Преди няколко седмици самолет Боинг правил маневри близо до летище, когато внезапно се наклонил с носа напред и заорал в земята с чудовищна скорост, убивайки всички на борда. Не става дума, обаче, за машината на “Ethiopian Airlines”, който се разби на 10 март със 157 души на борда и чиято трагедия разтърси целия свят.
 
Става дума за американски самолет модел 767, който паднал в кален залив близо до Хюстън. Този инцидент е дори по-мистериозен и повдига още повече въпроси, пише списание “Intelligencer”.
 

 
В 12.30 ч. на 3 февруари полет 3591 на „Атлас Еър“ бил почти към края на полета си от Маями до международното летище „Джордж Буш“ в Хюстън. Той превозвал товари за компанията „Амазон“ и за американските пощи. Наричали го „Амазон 1“, защото обслужвал предимно компанията за онлайн търговия.
 
Двама пилоти управлявали машината – Боинг джет, а трети човек летял като пътник. На пътя им имало буря и когато самолетът започнал да се спуска от 2500 метра височина, от контролната кула посъветвали пилотите да завият в ляво от курса си на север, за да заобиколят буреносната зона. Друг диспечер им казва след това, че ще им дадат посока към ясно небе. Единият от пилотите отговаря „Добре“.



Секунди по-късно самолетът се забива в земята. По неизвестни причини екипажът пуснал двигателите на пълна мощност, а след това, когато самолетът се вдигнал съвсем леко, рязко го насочили напред докато не се получил наклон от 49 градуса – като при най-стръмните ски писти. Самолетът продължил да пада, въпреки че системите за сигурност предупредили пилотите да се издигнат. Охранителни камери са заснели падането на машината от 1800 метра.
 

18 секунди след възникването на проблема Боингът се размазал в залива Тринити, убивайки тримата души на борда. Останките им са открити от разследващи.
 
Първоначалният доклад на националната служба за транспортна безопасност предизвика сериозна реакция, след като посочи, че е имало „намеса в управлението“. Мнозина започнаха да подозират, че става въпрос за самоубийство на пилот, подобно на трагедията пилота на „Джърмануингс“, който разби пълен с пътници Еърбъс в планината през 2015 година.
 
Нов доклад прехвърля отговорността от пилотите към техниката и предполага, че може да става дума за проблем с автопилота. Но не са известни модели на автопилоти, които биха имали подобно поведение.

Превод и редакция: БЛИЦ