Българи в Англия плащат по 12.50 паунда /28.75 лева/, за да гласуват. Толкова е таксата за влизане с автомобил в Лондон, където има доста избирателни секции, пише "Марица". 

Британската столица от години е въвела зони с ниски емисии и води битка със замърсения въздух и трафик 

Разходът обаче не спира нашите сънародници, които живеят извън столицата, да отидат да гласуват. Така изборите се оказват чудесен претекст българската общност да се събере на едно място и да се разтъжи.

Във фейсбук-групите на нашите емигранти валят снимки с чакащи хора, насядали пред секцията в лондонския квартал Баркинг, озаглавени „Комбинация от избори + хубаво английско време = весел юнски панаир“.

Длъжни сме да отбележим, че „хубаво английско време“ означава температура от 15-16 градуса, но без валежи. Българите стоят търпеливо на раздумка, докато чакат да им дойде реда пред урните. 

„Естествено, че се вълнуваме какво се случва в България. Непрекъснато гледаме БГ телевизия у дома. Получаваме информация и от близките и роднините. Положението не е добро, но се надяваме държавата да се оправи. За да се върнем! Защото животът далеч от род и родина никак не е лесен“, обобщава Весела Колева.

Тя, съпругът й и дъщеря им живеят над пет години във Великобритания, недалеч от Лондон. Почти са се приспособили към живота в чужбина, но въпреки това използват всяка възможност да хванат самолета за България. Всяка лятна ваканция са в родния Пловдив.  

На територията на Обединеното кралство има 118 избирателни секции, като само в една от тях – българското посолство, може да се гласува за европарламент. 

И в следобедните часове опашките пред четирите секции на територията на Посолството на България в Лондон не намаляват. Причината – само в тях може да се гласува за Европейски парламент, предава БГНЕС. 

Това право на глас за имат българите, които са живели поне 60 дни през последните 3 месеца в България или друга стана, член на Евросъюза.

Това предизвика объркване и недоволство у някои сънародници, т.к. информацията се препредаваше между хората, наредили се на опашките и се получаваха недоразумения. Други се възмущаваха и не бяха съгласни с това решение.

Част от българите бяха пътували дори с влак от съседни градчета, за упражнят правото си на вот. Тези, които нямаха предварителна регистрация, трябваше да попълнят декларации и да бъдат вписани в допълнителни списъци.

Впечатление прави и преобладаващия брой млади хора, които искат да дадат своя глас на тези избори.

Гласуването за парламентарните избори у нас преминава без проблеми в секциите на територията на Посолството.

Във Великобритания и Северна Ирландия точно в 7 часа отвориха 118 избирателни секции, което нарежда страната на второ място, след Турция, по брой разкрити секции. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ