Хит: Огласиха как да общуваме с извънземни и какво да не правим
Целта на първия контакт не трябва да бъде да се предаде информация, а да се демонстрира пълно сходство
В скорошно проучване учените използваха математически метод, известен като Теория на игрите, за да моделират резултатите от различни стратегии за комуникация с извънземни. Изследователите са установили, че колкото по-малко казваме в началото на комуникацията с извънземен разум, толкова по-добре ще бъде за нас самите.
Ако някога осъществим контакт с извънземни, тогава най-добрият вариант на човечеството би бил да кажем възможно най-малко, пише Inverse.
Идеята е, че колкото по-малко извънземни знаят за нас в началото, толкова по-вероятно е да си помислят, че имаме подобни цели. Това увеличава вероятността извънземните да предпочетат да ни сътрудничат, отколкото да ни атакуват.
Интересното изследване публикуваха психолозите от университета в Хайфа Илан Фишър и Шакед Авраши.
При симулирането на първия контакт с извънземен разум, авторите принуждават компютъра да изиграе около 100 хиляди кръга на много проста игра. Двамата играчи трябваше да изберат да си сътрудничат или да се противопоставят.
Ако и двамата играчи решат да се сблъскат, тогава и двамата губят точки.
Ако играчите изберат различни опции, тогава този, който е избрал конфронтация, получава малка награда. Но ако и двамата играчи изберат да си сътрудничат, и двамата ще бъдат възнаградени. Според авторите на изследването тази игра е версия на Дилемата на затворника.
Дилемата на затворника
„В тази игра и сътрудничеството, и конфронтацията са чисто изчислителни. С други думи, играчите не избират сътрудничество, защото искат да угодят на всички, или конфронтация, защото са зли. Техният избор зависи само от очакваната печалба“, казва Фишър.
Следователно човечеството не трябва да гадае дали извънземните ще бъдат приятелски настроени, достатъчно е да са стратегически разбираеми.
Смисълът на играта е да предвидите какво ще избере опонентът ви и да реагирате на неговия избор по съответния начин. Спечелването на играта изисква играчите не само да могат да предсказват ходовете на опонентите си, но и да могат да сигнализират собствените си намерения.
Това е, което човечеството ще трябва да има предвид, когато става въпрос за първи контакт с извънземен живот. Участниците в играта са по-склонни да си сътрудничат, ако смятат, че другите играчи ще направят същия избор, пише glasnews.bg.
Как да спечелите?
Следователно най-сигурният начин да спечелите играта е да убедите опонента си, че мислите по същия начин като него и избирате същата стратегия като него.
От тук учените са извели три прости правила за общуване с извънземни.
Първо, не разкривайте целите и намеренията си. Второ, не разкривайте никакви данни за самото човечество, нашата биология, технология или култура. Трето, дръжте съобщенията си неутрални и се фокусирайте върху приликите.
„Целта на първия контакт не трябва да бъде да се предаде информация, а да се демонстрира пълно сходство“, казва Фишър.
„Всъщност се предлага използването на множество несвързани стимули, за да накара извънземните да отхвърлят всяка конкретна интерпретация, свързана с отделни стимули, оставяйки само единственото значение на пълното сходство.“
Геометричните символи в сметката
Фишер и Авраши дори предоставиха някои удобни неясни геометрични символи, за да помогнат с тази част.
Разбира се, рано или късно общуването с извънземни ще надхвърли взаимното уверяване в приликите им. Тук избраната стратегия трябва да надхвърли теорията на игрите.
„Ще има смисъл хората постепенно да повишават залозите, тоест да правят малки избори за изграждане на доверие, като същевременно поемат относително малки рискове. По този начин можем бавно да преминем към по-смислени взаимодействия с по-високи рискове.
Това вероятно ще изисква умения отвъд далеч извън обхвата на теорията на игрите, обработването на такива комуникации ще изисква най-добрите социални, стратегически способности на човечеството“, заключават авторите на изследването.
Последвайте ни
0 Коментара: