад нито една дума, казана срещу болшевиките, но сега с тези хора ще трябва да воюваме заедно и ще воюваме.

Друг случай. През 1973 г. президентът на Египет Ануар Садат се вдигна един ден със самолет, кацна в Тел Авив и държа реч в Кнесета. Каза им: Върнете ни Синай, ще установим дипломатически отношения. И полека лека и други арабски страни признаха Израел, установявайки дипломатически отношения с него.

- И като заговорихме за Израел, там една доста необичайна коалиция успя да свали премиера Нетаняху след 12 години управление?
- Да, това стана след четири парламентарни избори за три години срещу един мошеник, който бе провъзгласен за такъв от съда, той е подсъдим за корупция. След последните избори седнаха и направиха едно невероятно правителство от десни, леви, крайни, фундаменталисти, ислямисти и продължиха заедно, за да няма запушване на системата. Това трябва сега да се направи и у нас.

- Кой да го направи? Възможен ли е според теб успешен трети мандат?
- Ще видим, аз нищо не изключвам. Избори до дупка ще бъде скъпо. Втори, колкото и да се правят избори, Слави никога няма да постигне 121 депутати, няма как да стане. Най-много да му се намалят и сегашните. Защото хората виждат, че им бе дадена възможност да направят нещо, а те на два пъти не го направиха.

Четох някъде, че 62 процента от неговите гласоподаватели са с основно или по-ниско образование. А при едни нови избори Мая може да изхвърчи от парламента с цялата u компания. Тя затова толкова много иска да получи третия мандат, защото не се знае какво ще стане в следващото Народно събрание.

- За кого би казал сега, че казаното от него е „дрън дрън ярина“? Преди години за това твое изказване получи и някакъв приз от „Ку-ку“?
- За всичко, което се говори сега. Имало е навремето една песен „Съюзници-разбойници“ по време на Втората балканска война. До вчера т. нар. партии на протеста бяха съюзници, днес са разбойници. Но ти не можеш да обявиш всички за лоши, а само себе си за добър. Днес чух един от ИТН да казва, че те били единствената опозиция в това събрание, всички останали пет партии били партии на статуквото. Според мен статуквото не беше чак толкова лошо за България.

Напротив, много от нещата се управляваха доста успешно. Каквото откраднали, откраднали, за това има съд. Но нещата се движеха. Не искам да се изказвам поотделно за министрите от служебния кабинет, да не говорим за новопредложените и не минали. Викат, че Бойко Борисов си събирал министрите по бензиностанциите. Това не е вярно, защото беше само една - на здравеопазването и то за кратко. А всички останали министри бяха подбрани доста внимателно. А откъде ги събира Слави неговите министри? С кастинг, че и премиер. Егати премиера! 

- На първия митинг след 10 ноември ти каза, че думата „независимост“ дразни като с гласпапир ушите на комунистите. Дразни ли някого и сега?
- Спомняш си, че аз бях предложен навремето за премиер. И основното нещо, за което с общи усилия ме разкараха оттам, беше желанието ми България да е максимално независима. Съвсем независим не можеш да бъдеш, защото влизаш в различни съюзи като ЕС и НАТО. Аз съм за тези съюзи. Защото с тази 20 хилядна армия, която имаме в момента, не можем да се противопоставим на никого. Това не е 1912 година.

А максимална независимост постигна Виктор Орбан. Той направи за унгарците това, което е необходимо. Добре е да се въздържаме от излишно репчене на тоя или оня. Навъдиха се русофоби у нас, откъде се навъдиха? Навъдиха се ужасни антикомунисти, но Йордан Цонев им припомни в парламента кои са бащите им - членове на ЦК. Не че трябва да отговарят за делата на бащите си, но да не се правят на това, което не са.

През 1990 г. нямаше изобщо политолози. И изведнъж се появиха Дайнов, Кръстев, Кюранов, отгледани с пари на БКП в Лондон и Женева, и почнаха да ни дават акъл какво да правим с комунистите. Това е отвратително според мен. И до ден днешен го правят, станаха професори.

- Как виждаш ролята на президента в цялата ситуация днес?
- Той си играе своята игра, която най-вероятно ще си я изиграе. Има една добра подложка от чужбина - да не казвам коя, плюс подкрепата тук на БСП и вече и на партията на Слави Трифонов. Преизбирането му е почти сигурно, почти, защото не се знае какви противници ще има. Ако изкарат пак някоя Цецка, той направо е избран.

- А какъв трябва да бъде кандидатът срещу него?
- Българофил, патриот, да не слуша никоя чужда държава. Да може да казва „не“. Защото един човек и един народ става пълнолетен, когато може да отказа, да казва „не“. Според мен „йес, сър“ е гибелно за този пост.