Не отново: Експерт огласи какъв кошмар ни чака, ако касират изборите
По думите на конституционалиста Орлин Колев, при такава ситуация отиваме на нов предсрочен вот през пролетта
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ.
Темата коментира пред БНР конституционалистът д-р Орлин Колев.
Според него, по отношение на основателността на тези искания, ще се произнесе евентуално Конституционният съд (КС), ако се стигне до сезирането му и КС допусне то да бъде разгледано.
"Ако излезем от тази чисто формално юридическа среда, като че ли са налице известни основания да се съмняваме, че изборните резултати са опорочени", посочи Колев и допълни, че това е и заради "всички видеа, които станаха вече популярни и по отношение на които никой няма съмнение, че са автентични".
Важен детайл при призива за касиране
Той обясни, че всяка партия, коалиция или народен представител, както и председателите на ИК, ако притежават такива информации, имат правото в 7-дневен срок от обявяването на изборните резултати да се отнесат към някой от субектите по смисъла на чл. 150 алинея 1 от Конституцията с искане или молба те да се обърнат към КС за обявяване на изборните резултати - било то изцяло или частично, за незаконни.
Колев допълни, че при положение, че 51-ото НС не е свикано от президента, то тогава активно легитимирани да се отнесат към КС ще са депутатите от 50-ото НС, а не от новоизбраното. В този случая и народните представили от "Величие" могат да подкрепят такова искане до КС.
Решението на КС
Юристът припомни, че да сезират КС имат право една пета от народните представители - тоест 48 депутати. Той допълни, че по смисъла на зокона има двумесечен срок, в който КС следва да се произнесе, но този двумесечен срок не бива да го приемаме като краен срок.
"КС в зависимост от експертизите, които ще назначи, и доказателствата, които следва да бъдат ангажирани за правилното произнасяне от страна на съда, могат да отнемат и повече време. И в този смисъл този двумесечен срок може да бъде прескочен, т.е да бъде в повече. Дори и да бъде просрочен, в никакъв случаи няма да опорочи решението на КС", допълни експертът.
По думите му целият този процес няма да спре процедурата по свикването на новото Народно събрание, избор на председател на парламента и съставяне на правителство. Тези два процеса ще вървят паралелно - обжалването пред КС и цялата конституционна процедура за съставяне на правителство и конституиране на НС.
Юристът обясни, че ако се стигне до частично касиране на изборите, ще има пренареждане на народните представители, ако говорим за пълно касиране на изборите, то тогава следва да се насрочат нови избори в двумесечен срок от решението на КС.
Последвайте ни
0 Коментара: