Осъден за зверско убийство страховит бос лъсна в нагла схема с Цар Плъх и Трола за Бургаския затвор
През декември 2012 г. известният гангстер Иван Розов Стоянов, по прякор Цар Плъх, се свързал с Димитрашков, който по това време излежава в Белене 17-годишна присъда за бруталното убийство. Плъхът поискал от авера си да му намери някой в Бургас, който да набави алкохол и мобилен телефон и да ги предаде на надзирател от Бургаския зандан. Димитрашков натоварил със задачата един от подопечните си Мариян Ковачев-Трола.
Ковачев имал познат в Бургас и му се обадил да поиска услуга. Мъжът с инициали С. З. трябвало да намери мобилен телефон със зарядно, две 0,5-литрови бутилки с ракия, както и 200 лв., с които да плати на надзирателя за „услугата”. Трола му обяснил, че с него ще се свърже Димитрашков и ще му даде указания кога и къде да предаде вещите и парите.
С. З. обаче се уплашил и се свързал със свой познат, който бил полицай. Той го посъветвал да изпълни поетия ангажимент, но преди това вещите и банкнотите били щателно описани от ченгетата.
Бургазлията зачакал допълнителни инструкции. На 31 декември, малко преди 10 ч. сутринта, му се обадил Плъха. Стоянов попитал дали е подготвил нещата, след което му наредил да чака между 11 и 11:30 ч. до култовата кръчма „33”, която се намира в непосредствена близост до Бургаския пандиз.
Бургазлията изпълнил инструкциите, като в интервала от 11:05 до 11:22 ч. получил 4 нови обаждания от Цар Плъх, в които Стоянов му казал, че „човекът” ще излезе и че трябва да го изчака пред заведението. Съобщил му, че след малко щял да излезе „старшина от затвора“ , на когото трябва да предаде вещите.
Въпросният служител бил 42-годишният старши надзирател Валентин Велев. Той поискал от началника да използва обедната си почивка точно в този времеви интервал. След като излязъл от корпуса, Велев тръгнал директно към чакащия С.З.
„Вие ли сте за Плъха?”, попитал Валентин Велев. След като отговорил утвърдително, С. З. предал черна найлонова торбичка, в която се намирали телефонът, зарядното и двете пластмасови бутилки ракия от по 0,5 л. Отделно бутнал в ръката му сумата от 200 лв., като възнаграждение за услугата, която трябвало да извърши.
Велев прибрал парите и вещите и влязъл в намиращия се наблизо магазин за хранителни стоки. Вътре обаче го чакали двама служители на ОДМВР-Бургас. Те веднага го отвели за проверка в затвора. Още при извършения личен обиск схемата лъснала.
Велев опитал да се защити с обяснението, че отишъл до автомобила си, за да вземе парите, с които щял да купи месо от магазина до затвора за следващия ден. Заради повреда в един от бутоните на телефона му - Нокия, не могъл да включи джиесема. Взел от автомобила си друг стар телефон със зарядното и го сложил в същата торбичка, в която били и парите му. Така с торбичката с парите и телефона в нея се отправил към хранителния магазин, откъдето щял да си купи нещо сладко, преди да посети месарския магазин. Влязъл в търговския обект и докато изчаквал реда си, две лица, легитимирали се като полицаи, го задържали.
Бил отведен в сградата на затвора, където го обискирали. Описани били всички вещи от торбата и парите. После бил задържан. Наличието на алкохол в торбата обяснил с това, че бил от общия багаж, който трябвало да занесе на следващия ден в къщи и за да не се разпръсне в колата, събрал всичко на едно място - в една торба, защото нямал друга. Развил версията, че случилото се се дължи на отказа му да напише неверни неща против предното ръководство на затвора.
По делото обаче са разпитани множество свидетели, включително бургазлията С. З., Константин Димитрашков, Мариян Трола, които разкрили цялата схема. Извадени са и разпечатки на телефонните разговори между пандизчиите в Бургас и Белене. Приложени са и предварително описаните банкноти, които допълнително уличили Велев в престъплението.
След години протакане от инстанция на инстанция преди дни Бургаският окръжен съд призна вината на бургаския надзирател и му наложи присъда от 1 години и 6 месеца, която заради чистото му съдебно минало се отлага за срок от 3 години. Велев ще трябва да плати и глоба от 1500 лв. Той няма право да заема длъжност като държавен служител в ГД „Изпълнение на наказанията" към Министерство на правосъдието и в Министерство на вътрешните работи за срок от 3 години.
Решението, което идва близо 3 години и 6 месеца след излизането на свобода на Цар Плъх, може да бъде обжалвано пред следващата инстанция в 15-дневен срок.
Последвайте ни
0 Коментара: