Зловещата история на Сократ - първият сериен убиец в новата ни история
Отива под венчило, за да обере и ликвидира булките. Със защитата на душегубеца се заема адвокат Мильо Балсамов
Сократ Киршвенг е зловещо име в криминалната ни история. Дърводелец, който няма нищо общо с колегите от занаята. Сократ бил конте, носел се по последна мода с парижки костюми и виенски папионки. Крачел елегантно с чепици внос от Аржентина. Нямало госпойца, която да устои на Сократовата осанка, пише Труд.
През 1908 г. чаровникът врътва главата на Еленка от Самоков. Двамата отиват под венчило и свиват семейно гнездо, раждат им се две деца. Провинцията обаче не е по вкуса на Сократ. Целува Еленка и тръгва за София с обещанието да се върне богат.
Тук се залюбва с Вангелия Йорданова. С нейните спестявания построяват къща зад Захарна фабрика. Вангелия не знае, че Сократ е женен. Еленка не подозира за връзката му с Вангелия.
През 1917 г. Киршвенг е назначен пазач във Военната болница. Верен на себе си, се обяснява в любов на прислужничката Тинка Николова. Тя обаче не откликва на чувствата му, защото знае за Вангелия. Сократ решава да махне препъни камъка.
Лъже Вангелия, че е присвоил крупна сума в болницата. От нейно име са стъкмени две писма, адресирани до Сократ и майка ѝ. В тях наивницата съобщава, че е задигнала 15 000 лева от друг любовник и е избягала в Сърбия.
Планът на съзаклятието е с тези депеши Сократ да я обвини, че го е ограбила. Вангелия наистина ще отиде в Сръбско и ще го чака там. “Ще дойда при теб, ще се заселим в Далмация и ще живеем щастливо!”, кълне се злодеят. “Преди това обаче ще вземем парите, които са закопани в Малинов дол”, уточнява той.
През нощта на 12 юли 1919 г. с мотика и лопата двамата отиват да изровят имането. Сократ се оплаква, че е изморен, затова копае Вангелия. Тя не подозира, че се труди над собствения си гроб. Когато Сократ преценява, че дупката е достатъчно дълбока, вади револвер и я застрелва в главата.
На следващия ден убиецът отива в болницата. Показва писмата на Тинка и отронва съкрушено: “Вангелия избяга с един любовник!” После ѝ предлага да се сгодят, но признава, че в Самоков го чака съпругата Еленка.
Понеже вече има християнски брак, женихът решава вторият да е мюсюлмански. Сократ и Тинка приемат мохамеданската вяра като Шакир и Айше. Венчава ги софийският мюфтия.
Сега иде ред на Еленка. Сократ наема каруца, отива в Самоков и заедно с децата я качва на возилото. “Ще живеят в София!”, уверява я той. По обратния път стигат Панчарево, където Киршвенг казва на кираджията да спре: “Ще се поразтъпчем с жената по междуселската пътека.”
Талигата продължава с децата по шосето, а Сократ и Еленка потъват в шумака. В един момент дърводелецът вади тесла. Острието зловещо святка във въздуха. С добре премерено движение Сократ халосва жертвата в главата. После удря още един път и още един път.
Макар че в кариерата си на сериен убиец Сократ Киршвенг използва и други оръдия на престъплението, това злодеяние му изковава прозвището Убиецът с тесла.
Следващите събития...
Един ден двамата с Тинка излизат на разходка по Горнобански път. Чаровникът посяга уж да я целуне, но вместо това ръцете му се сключват около шията. Започва да я души. Сократ стиска, жертвата пищи. Случайно минаващи чуват воплите и викат полиция. Киршвенг е осъден на смърт, но присъдата е смекчена заради децата - да не останат кръгли сирачета.
Сократ лежи 17 години в затвора. Пуснат на свобода, отново вампирясва. Пие му се още кръв! На 14 януари 1937 г. влиза в бакалница на ул. “Струга”. Дюкянчето се държи от леля му Евтимия. “Имам да ти връщам два лева”, лъже посетителят. Възрастната жена се обръща да вземе от рафта бонбони за внучето на Сократ.
В този миг той стоварва върху нея брадва. После влиза в съседната стая, където дреме 85-годишният съпруг на леля му. С един замах съсича и него. Тършува за пари, прибира златния часовник на заклания старец. Той го има отпреди Освобождението, с него се е сражавал като опълченец на Шипка.
Сократ изтъргува реликвата за 50 лева при столичен златар. Онзи обаче излиза свестен и отива в полицията. Отпечатъците по златото съвпадат с тези в бакалницата. Сократ е арестуван.
Със защитата на душегубеца се заема адвокат Мильо Балсамов. Балсама, както го наричат, е юрист еквилибрист. Вади вода от девет кладенци да отърве всеки рецидивист.
Процесът срещу Киршвенг започва на 22 февруари 1937 г. “Още от сутринта към сградата на съда се стичаха много любопитни мъже и жени, които се трупаха в коридора на съда да видят жестокия убиец Сократ Киршвенг”, документира събитието вестник “Дневник”. Когато чудовището се появява, с ужас му правят път.
Мильо Балсама проси милост за злодея. Тогавашният съд обаче не е като сегашния, пипа здраво и присъдата е смърт чрез обесване. “Трябваше по-рано да умра, за да не извърша ново убийство”, сочи в предсмъртното си писмо Сократ Киршвенг.
Българската тесла
Теслата е уникално българско изобретение. Другите народи имат подобни инструменти, но нямат точно като нашия. Хоризонтално острие с дупка за вадене на пирони и плоска глава за удряне е неговият дизайн.
Когато дюлгерите тръгвали на гурбет, винаги носели тесла. Правят го и сега.
Нашата тесла иде от дълбините на времето. Засвидетелствана е във фолклора, литературата и езикознанието. “Дюлгерско сечиво с дървена дръжка за дялане, за заковаване гвоздеи”, дефинира я Найден Геров в своя “Речник на българския език”.
Той цитира народната представа за истинския юнак: “Брадва глава, секира нозе, тесла ръце, трион ръце”.
Последвайте ни
0 Коментара: