"След поредните избори политиците са длъжни да направят правителство, но то не трябва да е безпринципна и задкулисна сглобка, която излъчи проваленото правителство на Николай Денков, а европейска коалиция с официално коалиционно споразумение и разпределение на властовите отговорности, което отчита волята на избирателите".

Това категорично мнение изрази новият собственик на "Галъп" доц. Борисов Ценов по повод политическата ситуация у нас.

"Нали видяхте "младите" от "Промяната"? Съсипаха държавата с некадърност, алчност и неадекватност", казва конституционалистът.

Ето какво още заяви той в интервю за "Стандарт":

- Доц. Цеков, как Ви изглежда политическата сцена дни преди старта на поредната кампания за извънредните парламентарни избори в България, които този път ще се проведат на 27 октомври?

- Тягостно изглежда политическата сцена заради това, че не се вижда никакъв напредък към възстановяване на нормалния демократичен диалог между основните политически фактори.

Процесът, който от дълго време обозначавам като "африканизация на българската политика", навлезе в своята зряла фаза - нямаме партии, а племена, които не водят диалог в името на националните цели и интереси, а война за взаимно унищожение с цел да контролират публичните ресурси.

- Бихте ли коментирал процесите вляво? Мая Манолова от "Изправи се, БГ" се отказа от депутатско място и призова останалите лидери в "БСП  -  Обединена левица" да направят същото и да дадат път на младите. Какво предстои?

- По-важното от маневрите на един или друг партиец е, че избирателите им отказаха депутатски места.

Остатъчната БСП и маргиналните формации около нея вече са много близо до зоната, от която няма завръщане - 4-процентната бариера. Това се дължи на комплекс от причини, но най-важното на липсата на грамотно и адекватно на днешните реалности политическо лидерство.

Българското ляво днес живее с идеите и реториката на XIX век, примесени с мухлясалите идеологеми и кадри на социализма. Това няма нищо общо с модерното ляво на XXI век.

- Бившият премиер, бивш лидер на БСП и ПЕС Сергей Станишев обаче, не отрича че се е устремил към 51-то Народното събрание (НС). Как мислите, ще го приемат ли останалите и би ли могъл той отново да се кандидатира за председател на БСП?

- Чудя се за какво му е. Станишев има голяма кариера в политиката - бил е депутат, премиер, партиен лидер в България и в Европа, евродепутат.

Мисля, че може да е много по-полезен за държавата, ако произвежда идеи и политически продукт от позицията на "старейшина" и лидер на обществено мнение, а не като редови депутат в някаква вече доста малка партия. Разбира се, това изисква друг тип усилия и умения.

В БСП би било прецедент бивш партиен лидер да се върне на председателския пост. Те са партия, която по правило обругава и демонизира бившите си лидери, хвърля върху тях вината за всички неуспехи, за да може партийната номенклатура да продължи да си живурка на гърба на инерцията на партийните членове, наследена от миналото.

Но тази инерция вече не работи и БСП е пред окончателно сгромолясване, дори да получи някаква глътка въздух на предстоящите избори. Няма как да си успешен в политиката на XXI век с идеи и политика от XIX век.

- Президентът  Румен Радев закъсня със създаването на свой политически проект. Какво бъдеще го очаква след приключването на втория му мандат на "Дондуков" 2?

- Самият факт, че се е стигнало дотам, че да се очаква президентът на Републиката да направи партия и че той и неговото обкръжение се самоопределят като "политическа алтернатива", свидетелства колко дълбоки са пораженията, които нанесоха последните няколко години върху българската демокрация.

Президентът по Конституция не е нито алтернатива, нито коректив на партиите. Президентът трябва да е неутрална власт, надпартийна по характер, която има арбитражни функции в условията на политическа криза.

Г-н Радев и неговото обкръжение разрушиха този конституционен статус на държавния глава, приравниха го до партиите и започнаха да воюват с тях. Това е една от основните причини за дълбоката политическа криза, която изживяваме, тъй като при Радев президенската институция беше унищожена като институционално пространство за събиране на партиите около националните приоритети в условията на криза.

Вижте, че той е стигнал дотам, че вече години в нарушение на закона не свиква дори Консултативния съвет по национална сигурност, който е един от тези формати, в които трябва да се постига съгласуваност и да се преодоляват конфликти. Никой политик, който е тръгнал по такъв път не е завършил добре.

Не е случайно, че в демократичното общество има едно желязно правило - военни от кариерата не се допускат до висшата политическа власт, тоест до президентския и премиерския пост. Изключенията са само в следвоенни периоди, когато преходът трябва да се осъществи от големи авторитети от времето на войната, като Айзенхауер, Де Гол.

Но в нормална ситуация никъде в демокрациите не допускат военните от кариерата до тези два поста. Знаете ли защо? Нарича се "бонапартизъм" - това е особената психологическа и поведенческа характеристика, която придобива висшият военен от кариерата и която го прави трудно пригодим към системата на демократичното управление.

Цялата му професионална кариера е преминала в командно-административни условия, егото и нарцисизмът избуяват и прочие. Тези неща са изследвани в науката.

В България постъпихме като в някакъв бантустан и беше лансиран от определени сенчести среди и избран чрез БСП един военен от кариерата. Е, защо има изненадани, че той волно или неволно руши демократичната политическа система и се стреми към концентрация и узурпация на власт?

- Все по-често се чува, че на страната ни са нужни нови и млади лидери. Ще се случи ли това в дясното политическо пространство?

- Това с "младите" е най-голямата глупост, с която беше заразено българското общество. Нали ги видяхте "младите" от "Промяната" - съсипаха държавата с некадърност, алчност и неадекватност.

В политиката има само "можещи" и "неможещи", а не "млади" и "стари". А за да си можещ, трябва да имаш опит.

Когато имате нужда от медицинска операция какво търсите - опитен лекар, а не младия и неопитен асистент. Опитният лекар може да е по-грубоват, да ви нахока дори, но ще ви спаси живота.

Докато младият може да е любезен и мил, но с неопитността и недостатъчната си квалификация, може да ви съсипе здравето. Държавното управление е още по-сериозно нещо и изисква опит и знания.

- Каква е прогнозата Ви за бъдещето на ДПС след рухването на мита за пазителя на етническия мир Ахмед Доган?

- Предстои да видим дали тази водеща партия през последните 30 години, ще се модернизира и ще се превърне в истинска национална партия, а няма да се капсулира в скрита етническа партия, каквато Конституцията забранява. Много зависи от енергията на тяхното ръководство и местни структури.

- Ресорът на предложената за еврокомисар Екатерина Захариева е "Стартъп, иновации и изследвания". Българските евродепутати са противоречиви в коментарите си. Какво мислите по въпроса Вие и ще бъде ли тежко изслушването на Захариева в ЕП през ноември?

- Ресорът е добър, авторитетен и перспективен. Мисля, че г-жа Захариева е опитен политик и ще се представи добре на изслушването.

Будят съжаление обаче павликморозовците, които в името на своите частни интереси и дребни амбицийки са пореден обругаха България и българския кандидат.

- Какви са новините, свързани с "Галъп" и колко партии предвиждате, че ще влязат в новото Народно събрание (НС)? Каква ще е евентуалната им подредба?

- Това е работа на нашите социолози. Предстои да видим първите данни след регистрацията в Централната избирателна комисия (ЦИК) на листите на партиите и коалициите. Най-общо, очаквам по-фрагментиран парламент.

Иначе в "Галъп" новото е това, което обявихме в самото начало - започна изграждането на най-големия частен изследователски център по конституционно право и политически науки към "Галъп".

Вече привлякохме авторитетни учени в тези области от САЩ, Франция, Италия, Германия, Австрия. През ноември ще обявим и първото по-голямо събитие в тази област.

- Очертава ли се страната ни да има редовно правителство след вота?

- Длъжни са направят правителство, ако искат да останат на политическата арена.

Но това не трябва да е безпринципната и задкулисна сглобка, която излъчи проваленото правителство на Николай Денков, а европейска коалиция с официално коалиционно споразумение и разпределение на властовите отговорности, което отчита волята на избирателите.