В последните часове от предизборната кампания БЛИЦ зададе ключови въпроси на лидера на „Български възход“ Стефан Янев.

Той е бригаден генерал и военен дипломат. Върхът на дипломатическата му кариера е мандатът му като военен аташе на България във Вашингтон от 2011 до 2014 г.

През 2017 година става вицепремиер и министър на отбраната в служебния кабинет на Огнян Герджиков. След това е секретар по сигурността и отбраната на президента Румен Радев.

Премиер е на две служебни правителства от май до декември 2021 г..

Отново бе министър на отбраната в кабинета „Петков“, но го напусна заради разногласия с Кирил Петков.

 

Г-н Янев, в края на кампанията как бихте оценили, това което се случи последния месец?

- Това беше една много важна кампания и за нас и за България. Важна за България, защото вече доста време се намираме в политическа криза и в тази кампания ние политиците трябваше да кажем как виждаме изхода от нея. За нас беше важна, защото партия „Български възход“ е в процес на развитие и ние трябваше да стабилизираме подкрепата сред гражданите. Смятам, че се справихме и с двете задачи.

Навсякъде в срещите с хората ни беше задаван въпросът – какво ще стане след изборите, какво правителство трябва да се излъчи, за да се захване със задачите пред България. Смятам, че ние имаме много ясен отговор и работещо предложение – широка коалиция, която да се ползва с доверието на мнозинството българи, с ясен хоризонт и приоритети, и конкретен план за тяхното реализиране. За огромно съжаление в кампанията така и не чухме от уж големите партии как те виждат изхода от кризата.

Надявам се обаче, след като затихнат изборните страсти ние политиците да покажем, че сме отговорни хора и да свършим нашата задача. Да, на избори гражданите казват своето виждане за политическото представителство, но политиците са тези, които правят правителство.

- Възможно ли да има такова правителството, каквото предлагате?

- Напълно е възможно, стига политиците да се държат като разумни, зрели и отговорни хора. Бъдещето на родината ни е много по-важно от кратките хоризонти на личната амбиция. Трябва да спрем с експериментите и да се опитаме да поставим българската политика на здрави основи – това означава с политика да се занимават хора, които си дават сметка за отговорността, която поемат, хора с достойнство и хора, които са се доказали в обществените дела.

Сигурно Ви прави впечатление, че няколко пъти употребих думата отговорност. За мен това е един от важните ключове към излизането от кризата. Отговорността освен всичко друго означава да приемем, че нещата зависят от нас, а не от някакви външни сили. Да не се оправдаваме с международното положение, партньори и съюзници. Това е незряло и безотговорно.

- Казахте да не се оправдаваме с международното положение, но не е ли то определящо за нещата, които стават със нас и около нас.

- То задава контекста, но действията и случването са наша отговорност. Ще Ви дам много красноречив пример. В нашите срещи хората споделят много сериозни опасения по отношение на войната в Украйна. И тези опасния са логични на фона на липсата на политическа отговорност за търсене на дипломатическо и мирно решение на конфликта. Наслушахме се на толкова много цинични и абсурдни аргументи в защита на това безумието в Украйна да продължава.

- Освен притесненията относно войната, какво друго чухте от гражданите в тази кампания?

- Повечето от проблемите могат да бъдат обобщени през усещането, че нямат държава, че държавата не е тяхна, не им принадлежи. Те, например, не са съгласни да се държим като ястреби по отношение на конфликта в Украйна, но държавата, в лицето на управляващите правят друго. Те искат нормално и достъпно здравеопазване, но държавата прави друго.

Примерите са безкрайни – вижте какво се случва в сферата на образованието, например. Ужасяващ пример за нехайство по отношение на един от най-важните ресурси в едно общество. И в такава ситуация най-нормалното нещо е да си помислиш, че тези, които представляват държавата правят не това, което нейните граждани искат, а това, което някой друг иска. 

Ето това е огромен проблем – България не може да тръгне по пътя на възхода, ако не се върне доверието в държавата. А това става с държавници, а не с политици еднодневки.

- И все пак, ако трябва да назовете най-неотложните задачи пред страната ни – кои са според Вас?

- Непосредствената задача на нас политиците е да спрем политическата криза, като успеем да съставим смислено и работещо правителство. Убеден съм, че присъствието на „Български възход“ в НС ще е фактор това да се случи – заради експертизата и опита, който имаме, заради отговорността, която носим. Но главната, стратегическа цел пред България е да спрем демографската катастрофа, пред която сме изправени.

И това може и трябва да бъде обединителната линия както между различните политически партии, така и между политиците, държавата и гражданите. Ние нямаме време за губене, ако искаме България да я има, затова трябва да започнем да действаме веднага. И една макар и малка стъпка в тази посока, но важна стъпка, е да гласуваме.

Да гласуваме за истински български политически представители. За хора, които разбират, могат и имат достойнство. За политици, които са показали, че милеят за страната си.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!