За ограничение на приема на бежанци се обявиха отново от Светия Синод. Православната църква призовава към солидарност с всички хора, които вече са попаднали сред нас и реално се нуждаят от помощ според възможностите ни, но да не допускаме в страната си повече бежанци. Това се казва в Извънредно Обръщение на Св. Синод по повод кризата с бежанците, публикувано на страницата на Българската патриаршия.
"Православната църква е категорично против войната, която е причина за това човешко нещастие. Църквата винаги изследва причините за нещастието и призовава към отстраняването на причините. Битката с последствията, ако не бъдат отстранени причините за явлението, е обречена", пише в посланието.

През последните месеци сме свидетели на вълна от прииждащи от разорените от война страни на Близкия изток и Северна Африка и търсещи прибежище в европейските държави хора. Вълна, която придобива всички белези на нашествие, гласи обръщението на БПЦ.

В обръщението от Светия Синод се казва, че помагаме и ще помагаме с каквото можем на бежанците, които вече са попаднали в нашето Отечество, и не ги делим по вяра и народност. "Считаме, че нашето правителство в никакъв случай не трябва да допуска в страната ни повече бежанци. За тези, които вече са тук, е редно като православни християни и като общество да се погрижим доколкото можем и ни стигат оскъдните ресурси, но повече не. Който е създал повода за този проблем, той да го преодолее, не е редно православният български народ да плаща с цената на изчезването ни като Държава", гласи посланието от Българската патриаршия.

Макар че правителството ни е в оставка и предстои съставяне на служебен кабинет от Българската православна църква призовават българското правителство, ако то е правителство на християнска държава, на всички форуми и във всички международни организации, да постави категорично въпроса за незабавно прекратяване на войните в Близкия изток и Северна Африка. На форумите, на които участват представители на нашето правителство, да бъде изразена ясна позиция за отстраняването на причините, довели до масовото прокуждане на милиони хора от родните им земи.

"Искаме най-категорично нашето правителство да постави въпроса дали е налице религиозно прочистване на тези територии от християнството и как това се вписва в повелите за междуетническа и междурелигиозна толерантност. Искаме нашето правителство да постави пред международните организации въпроса как е гарантирана междурелигиозната толерантност в Египет, Сирия, Ирак и т.н. и какви мерки ще вземе световната демократична общност за гарантиране спазването на този принцип в тези страни", питат от БПЦ.

Позицията на Св. Синод, изразена на 25 септември 2015 г., остава неизменна и все така актуална, пишат от Българската патриаршия.