А шамариш детето у дома, а влизаш в затвора
Документът предвижда изрична забрана за физическите наказания, включително и на шамарите. Психологът Иван Игов е участвал в подготовката на стратегията в частта за насилието. По думите му забрана трябва да бъде приета като морална норма, предаде bTV.
Според последното изследване у нас 7 от 10 деца са жертва на домашно насилие.
Стратегията предвижда промени в редица закони, включително и в Наказателния кодекс.
Засега обаче властите и експертите не са категорични дали се включват и шамарите, но са категорични, че искат система, която да наблюдава дали се спазва тази забрана.
Според статистиката децата в България са около 1,2 млн. или едва 17% от населението на страната. А според проучване 88% от родителите у нас смятат, че шамарите са неефективно възпитателно средство, но въпреки това 2/3 са го прилагали.
Семейните проблеми винаги са лични и най-често насилието е затворено в дома. Всяко детско непослушание пали по различен начин родителския фитил. Въпросът - дали и кога шамарът е допустим, няма еднозначен отговор, смятат експерти.
"Казваме "Един шамар по дупето, не е голяма работа". А два? А три? А пет? А десет? Колко шамара са допустими всъщност? Родителят с цялата отговорност и напрежение на това да даде най-добрата възможност на детето си, когато не го познава, той се опитва да го контролира. И телесното наказание е начин това да се случва бързо", обясни пред NOVA Мария Брестничка, Национална мрежа за децата.
Освен, че искат забрана за телесното насилие, властите и неправителственият сектор са записали в документа, че искат и да се контролира, кой не спазва забраната.
"Към него ще има Пътна карта за неговото изпълнение. Именно в тази Пътна карта ще бъдат разписани конкретните мерки. Тук са по-общите неща", обясни председателят на "Държавна агенция за закрила на детето" Елеонора Лилова.
И все пак, за да няма насилие, се търси път към превенция. Проектът на "Национална стратегия за детето" е 73 страници и тепърва експертите ще разписват конкретни мерки. Сред идеите е да има патронажи за всички деца до 3-годишна възраст, като това да спомогне за гарантирането на майчиното и детското здраве.
Опитът на други държави сочел, е забраната за телесно наказание сама по себе си не решава проблема, но възпитала обществото да не го одобрява като метод на възпитание.
Последвайте ни
0 Коментара: