Синът на Тодор Попов - собственика на “Енигма” ЕООД, не е участвал в пиротехническия екип и е бил случайно край мястото на експлозията в Елин Пелин.

Младежът и другият мъж на около 50 години - и на двамата съдбата им към момента не е известна, дошли да оставят един от служебните микробуси, който им трябвал, за да свършат някаква работа през деня. Оказали са се в лошо време на лошо място, разкри източник на “Труд news”.

“Складовете на фирмата край Гара Елин Пелин нито са фабрика за експлозиви, нито са за съхраняване на боеприпаси или тротил. Това са сгради, проектирани и строени само и единствено за пиротехнически изделия. В тях има пиратки, пиробатерии и всякави видове фойерверки, гирлянди и т. н.

Стените са дебели зидове, а пък покривите са леки, за да може, ако нещо избухне, взривната вълна да отива нагоре. Това и видяхте на тв репортажите, когато имаше експлозии - облаци и искри, всичко отива към небето”, разказа осведоменият, пожелал анонимност.

По негови думи в складовете е имало работници до 17 ч, когато са си тръгнали след свършване на смяната. Но пиротехниците, ако имат свои задачи, остават, докато си ги приключат в своята работилница.

“Обикновено след като са направили измервания на терен - дали ще е на покрив, на козирка на стадион или на друго място, където ще се монтира зарята, начертават план и започват да се занимават със свързване на различни заряди към компютър.

Когато всичко вече е разположено по плана, от този компютър, наричат го бокс, с натискане на едно копче започва зарята като последователно избухват различни светлини, или се пускат различни ефекти.

Предполагам, че доцент Шишков и дъщеря му, която също учи за взривове и има лиценз за работа с пиротехника - то е като да имаш шофьорска книжка, са били в работилницата на пиротехниците, за да подготвят зарядите за свързване.

Но нямам представа дали синът на г-н Попов и другият мъж са били при тях или някъде отвън. Смятам, че причината не е грешка на доцента или дъщеря му, а е възможно да е избухнал дефектен заряд, с който са работили.

Може да е имало и самовъзпламеняване на пиротехниката. Досега в този склад не е ставало, но са известни такива случаи - например една или няколко пиробатерии, докарани с кораб от Китай, по пътя са се намокрили. Когато започнат да съхнат, отделят топлина. Ако се окажат на място с висока температури, знаете какви горещини имаше в последните дни, тази топлина се увеличава и води до възпламеняване”, коментира източникът на “Труд news”.