Точно преди 15 години 39-годишната Христомира Атанасова - собственичка на 4 аптеки в София, беше взривена в колата си. Единственият обвинен беше оправдан.

Така и това убийство остана неразкрито и влезе в графата "Студени досиета". Дир бг. припомня кървавите събития. 

На 9 октомври 2002 г. Атанасова оставя сина си до 7-о училище на ул. "Цар Иван Шишман". Момченцето вижда за последен път майка си. Тя се качва в своето малко "Рено" и потегля, но секунди по-късно - в 7,57 часа, то избухва. Експлозията разтърсва целия квартал, прозорци се чупят, хвърчат части от колата с избит покрив.

Жената зад волана, макар и жестоко ранена, все още е жива, дори е в съзнание. Единият й крак е откъснат до подбедрицата и тя моли за помощ шокираните минувачи. Викат медицинската сестра от училището, която й оказва първа помощ. Пристига и линейка, но Атанасова умира на път за болницата. 

По-късно разследващите установяват, че колата е взривена със самоделна бомба. 400 грама тротил са поставени с магнит на дъното на автомобила под седалката на шофьора. Върху тях е залепен мобилен телефон, който активира адската машина дистанционно след позвъняване. 

Семейството на Атанасова, която е единствено дете, е в пълен шок. 

"Тя беше толкова добър човек, че не мога да си представя, че има човек, който да иска да я убие. Дори престъпниците и наркотрафикантите се предупреждават преди това. А тук директно убиват! Като гръм от ясно небе. Просто един ден, гръмва и край, животът ми се обръща наопаки. Дъщеря ми е на 14 години, синът ми е 3-ти клас, как ще гледам тези деца? Знаете ли какво е да живеят без майка? Аз съм сирак и знам какво е. На никого не го пожелавам, най-малко на собствените си деца", споделя тогава съпругът й д-р Антон Атанасов пред медии. 

Той недоумява каква е причината за жестокото й убийство. Твърди, че никога не са били заплашвани, нямат друг бизнес извън медицината, в аптеките им не се продават психотропни вещества, нямат неуредени финансови взаимоотношения. 
Атанасов дори смята, че е станала грешка и някой друг е трябвало да бъде убит.
Един факт обаче опровергава тази версия - оказва се, че дни преди взрива служител на МВР е поръчал справка в информационната система за собственика на реното. Затова полицията е категорична, че убийците са знаели под чия кола поставят бомбата.

Само месец по-късно антимафиоти задържат край Троян предполагаемия атентатор - 26-годишния бивш офицер от армията Йордан Колев, известен като Данчо Офицера. В колата му са открити подобни самоделни бомби, които се активират с мобилен телефон. 

Колев е роден в Калофер и завършва военното училище "Васил Левски" във Велико Търново, специалност "Химия". През март 2001 г. той е уволнен от армията след няколко сигнала за незаконно притежаване на огнестрелно оръжие и боеприпаси. При обиск в дома му в Сливен, органите по сигурността към МО откриват напълно оборудвана оръжейна работилница (включително и вани за оксидация), множество боеприпаси и най-различни оръжия с неустановен произход - старинни ножове, саби и револвери. 

Основната версия, която свързва него и жертвата, е пари. Разследващите установяват, че Христомира Атанасова и семейството й държи 4 аптеки в София. През април 2002 г. майката й - Ангелина Стефанова, наема сейф в банка "Биохим", в който оставя 90 801 долара, 231 000 лева и накити. 

Прокуратурата твърди, че бомбата е сглобена и задействана именно от него  по поръчка на плевенския сутеньор Марио Иванов-Бокса, застрелян през 2003 г. Той изнудвал за 100 000 лева аптекарското семейство, което направило опит да му плати с парите от сейфа три дни преди атентата. Тъй като касетката се води на името на майката, която междувременно е изпаднала в кома заради заболяване, и банката не дава съгласие да се отвори. Така той поръчал наказателната акция. 

Държавното обвинение базира обвинителния акт на показанията на трима свидетели. Двама от тях са анонимни и защитени. Единият твърди, че около година преди убийството Йордан Колев предложил да му направи бомба с мобилен телефон срещу пари. Другият пък свидетелства за разговор с приятел на Колев (Минчо Павлев - подсъдим и оправдан за други два взрива). От него разбрал, че двамата с бившия военен получили поръчка от Марио Бокса да взривят Атанасова, защото ръководела лаборатории за амфетамини, но не се "отчитала" на групировки. Участвал и баща й, който е фармацевт-химик.
Третият свидетел твърди, че лежал в една килия с Колев, който му признал за убийството на жената. 

В съда обаче не са представени никакви доказателства нито, че аптекарката е била замесена в бизнес с дрога, нито за участието на Колев и сводника. Бащата и съпругът на Атанасова отричат да познават Бокса, да са изнудвани и заплашвани. 

Това, че бившият военен е бил в дните около атентата в София, не доказва участието му. Съдиите не приемат и показанията на анонимните свидетели, които са непълни и противоречиви. 

Така, след като изкарва 5 г. в ареста като обвиняем и подсъдим, той е оправдан. 

"Аз съм бивш офицер от армията, специалността ми е химия, имам технически познания. Занимавах се с оръжия, имах оръжейна работилница - това са все неща, които ме правеха идеалният заподозрян. Но не е ли някак си смешно - на тези условия отговарят примерно 100 000 души, те терористи ли са", коментира вече на свобода Йордан Колев.

И твърди, че експлозивите, намерени в колата му, всъщност са били подхвърлени и това било част от спектакъла. 

Не след дълго обаче, през октомври 2012 г. той отново е задържан заради неуспял бомбен атентат в Плевен. По ирония на съдбата точно в този ден - 10 септември, в града пристига премиерът Бойко Борисов, за да реже лента на ремонтирана улица. Недалеч от там от колата на плевенския бизнесмен Владимир А. изпада самоделна бомба, която по чудо не се е взривила. 

По отпечатъци върху нея ГДБОП задържа Владимир Николов, местен наркодилър.Чрез него стига до поръчителя - Никола Николов - бивш съдружник на "мишената" в транспортна фирма. Двамата имали спор за 75 000 евро. 

Разследващите бързо стигат и до човека, продал на дилъра 1,2-килограма тротил, в три разфасовки от по 400 г, капсул-детонатор и 2 магнита. Това е Йордан Колев. Той му обяснил как да сглоби частите заедно със сим карта и GSM, а с магнитите трябвало да прикрепи устройството към колата на набелязаната жертва. 
По неясни причини обаче, макар Николов няколко пъти да опитал да я взриви, бомбата така и не гръмнала.

Антимафиотите установяват, че тя е идентична с тази, взривила аптекарката Христомира Атанасова, но това не може да докаже вината на бившия военен.

Любопитен щрих в цялата история е, че по време на втория му арест Йордан Колев е кандидат за кмет на Калофер, издигнат от НДСВ...