Галопиращата инфлация в страната доведе до рязка промяна в начина на живот на всеки един българин, в това число и на крадците, пише "Марица".

Тежките условия преобърнаха нещата до такава степен, че парче салам или кутия цигари вече изглеждат в пъти по-привлекателни за апашите от нечие портмоне, кола или златен ланец.  

През последните 2-3 месеца кражбите на хранителни продукти и гориво попадат в челната десетка за престъпления в рамките на денонощие, показват полицейските бюлетини за извършените престъпления. 

Масово от щандовете изчезват колбаси и алкохол, които апашите се опитват да изнесат незабелязано през касата и охраната. Скок се отчита и при

разбиването на вендинг машини и хранителни обекти

през тъмната част на деня, като масово се крадат цигари и пакетирани храни. Това е и моментът, в който се точат резервоари на автобуси, микробуси и коли. Горивото носи гарантирана бърза печалба при продажба на черно. Този рязък завой на крадците е съвсем навреме, тъй като техният часовник бързо се настройва според ситуацията в страната.

Тези престъпници трябва ясно да се разграничат от другите, за които гладът е на последно място. Другата група действа праволинейно, поръчково или не и винаги се цели високо, в големи суми. Докато гладните, които проникват в апартаменти например, вече се преориентират към оцеляване, като основна мишена са храна, цигари, гориво и пари.

Безспорен факт е, че кражбата на едно от тези неща, особено ако е в малки размери, върви по ръба на закона. В много от случаите задигането на един салам остава незабелязано, но дори апашът да бъде заловен на място, санкциите са почти нищожни.

Обикновено ако става въпрос за тийнейджър, той се освобождава от наказателна отговорност и се прилага възпитателна мярка и порицание. Когато крадецът е пълнолетен и бъде освободен от наказателна отговорност, от съда му се налага наказание от 1000 до 5000 хил. лв., но само ако за престъплението се предвижда затвор до три години или друго по-леко наказание или пък все още не е осъждан за престъпление от общ характер.

Когато е налице повторност или крадецът действа в рамките на условна присъда, тогава нещата за него стават по-сложи и може да се стигне до затвор. В крайна сметка за кражбата на парче салам или хляб максималното наказание ще бъде

глоба и заплащане на продукта в троен размер.

Учудващо или не, Наказателният кодекс е познат на голяма част от крадците или поне до тези точки или алинеи, които касаят собствената им престъпна дейност и как да се измъкнат по терлици. 

В чл.  218б от НК е записано, че когато стойността на откраднатия предмет или предмети е до размера на две минимални работни заплати за страната, установени към датата на извършване на кражбата, наказанието е глоба от 100 до 300 лева, налагана по административен ред, ако предметът на престъплението е възстановен или заместен. 

Това обаче не се прилага, ако в продължение на една година е извършил две или повече престъпления, общата стойност на предмета на които е над 150 лева, ако е осъждан за такова престъпление, както и ако му е налагано административно наказание и не е изтекла една година от извършването му. От това става ясно, че крадецът може да се уплаши само при условие, че краде нещо за над 1400 лв., но не и за два кренвирша или източен резервоар.

Статистиката през годините сочи, че средно на всеки 10 регистрирани престъпления поне едно е свързано с кражба на хранителни продукти. От началото на юли обаче цифрите се променят.

Вече 3 от 10 престъпления са свързани с храна

и това според експерти се дължи именно на инфлацията и скъпоструващия живот.

Един от показателните примери е нападението над 25-годишен мъж в пловдивския кв. „Смирненски“ в началото на септември. Вечерта към 19 часа той се прибирал от работа. Влязъл в един от супермаркетите да пазарува, след което се отправил пеша към вкъщи.

След няколко метра бил изненадан отзад с удар по главата. Строполил се на земята, но нападателят не посегнал към портфейла му, в който имало поне 200 лв. Взел чантата с хранителните продукти и поискал цигарите му. След това избягал. Жертвата не подала сигнал в полицията, защото не е пострадала и защото не вярва, че крадецът ще бъде открит.