Проф. Константинов направи на нищо ЦИК заради абсурдите с дерибеите на Доган
Двадесет години съм бил член на Комисията и такова нещо не съм виждал, посочи експертът
"Вечни ситуации няма. Зад ДПС стоят стотици хиляди избиратели и то не може да остане в това положение. Двадесет години съм бил член на ЦИК и такова нещо не съм виждал. Подобно нещо беше недопустимо, имаше пропуски и при охраната". Това заяви проф. Михаил Константинов в ефира на БНТ по повод скандала с регистрацията на ДПС и ЦИК.
"От там тръгна един абсурд - стоят едни хора и обясняват, че чакат регистрация за други избори, но така и така са дошли, затова ще се регистрират за тях", каза той и допълни, че ДПС е едно.
"То има двама съпредседатели и един почетен председател".
Двамата председатели не са в еквивалентна позиция от известно време. Единият е независим депутат, а другият е председател на ПГ на ДПС", уточни проф. Константинов.
Досега за съжаление поведението на ЦИК не беше съвсем адекватно . Не беше съвсем укоримо, но направиха няколко неточни хода.
Нека не се връщаме на тях, законът е над тях и е в интересите на българските граждани.
Очакваме с нетърпение решението на ВАС. И преди бяхме казали, че почти всички процеси ще се съберат под шапката на ВАС", посочи още проф. Константонов.
Къртица в ЦИК
Припомняме, че както БЛИЦ писа до скандала се стигна, след като дерибеите на Ахмед Доган се опитаха да направят най-голямата фалшификация за изборите. В нарушение на законите в страната, къртицата на Сокола в ЦИК Севинч Солакова, секретар на Комисията, пусна през задния вход доганистите, които в желанието си да прередят ДПС-Ново начало окупираха масата за регистрация на документи.
Припомняме, че от пресцентъра на ДПС с председател Пеевски съобщиха, че са подали електронно заявление минути след полунощ в първия ден за регистрация.
Освен това се появи скандална снимка, която разкри тайна среща между секретаря на ЦИК Севинч Солакова (която е и член и на ЦОБ на ДПС) и двама от видните представители на дерибеите – Джейхан Ибрямов и Валентин Тончев.
Конфликт на интереси
Трима от членовете на Централната избирателна комисия, в това число и председателят ѝ Камелия Нейкова, са в отявлен конфликт на интереси по казуса с регистрацията на двете крила в ДПС за участие в предстоящия предсрочен парламентарен вот на 27 октомври.
Това става ясно от документи във фирмените регистри на страната, както и от страницата на Софийския градски съд, където се съхраняват регистрациите на партиите в България.
Нарушение на закона
Според поне две от разпоредбите на нормативния акт, Солакова, която освен в ЦИК е и член на ЦОБ на ДПС, трябваше да си подаде отвод от всички заседания на комисията, засягащи спора около регистрацията на Движението за права и свобода между председателя на формацията Делян Пеевски и обявеното от него „ново начало“ и лагера на „дерибеите“.
Миналата седмица ЦИК взе решение да регистрира паралелно, без входящ номер коалиция "Демокрация, права и свободи - ДПС" и "ДПС - Ново начало".
От изборната комисия приеха и указания, с които коалициите "ДПС - Ново начало" и "ДПС - Демокрация, права и свободи" трябваше да предоставят до 17.00 часа на 7 септември документи, удостоверяващи, че партия ДПС не е част от техния състав.
Припомняме, че след като това не се случи после Централната избирателна комисия отказа да регистрира коалиция "Демокрация, права и свободи - ДПС" и "ДПС - Ново начало" за участие в предсрочните избори на 27 октомври.
Избирателната комисия гласува два отделни доклада, като и двата бяха подкрепени с 15 гласа "за".
Причината за отказа на регистрация и на двете коалиции е, че според Изборния кодекс не може да има една и съща партия в повече от една коалиция.
Председателят на ДПС Делян Пеевски обаче остави дерибеите с пръст в уста, като е поискал от ЦИК оттегляне на заявлението за самостоятелна регистрация на партията за парламентарните избори.
Искането за оттегляне на заявлението бе подадено чрез депутата Хамид Хамид, упълномощен от Пеевски.
За пред съда: Това са 3-те предимства на ДПС-Пеевски пред дерибеите и Доган
Двамата председатели според устава на ДПС имат равни правомощия и могат заедно и поотделно да представляват партията.
От ЦИК обясниха, че предстои да се произнесат по искането, както и Върховният административен съд (ВАС) трябва да разгледа на 10 септември две дела по жалби на ДПС срещу отказ на Централната избирателна комисия за заличаване на регистрация.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!