„Случаят Стевик“ - мистериозната смърт от преди 17 г., потресла САЩ, вече е разплетена
Заплетеният случай напомня повече на „Колорадецът“ на Стивън Кинг, отколкото на реално събитие
Става дума за „Случаят Стевик“, който напомня повече на „Колорадецът“ на Стивън Кинг, отколкото на реално събитие.
Всичко започва през 2001 г., само няколко дни след атентата с кулите близнаци в Ню Йорк. Млад мъж се настанява в хотелче в малкия град Аманда Парк във Вашингтон.
Няколко дни по-късно камериерката идва да почисти стаята му. Когато отваря вратата, тя открива мъртвото му тяло. Първоначално жената решава, че гостът се моли – той се намира в ъгъла на стаята, с наведена глава. Но при по-внимателен оглед установява, че около врата му има колан. Мъжът се е самоубил.
Когато полицията идва, не открива документи за самоличност на жертвата и бързо стига до извода, че името и адресът, с които той се е регистрирал в хотела – Лайл Стевик, са измислени. Човек с такова име и с такъв адрес в Меридиан, Айдахо, просто няма.
Аманда Парк, Вашингтон, е наистина малък град. Без никакви улики или ресурси за пълноценно издирване „случаят Стевик“ остава нерешен.
От 2001 до 2006 г. нови улики няма и историята на непознатия смъртник е забравена. Скицата на лицето му, разпространена в базите данни с изчезнали хора, не дава резултати. Не е намерено и съвпадение при проверка с обяви за изчезнали хора. Така Лайл влиза в дългия списък с неразгадани случаи, неидентифицирани тела и неидентифицирани жертви.
През 2006-а обаче едно 15-годишно момиче, част от множеството онлайн детективи, попада на снимката на Лайл в един от тези списъци с изчезнали.
„Аз съм сериозен интернет потребител и огромен почитател на разгадаването на престъпления“, казва момичето, представящо се като Clan_McCrimmon в Reddit (тя не желае да разкрива истинското си име пред медиите).
Докато използва базата данни, тя попада на „случая Стевик“ и е впечатлена. „Нещо ме привлече в него,“ разказва тя.
Историята му донякъде е била привлекателна за нея, защото самата тя към този момент се чувства тъжна. Стевик е умрял сам и е лесно да се приеме, че се е чувствал самотен също. Много хора, следили „случая Стевик“, изпитват емоционална връзка с него именно заради това. Именно тази депресивност и чувство за самота, които неговият случай излъчва, кара мнозина да се припознават отчасти в него.
„Поставих си за цел да го идентифицирам, така че да се върне у дома“, споделя McCrimmon. „Защото според мен никой не бива да умира така, както си е заминал той.“
През април 2006-а тя влиза в WebSleuths, форум за любители детективи, и пише там за „случая Стевик“. Бързо се намират хора, които да предложат помощта си за намиране на информация за самоличността му.
Според някои „Стевик“ може да е бил член на някое от околните индиански племена. Тази хипотеза обаче не довежда до нищо. Други проучват адреса, който той е дал в хотела.
Изборът на адрес в Меридиан изглежда като прекалено голямо съвпадение, следователно мъжът или е бил от този регион, или преди е посещавал града. Трети изтъкват, че смъртта му е настъпила само дни след 11 септември 2001-а и може да е предизвикана от загубата на близък човек.
В крайна сметка дискусията е преминала в Reddit, където още повече хора се ангажират със случая. Потребителите са поискали повече информация за случая по Закона за достъп до информация и са проучили в детайли документацията по случая. Някои от тях поръчали да се изготви на Стевик „подмладяващ портрет“, чрез който да установят как може да е изглеждал като по-млад.
Други пуснали реклами с образа на Лайл в местната преса, приканващи всеки, разполагащ с някаква информация, да се свърже с тях. Отново нищо. Скоро Reddit общността, разследваща самоубийството, се разраснала, достигайки до 4000 членове.
Така се стига до 2018 г., когато нейни членове се свързват с калифорнийската неправителствена организация DNA Doe Project, посветена на идентифициране на тела без самоличност, с молба за помощ по случая.
Самата организация използва сложен метод, базиран на ДНК, с който се определя родословното дърво на даден човек чрез сравнения в голяма база данни с ДНК профили. DNA Doe отговарят, че ще се заемат със случая, ако онлайн общността събере средствата, необходими за ДНК анализ – около 1500. За по-малко от 24 часа парите са събрани.
С получените средства DNA Doe взимат образец от ДНК-то на Лайл от местните власти. После те качили резултатите в уеб сайта за генеалогия GEDMatch. След което в продължение на няколко седмици отсявали възможните резултати в опит да идентифицират родословното дърво на Стевик. И в крайна сметка успяват да открият съвпадение.
Властите се свързват със семейството и получават потвърждение, че наистина има изчезнал човек, отговарящ на описанието. Със 17 години закъснение тялото на Лайл Стевик най-после получава своята самоличност и той престава да бъде анонимна жертва. Случаят е приключен.
Какво се случва след това и задоволено ли е любопитството на интернет детективите? Отговорът е изненадващ – не. Членовете на общността скоро са осъзнали реалността – след всички тези години, след стотици хиляди часове на теоретизиране, планиране, мислене и организиране, те вероятно никога няма да разберат истинската самоличност на Лайл Стевик.
Самоличността му е била известна на DNA Doe и полицията, но никога не е била разкрита на общността в Reddit. И вероятно и никога няма да бъде – семейството е отказало да огласява тази информация.
Някои хора са проявили разбиране, макар и да не са били доволни от развитието на събитията. Други са реагирали много по-грубо. И в крайна сметка, заради нарастващото недоволство и разгорещени спорове във форума, модераторите са решили да ликвидират групата за обсъждания по случая „Лайл Стевик“.
Последвайте ни
0 Коментара: