Политолози шашнаха: Нинова е малкият победител на изборите
Причината е, че "Левицата" не е успяла да разцепи Столетницата
Очаква се ПП-ДБ да увеличат своя резултат с гласовете от чужбина, защото и от миналите избори сумарно двете партии имаха над 50 000 гласа, а ГЕРБ - 15 000. Но това не дава отговор на големия въпрос - дали е възможно да се състави редовно правителство.
Това каза политологът доц. Милен Любенов в специалното ни студио "Избори: Пето действие".
Според социолога Юлий Павлов ние сме получили отговор на почти всички въпроси.
"Кой ще е първи - екзитпола не дава твърд отговор на този въпрос, но дори в България да се окаже, че разликата е по-малка, или дори се обърне, вотът от чужбина ще даде 1% и нещо, така че може да смятаме, че имаме ясна първа политическа сила. Имаме и отговор на въпроса кой ще е трети и кой ще е четвърти. Там разликата е много малка, дори в България може да се окаже в полза на "Възраждане", допълни той.
"БСП се представи по-добре, отколкото очакваха моите колеги, включително и аз. Единственият въпрос, на който очакваме отговор, е дали ИТН, които са близо до бариерата, ще минат тези 4%. А дали може да се състави правителство - нищо, което не е забранено от законите на физиката, не е невъзможно.
Това е желателно и от избирателите, и от международните ни партньори, така че натискът ще бъде и външен, и вътрешен", категоричен е Павлов.
Политологът Цветомир Цветков е на мнение, че би било изненада, ако "Възраждане" излезе на трето място.
"Това е една от големите изненади на тези избори. Ако се разгледат изборите от 2021 година до април 2023 година, виждаме, че "Възраждане" покачва значително своя електорат. Социологията първоначално не им даваше такива размери на развитие.
Също така другият процес, който се наблюдава, е, че разцепването на БСП не успя да окаже кой знае какъв негативен ефект върху електората", добави той.
Експертът по изборни системи доц. Светослав Живков подчерта, че Корнелия Нинова е малкият победител в тези избори.
"Всички тези прогнози, че ще има голям отлив около групичката около Мая Манолова, не се сбъднаха. От друга страна - надеждите, че възстановяването на гласуване с хартиени бюлетини ще модифицира основно БСП, може би и ГЕРБ, очевидно не се сбъднаха.
И ще е добре това безумие, което е в момента - тази комбинация от хартия и машина, да бъде преодоляно в една от двете посоки. А що се отнася до "Възраждане" - не съм изненадан от техния резултат", каза още доц. Живков в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той смята, че това трябва да е знак за лидерите на големите системни партии: "Не се сбъднаха надеждите на ПП-ДБ да са с по-голяма разлика. Положителното за тях е, че тази коалиция не доведе до отлив на избиратели. Близо сме до предишната патова ситуация."
Доц. Любенов допусна, че законопроектът, който предвижда разследване на главния прокурор, може би ще е едно от условията за формиране на правителство.
"И Борисов заяви, че ще подкрепят този законопроект, но това е само едната част от картината. А колкото до външния натиск - и този законопроект за разследване на главния прокурор идва и отвън. Това е част от Плана за възстановяване. Но и видяхме, че срещу това законодателство има много сериозна съпротива. В рамките на обсъждането около законопроектите в НС ще има определени спънки", обясни той.
Юлий Павлов припомни, че НС няма как да работи без председател и първо ще трябва да бъде избран такъв.
"Спомняме си мелодрамите в предишното НС, дано сега да стане по-лесно. За да се приемат смислени закони, трябва да има ясна посока, договорка в каква посока ще се върви и трябва да има редовно правителство. Някои от нещата, които лидерите смятат за техните избиратели, не са верни", каза още социологът.
"Избирателите на "Продължаваме промяната" силно недоволстват от президента Радев и неговото управление. Добре е за българската политическа система вече да се влезе в релси, защото тази ситуация е абсурдна. По дефиниция сме парламентарна република, а всъщност в момента сме нещо като президентска, да не кажа и по-тежка дума", заяви доц. Светослав Живков.
И сподели, че все пак бюджетът не е просто едни пари:
"Той е политика, зад приемането на бюджета стоят политическите визии и концепции. Ако се приеме бюджет, без да имаме редовно правителство, дали няма да се създаде един следващ кабинет да си измива ръцете."
Според Цветков инфлационната криза няма да се успокои.
"Без бюджета не може да функционира държавата. Просто се променя структурата на инфлацията, минава от цените на горивата, започват да се повишат цените на стоките от първа необходимост. Без бюджет няма да могат да се поемат инфлационните и социалните шокове", категоричен е той.
Доц. Милен Любенов не изключва, че един от вариантите може да е правителство на малцинството.
"Индикациите на ПП-ДБ от последните дни е, че ще предложат такова правителство на малцинството и че няма да има коалиция с ГЕРБ.
Другият вариант е някаква форма на експертно правителство, което да обедини останалите политически партии - ГЕРБ, ДПС и БСП. Не мисля, че ще тръгнат директно да търсят подкрепа от ГЕРБ. Те бягат от каквото и да е обвързване с тази партия, с оглед и от наближаващите местни избори", поясни още той.
Доц. Живков не е оптимист и смята, че вървим отново към служебен кабинет.
"ГЕРБ и ДПС през последните 2 години не направиха някакви вътрешни реформи, с които да станат приемливи партньори за останалите формации. Най-добрият вариант сега би бил правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ. Те ще имат мнозинство от над 140 депутати.
Мнозинство, което ще може да прави реформи, ще могат да се направят реформи в сферата на съдебната власт. Но виждаме, че основният проблем е в самата партия ГЕРБ, постоянно отвън трябва да ни показват, че в България има проблеми с корупцията. В момента в България партия печели избори с 600-650 хиляди гласа, което е безпрецедентно", смята доц. Любенов.
Юлий Павлов е на мнение, че политиците са виновни за това, че хората не са отишли да гласуват.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ ЗА РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ИЗБОРИТЕ!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: