Сеизмоложка от БАН: Земетръсната активност през 2023 в Източна Турция още не е свършила
Анализът е на Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН)
В началото на февруари 2023 година в граничния район Турция-Сирия станаха две опустошителни земетресения. За да се охарактеризира сеизмичната активност там, подбрани са онези от последвалите трусове, които са предизвикали масови усещания в епицентралните области.
В месеците от февруари до май зараждането на земетресенията (сеизмогенният процес) се осъществява в дълбочина до 20 километра от земната повърхност, т.е. активирана е горната част на кората на Земята. С времето количеството на предизвиканите вторични трусове намалява. Разпростирането в посока на разломната система Мъртво море се прекратява, остава да действа само разломната система на Източния Анадол.
Дотук изглежда, че натрупването на напрежения към Сирия, Либия и Кипър временно е престанало. Това обяснява Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция "Сеизмология" в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).
През месец юни започва втора фаза на активизацията – забелязва се активност на север в посока на Северно-Анадолския разлом, както и остатъчност на по-ниско магнитудно ниво по Източно-Средиземноморската дъга към Кипър. През юли северната активност липсва, а в южна посока има рой събития с магнитуди около 3.5 в Хатай – най-югоизточния район на Турция.
През август отново се регистрира слаба активност в района, където се срещат Източната и Северна Анадолска система разломи и ниско-магнитудна активност към Хатай и сирийското средиземноморско крайбрежие.
През тази втора фаза на сеизмогенезиса количеството отделена еластична енергия е намаляло. Събитията се появяват на все по-малка дълбочина – в приповърхностните десет километра. Максималните трусове следят отклонението към запад (пространството между Малатия и Кахраманмараш) на Източно-Анадолската разломна система.
Трябва да се отбележи и едно подобие на сеизмогенезиса, присъщо на двете фази. Това е голямата прилика в пространственото разпределение на афтершоковете с по-нисък магнитуд (долна граница 3.0) между месеците април и август (незавършен) – като че ли втората фаза е повторение на първата на по-ниско магнитудно ниво. Но това не означава, че земетръсната активност е приключила.
Данни от турския земетръсен каталог (Обсерватория Кандили, Истанбул).
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: