Комисиите виждат, че нарушенията им остават безнаказани, въпреки въведното видеонаблюдение и затова си правят каквото си искат. Това заяви Цветелина Пенева, член на Обществения съвет на ЦИК, пред Нова телевизия.

Коментарът ѝ е по повод нарушенията, които бяха заснети от камерите при броенето на бюлетини на вота на 27 октомври. Конкретно тя коментира репликата "трябват ми 350 - 400 гласа" от видеото на броенето в секция в Гърмен.

"До момента Централната избирателна комисия не е издала нито един акт за административно нарушение. Не говоря за престъпление", посочи Пенева. Санкциите за административни нарушения на членове на СИК, РИК или ЦИК са между 20 и 200 лв.

Според нея причината е, че членовете на ЦИК са номинирани от същите партии, които са изпратили свои хора в секционните избирателни комисии.

"Многократно сме казвали, че трябва да изведем броенето на гласовете от субективните ръчички на членовете на секционни комисии", посочи тя и даде пример с предходните избори през юни месец, когато 50% от секциите са били със сгрешени протоколи, а за касираните на местните избори нито един протокол не е бил потвърден и навсякъде е имало корекции.

Иначе данните от видеонаблюдението са скандални, особено в някои секции", коментира Пенева, като посочи, че проблемът е системен. Според нея единственият начин да се направи някаква корекция и изправяне на изборните резултати може да се направи с отваряне на чувалите и броене отново.

Според нея големият проблем се корени в "бяло петно" в Изборния кодекс", който не допуска възможност да се поправи изборният резултат, след като е отчетен в секционната избирателна комисия.

Масовото неспазване на правилата за отчитане на гласовете води до недостоверност на финалните резултати, категорична е тя. Ако се докаже, че гласовете на ПП "Величие", която е най-ощетена, са отчетени неправилно, не само ще се пренареди представителството в Народното събрание, но и някои депутати могат да бъдат заменени от други, посочи експертът.