"Сиела норма“ АД е единственият кандидат по обществена поръчка във връзка с  обезпечаването на машинното гласуване. Това стана ясно по време на днешното заседание на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Комисията ще предложи именно на това дружество оферта.

Обществената поръчка

Състезателната процедура с договаряне за възлагане на обществена поръчка за осигуряване на машинното гласуване за предстоящите избори на 27 октомври, беше отворена от ЦИК в края на август.

Прогнозната стойност на обществената поръчка е в размер на 7 457 460,00 лв. без включен ДДС или в размер на 8 948 952,00 лв. с включен ДДС.

Едната обособена позиция е профилактика/диагностика

Това включва: тестване на специализираните устройства за електронно машинно гласуване (СУЕМГ) и на вградените в нея периферии – принтер и четец на смарт карти, подготовка, инсталиране на операционна система и приложния софтуер, параметризиране и окомплектоване на СУЕМГ, техническо обслужване на СУЕМГ в предизборния и изборния ден по места/съответната избирателна секция и осигуряване на Център за поддръжка при възникнали проблеми със СУЕМГ в изборите за народни представители.

Прогнозна стойност по тази обособена позиция е в размер на 6 673 460,00 лв. без включен ДДС или в размер на 8 008 152,00 лв. с вкл. ДДС.

Втората обособена позиция е за транспорт на СУЕМГ до избирателните секции в страната и логистично осигуряване на СУЕМГ в предизборния и следизборния ден в изборите за народни представители. Прогнозна стойност по обособената позиция е в размер на 784 000,00 лв. без включен ДДС или в размер на 940 800,00 лв. с вкл. ДДС.

Продължават консултациите на Централната избирателна комисия (ЦИК) във връзка с предстоящите избори на 27 октомври.

Общественият съвет към Комисията ще проведе серия работни срещи и дискусии. Те ще бъдат свързани с изясняване на въпросите, възникнали около машинното гласуване.

"Целта е да се повиши доверието на гражданите в изборния процес преди вота",

се казва още в разпространено от ЦИК съобщение до медиите.

В края на юни от Обществения съвет изпратиха свое предложение за съставяне на експертна група. Съветът ще съсредоточи работата си върху технически анализ на причините за отпечатване на празна бяла бюлетина или бюлетина, в която не е изписан вотът на избирателя от машинно.

Това бяха главните проблеми при гласуването на изборите „две в едно” на 9 юни 2024 г.

Към момента няма данни да е започнала работата по подобен анализ. Затова ОСЦИК реши да инициира серия от работни срещи. Целта е да се потърси мнението по изброените по-горе теми на отговорните за организацията на машинното гласуване страни, посочи Съветът.

През август Съветът проведе среща с представители на две от организациите, които имат основно участие в провеждането на машинното гласуване в страната. Това са „Сиела“ АД – фирмата, доставяща и поддържаща машините в изборния ден, и „Смартматик“ – производител на машините.

На срещата ОСЦИК представи данни за дела на избирателите, избрали да гласуват машинно на парламентарните избори през април 2023 г. и юни 2024 г. - дял, отбелязващ значим спад, както и отчетения от флашпаметите на машините по-голям брой подадени гласове за партии (няколко хиляди) в сравнение с ръчно преброените от секционните избирателни комисии бюлетини от машинното гласуване, въпрос, отбелязан и в някои дела по оспорване на резултатите от местните избори, се посочва в съобщението.

ОСЦИК намира, че както „белите бюлетини“, така и тези разлики подкопават доверието в машинното гласуване.

Общественият съвет смята, че техническите трудности са преодолими. Ако се използват пълноценно възможностите на машинното гласуване, това ще е в защита на правата на избирателите и в интерес на изборната администрация.