Частни бизнеси на българи припечелват с нагла схема
Пиратските доставчици не плащат авторски права, данъци, осигуровки и заплати
Изследването е проведено между ноември и декември 2020 г. в малки и големи населени места в България.
Според него общо 2,42 млн. абонати в страната използват платена телевизионна услуга, а 87 на сто от тях имат сключен договор с доставчик.
Развитието на технологиите пък носи нов вид пиратство, което предлага “безплатна телевизия” чрез IPTV боксове в интернет.
“Проучването показва, че от това се възползват минимум 120 000 домакинства. Този проблем ще продължи да се задълбочава и ще влияе на целия бранш, защото тези оператори не плащат авторски права, данъци, социални осигуровки, заплати.
Алармираме за него, защото трябва да бъдат предприети адекватни действия от страна както на доставчиците, така и от институциите, предвид на променената технологична среда и развитие на пазара”, обясни председателят на асоциацията Ангел Василев.
По думите му на пазара има много на брой малки играчи, а това затруднява даването на реална оценка на пазара.
“Това би могло да се случи единствено при пълно статистическо преброяване на населението. Именно затова данните от което и да било проучване не могат и не трябва да се вземат като база при договарянето на цена за абонат от продаващите съдържание”, допълни Василев.
Според него в ситуация, в която на пазара оперират наистина силни играчи, но има и ненаказано пиратско разпространение на съдържание, за легалния малък и среден бизнес става особено трудно да оцелее.
Най-големи щети в икономически аспект понасят по-малките легални доставчици, върху които големите телевизии прехвърлят очаквания за заплащане на права, обясняват от асоциацията.
Последвайте ни
3 Коментара: