Непознаване и подценяване на опасностите при плуване, неумението за справяне с панически ситуации и неумението за оказване на долекарска помощ - това са основните причини за жертви в и заради вода.

По данни на Световната здравна организация (СЗО) България се нарежда сред развитите държави по броя на удавените на глава от населението, като страната ни е в топ 15 по най-малко брой удавени. Въпреки това обаче статистиката сочи, че 30% от удавените у нас са деца.

За тази година до сега броят на удавените е 15, като 2 от тях са деца. За същия период миналата година удавянията са били 36.

Българите да се научат да се предпазват от травми във водата. Това препоръча председателят на Националната комисия по водно спасяване доц. Стоян Андонов, който откри Седмицата на старта на водното спасяване - от 5-ти до 11 юни. Това може да стане чрез редица програми на БЧК и Водноспасителната служба.

Инцидентите през лятото се дължат на подценяване на условията и според председателя на БЧК акад. Христо Григоров. Той настоява да се върне обучението по плуване в училищата.

Директорът на Водноспасителната служба към БЧК Антон Налбантов обясни, че средногодишно броят на предотвратените инциденти са над 4000.

От БЧК обучават около 1000 нови спасители всяка година. За 2018 година заверените талони на спасители, които могат да упражняват дейността, са 3500. 150 охраняеми плажове по Черноморието се нуждаят от около 1500 спасители.

На плажове без концесионер областните управители назначават спасители, на които държавата заплаща, за да се осигури безопасност. Държавата обаче не може да обхване всички водни площи, тъй като плажната ивица е над 400 км. "Иначе всеки втори българин трябва да стане спасител", каза Андонов.

Освен това и тази година се очаква броят на спасителите по родните плажове да не достига, тъй като свидетелството е конвертируемо и българските спасители намират работа в чужбина, където получават значително по-високо заплащане.

Според шампиона по спортно плуване Петър Стойчев най-добрият подарък, който може да направи един родител на 6-7-годишното си дете, е да го заведе в плувен басейн и да го научи да плува. Това е лишен от агресия спорт, който може да спаси човешки живот.

След пресконференцията от БЧК, която бе край плувния басейн "Спартак" организаторите показаха и как се спасява човек от удавяне.