Заплетен случай от малко градче във Вашингтон бе разплетен 17 години по-късно и стана повод за много дебати. Самоличността на мъртъв мъж бе разкрита от интернет детективи години след като полицията е престанала да търси кой е той и след като близките му са се отказали да издирват истината за него, пише bg-voice.com .

Става дума за „Случаят Стевик“, който напомня повече на „Колорадецът“ на Стивън Кинг, отколкото на реално събитие.

Всичко започва през 2001 г., само няколко дни след атентата с кулите близнаци в Ню Йорк. Млад мъж се настанява в хотелче в малкия град Аманда Парк във Вашингтон.

Няколко дни по-късно камериерката идва да почисти стаята му. Когато отваря вратата, тя открива мъртвото му тяло. Първоначално жената решава, че гостът се моли – той се намира в ъгъла на стаята, с наведена глава. Но при по-внимателен оглед установява, че около врата му има колан. Мъжът се е самоубил.

Когато полицията идва, не открива документи за самоличност на жертвата и бързо стига до извода, че името и адресът, с които той се е регистрирал в хотела – Лайл Стевик, са измислени. Човек с такова име и с такъв адрес в Меридиан, Айдахо, просто няма.

Аманда Парк, Вашингтон, е наистина малък град. Без никакви улики или ресурси за пълноценно издирване „случаят Стевик“ остава нерешен.
 



От 2001 до 2006 г. нови улики няма и историята на непознатия смъртник е забравена. Скицата на лицето му, разпространена в базите данни с изчезнали хора, не дава резултати. Не е намерено и съвпадение при проверка с обяви за изчезнали хора. Така Лайл влиза в дългия списък с неразгадани случаи, неидентифицирани тела и неидентифицирани жертви.

През 2006-а обаче едно 15-годишно момиче, част от множеството онлайн детективи, попада на снимката на Лайл в един от тези списъци с изчезнали.

„Аз съм сериозен интернет потребител и огромен почитател на разгадаването на престъпления“, казва момичето, представящо се като Clan_McCrimmon в Reddit (тя не желае да разкрива истинското си име пред медиите).

Докато използва базата данни, тя попада на „случая Стевик“ и е впечатлена. „Нещо ме привлече в него,“ разказва тя.

Историята му донякъде е била привлекателна за нея, защото самата тя към този момент се чувства тъжна. Стевик е умрял сам и е лесно да се приеме, че се е чувствал самотен също. Много хора, следили „случая Стевик“, изпитват емоционална връзка с него именно заради това. Именно тази депресивност и чувство за самота, които неговият случай излъчва, кара мнозина да се припознават отчасти в него.

„Поставих си за цел да го идентифицирам, така че да се върне у дома“, споделя McCrimmon. „Защото според мен никой не бива да умира така, както си е заминал той.“

През април 2006-а тя влиза в WebSleuths, форум за любители детективи, и пише там за „случая Стевик“. Бързо се намират хора, които да предложат помощта си за намиране на информация за самоличността му.

Според някои „Стевик“ може да е бил член на някое от околните индиански племена. Тази хипотеза обаче не довежда до нищо. Други проучват адреса, който той е дал в хотела.

Изборът на адрес в Меридиан изглежда като прекалено голямо съвпадение, следователно мъжът или е бил от този регион, или преди е посещавал града. Трети изтъкват, че смъртта му е настъпила само дни след 11 септември 2001-а и може да е предизвикана от загубата на близък човек.

В крайна сметка дискусията е преминала в Reddit, където още повече хора се ангажират със случая. Потребителите са поискали повече информация за случая по Закона за достъп до информация и са проучили в детайли документацията по случая. Някои от тях поръчали да се изготви на Стевик „подмладяващ портрет“, чрез който да установят как може да е изглеждал като по-млад.

Други пуснали реклами с образа на Лайл в местната преса, приканващи всеки, разполагащ с някаква информация, да се свърже с тях. Отново нищо. Скоро Reddit общността, разследваща самоубийството, се разраснала, достигайки до 4000 членове.

Така се стига до 2018 г., когато нейни членове се свързват с калифорнийската неправителствена организация DNA Doe Project, посветена на идентифициране на тела без самоличност, с молба за помощ по случая.

Самата организация използва сложен метод, базиран на ДНК, с който се определя родословното дърво на даден човек чрез сравнения в голяма база данни с ДНК профили. DNA Doe отговарят, че ще се заемат със случая, ако онлайн общността събере средствата, необходими за ДНК анализ – около 1500. За по-малко от 24 часа парите са събрани.
 


С получените средства DNA Doe взимат образец от ДНК-то на Лайл от местните власти. После те качили резултатите в уеб сайта за генеалогия GEDMatch. След което в продължение на няколко седмици отсявали възможните резултати в опит да идентифицират родословното дърво на Стевик. И в крайна сметка успяват да открият съвпадение.

Властите се свързват със семейството и получават потвърждение, че наистина има изчезнал човек, отговарящ на описанието. Със 17 години закъснение тялото на Лайл Стевик най-после получава своята самоличност и той престава да бъде анонимна жертва. Случаят е приключен.

Какво се случва след това и задоволено ли е любопитството на интернет детективите? Отговорът е изненадващ – не. Членовете на общността скоро са осъзнали реалността – след всички тези години, след стотици хиляди часове на теоретизиране, планиране, мислене и организиране, те вероятно никога няма да разберат истинската самоличност на Лайл Стевик.

Самоличността му е била известна на DNA Doe и полицията, но никога не е била разкрита на общността в Reddit. И вероятно и никога няма да бъде – семейството е отказало да огласява тази информация.

Някои хора са проявили разбиране, макар и да не са били доволни от развитието на събитията. Други са реагирали много по-грубо. И в крайна сметка, заради нарастващото недоволство и разгорещени спорове във форума, модераторите са решили да ликвидират групата за обсъждания по случая „Лайл Стевик“.