Външното ни министерство отправи предупреждение към българите в Хърватия и всички, планиращи пътуване към страната, за сериозно влошаване на метеорологичната обстановка и очакван силен ураганен вятър. ОТ МВнР посочват, че се планира временно затваряне на участъци от пътища и автомагистрали за всички видове превозни средства.
МВнР уведомява, че в Република Хърватия е обявен червен код за опасно време на територията на страната поради преминаването на циклон, който се очаква да предизвика рязко застудяване, интензивни снеговалежи в по-високите части и силен ураганен вятър. Съобщава се и за временно затваряне на участъци от пътища и автомагистрали за всички видове превозни средства.
Препоръчваме на българските граждани, намиращи се на територията на Република Хърватия или планиращи пътуване до страната през следващите дни, да следят актуалната метеорологична информация, да се придържат към указанията на местните власти, както и за актуалната за пътната обстановка на интернет адрес: https://www.hak.hr/info/stanje-na-cestama/#prohodnost-cesta.
При необходимост от кризисно или консулско съдействие, българските граждани могат да се свържат с Посолството на Република България в Загреб, в работно време на тел: +385 1 2755095, както и при спешни случаи в извънработно време на тел: + 385 984 69 808. Сигнали може да се подават и на имейл адреса на Посолството: [email protected] .
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани в чужбина се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция “Ситуационен център”: +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: [email protected]
Препоръчваме на българските граждани, при пътувания, временно или постоянно пребиваване в чужбина, да се възползват от възможността да се регистрират в рубриката "Пътувам за…” на следния адрес: https://mfa.bg/bg/embassyinfo и/или чрез мобилното приложение „Пътувай информирано“ (достъпно на: app.mfa.bg).
Това би спомогнало изключително много за оказването на бързо и адекватно консулско съдействие от страна на дипломатическите представителства, при възникнала спешна необходимост.
Силна буря
В петък хърватската столица Загреб бе ударена от силна буря с пориви на вятъра до 120 км/ч. Съобщава се за пострадали, информира БТА, като се позовава на хърватската национална телевизия ХРТ.
Кметът на Загреб Томислав Томашевич съобщи, че тази буря е по-силна дори от последната голяма буря в града през юли 2023 г., когато двама души загинаха в столицата. Кметът призова гражданите да не излизат от домовете си, освен ако не се налага.
В рамките на 24 часа в града са извършени над 360 интервенции на противопожарните служби, а в цялата страна са извършени общо 900 намеси по сигнали за паднали дървета и щети по инфраструктурата.
Отменени са занятията в училища из цялата страна.
Държавният хидрометеорологичен институт на Хърватия издаде предупреждение за нарастващо ниво на реките в страната заради неспирните проливни дъждове.
В цялата страна са затворени пътища и се отчитат щети заради силната буря. Червен код за лошо време е обявен в три регионални общини в страната.