Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето.

В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване.

Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология" във философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Кризата, която виждаме в България, не е българска, подчерта тя и обясни, че политическото навсякъде по света от една страна е фрагментирано, а от друга страна се е превърнало в едно поле за културни войни, т.е. разказване на света в черно и бяло.

По думите ѝ работата на изследователите е да покажат, че светът не е черно-бял.  "Нашата форма на съпротива би била да му придадем шареност", посочи социологът.

Връзката с хората е проблем

"Бих се радвала, ако политическите елити се обърнат към гражданите, за да ни ангажират емоционално, и да дават ресурси на гражданите да се ангажират с политическото", каза Минева. Според нея е хубаво партиите да се върнат при гражданите и да видят какво казват, но не го правят.

По думите ѝ проблемът е, че голяма част от хората не гласуват.

"Партиите започнаха да говорят на твърдите си ядра, а всъщност те трябва да говорят на тези, които не искат да излязат да гласуват, за да ги убедят да го направят", подчерта тя и бе категорична, че на думата "коалиция" трябва да ѝ се върне ореола.