От тази година на всеки 17 май Българската православна църква вече ще почита новомъчениците от Баташкото клане, извършено след разгрома на Априлското въстание през 1876 година. Тази сутрин от 9.30 часа в църквата „Света Неделя“ в Батак се отслужва тържествена света литургия от Пловдивския митрополит Николай.
Снощи иконата на новите мъченици беше поставена в историческия православен храм. Там вече са и мощите на светците, поставени в специален саркофаг.
След 135 години църквата „Света Неделя” в Батак отново е действаща. За първото честване на Баташките новомъченици тя беше дарена на Българската православна църква. 1 842 са мъчениците, избити по време на баташкото клане, избрали героичната смърт пред това да се откажат от Христовата вяра.
В началото на април Светият синод на Българската православна църква обяви за светии българите, убити по време на Априлското въстание в храма в Батак и в новоселския манастир „Света Троица“ в Априлци. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.