БЛИЦ продължава с разследването си за това при какви условия са третирани няколко български граждани, задържани за източване на банкови карти във Виетнам. Близките им са отчаяни, защото не знаят какво се случва с тях, семействата са в пълна безизходица и единственото им желание е "техните хора" да са добре. Сред най-покъртителните случаи е този на Венцислав С. За неговите провинения виетнамските власти дори нямат доказателства, но независимо от това той е при ужасяващи условия вече 2 години и 8 месеца в ареста. Без насрочено дело, без повдигнато обвинение, без процес.

С БЛИЦ се свърза неговата съпруга, която поиска да разкаже своята история. Също като останалите близки тя признава, че не е получила достатъмчно съдействие от консула на посолството ни Маринела Петкова. Младата жена е отчаяна, защото не е виждала съпруга си от онзи ужасяващ момент, когато й съобщават, че той е задържан. Не е чувала дори гласа му. През целия този дълъг период тя е научавала за съпруга си единствено от препредадени откъслечни сведения на други българи.

Ето и разказа на съпругата:

"Мъжът ми чака осем месеца някой да го посети, за да получи елементарни вещи като джапанки, за да не ходи бос, защото полицаите не позволяват да му ги предаде адвокатът. Две години не му дават да получи снимки на детето ни и на семейството. Не му позволяват да пише писма, ако го хванат в нарушение, наказанията са нечовешки - бият с палки и оковават с вериги. Да, това се случва в 21-ви век с един българин, гражданин на европейска държава. Почти три години в ареста във Виетнам без никаква присъда!

Силно обезпокоена и отчаяна съм от случващото се. Той беше задържан през април 2015 г. във Виетнам. Държат го вече две години и осем месеца в следствения арест без присъда и без да има право на комуникация по никакъв начин с мен. Държат го в една стая със 17-20 души при нечовешки условия. Без въздух и без външна светлина. Съпругът ми не е виждал слънце почти три години!

Първоначално следственият процес беше 8 месеца, удължиха го с още 4 и така мина година. След което беше преместен в предсъдебен арест в очакване на дата за дело, която така и не беше насрочена. В края на 2016 г. най-накрая я определиха - 3-ти март 2017, но това така и не се състоя и делото пак бе върнато за доразглеждане.

Има официален отговор от Международната асоциация на VISA и Master Card, че тези карти, за които го обвиняват, не могат и не са използвани във Виетнам. Транзакциите, за които го обвиняват, реално са извършени от самите собственици, защото банките са отговорили на полицията и следствието, че кражба няма, няма и щети от тези сметки. Как е възможно 160 транзакции да се извършат от един човек в рамките на три часа на 15 различни адреса из целия град? Има неоспорими доказателства в защита на съпруга ми.

През цялото това време многократно звънях в посолството ни в Ханой и молех за съдействие. Исках да се пусне официално запитване до институциите във Виетнам и оплакване срещу прокуратурата. Реално помощ не получихме. Консулът Маринела Петкова постоянно се оправдава с липсата на средства и възможности за посещения на задържаните български граждани от страна на Посолството ни. Когато моля за помощ, тя ми обяснява по телефона, че имат проблеми от битов характер, че имало течове от тръбите и как не им стигали средства от бюджета за ремонт и нямат пари да командироват представител на посолството. Затова на посещение ходи един път в годината търговският представител Олег Маринов, но това е крайно недостатъчно за задържаните, защото те виждат "светлина в тунела" само, когато дойде на посещение представител на посолството. Аз се обърнах към Външно с молба за съдействие. Те изпратиха нота със запитване за случая на Венци, но отговора, който ми казаха, че е получен от виетнамска страна, бил незначителен и уклончив."

Мира НАЙДЕНОВА, БЛИЦ