Директорът на Народния театър втрещи Ризова с тези думи за битката при Сливница
Малкович искаше с тази постановка да направи подарък на България, коментира Васил Василев
Ситуацията беше страшна. В 17,30 дойдоха група протестиращи да говорят най-нормално. Искаха да имат диалог с директора. Започна един нормален мирен протест, който обаче ескалира изведнъж.
Това разказа в студиото на "Лице в лице" при Цветанка Ризова директорът на Народния театър - Васил Василев, за протестите и бойкота на постановката на Джон Малкович „Оръжията и човекът“.
По думите му полицията е била предупредена предварително, че може да се стигне до напрежение.
"Питах полицаите още на 28 октомври, още като се породиха съмнения, че може да има ескалация, предупредихме СДВР. Няколко дни след това разлепиха плакати по билбордове. Затова молбата към полицията бе да вземе мерки.
Нищо, че беше обявено като мирен протест. През деня обясних, че нямаме никакви различия с тези хора. Ние се бяхме много добре подготвили да имаме дебат с публиката. Аз бях на територията на театъра и си изпълнявах задълженията.
Не мога да давам оценка на обвинения. Вчера имахме премиера, на която не бе допусната нашата публика.
Никой нямаше разрешение да протестира на пилоните. Тези 13 метра трябваше да бъдат ограничени. Хората бяха пред вратите на театъра, искаха да щурмуват. Вместо да говорим за една хубава постановка - говорим за потрошени прозорци", каза още Василев.
Подарък за България
Василев посочи, че за е разговарял с Малкович в Рига преди години, където е била изложена постановката за първи път. Тогава залата е била пълна.
"Пиесата говори за хората. Когато Малкович беше в София, той се съгласи да бъде режисьор в Народния театър.
Когато каним режисьор не налагаме цензура. Може би наивно и доброжелателно се съгласи. Това е безобиден текст. Не може културата да се разделя. Той искаше с тази постановка да направи подарък на България", допълни директорът на Народния театър.
"Не знаех, че вчера е годишнината от битката при Сливница", посочи той, с което предизвика учудването на водещата Цветанка Ризова.
"Как не знаехте? Съвпадение ли беше премиерата?", попита го тя.
"Злощастно съвпадение. Поводът да се търси под вола теле и налагане на нов дневен ред е недопустим. Продаваме билети за края на декември, началото на януари. Оценката на публиката е най-важна.
Но за съжаление публика нямаше. Накарахме обществото да не може да мисли да не прави разлика между художествен продукт и история", каза още директорът на Народния театър "Иван Вазов".
Той отказа да се връща на темата, свързана със Сашо Морфов, след като Софийски районен съд (СРС) отмени уволнението на режисьора от Василев.
Морфов бе назначен обратно на длъжността „главен режисьор", а Народният театър ще му изплати глоба в размер на 800 лева, се посочва в решение на съда от 14 октомври
Обвиненията продължават
Ден след сблъсъците пред Народния театър, взаимните обвинения между институциите продължават.
В четвъртък вечер протестиращи срещу постановката на Джон Малкович – „Оръжията и човекът”, нападнаха директора на театъра Васил Василев. Гневът на националистите изпитаха и аниматорът Теодор Ушев, както и актьорът Владо Пенев.
МВР обаче обяви, че няма нито един арестуван, а полицаите на терен са си свършили работата.
Напрежението в четвъртък ескалира още повече след появата именно на директора на театъра Васил Василев при протестиращите.
„Появих се, когато видях, че стигнаха до вратите на театъра. Това беше моя лична реакция като ръководител. Бях безсилен в този момент”, поясни тогава Василев.
Протестиращите заявиха, че постановката на Малкович е гавра с националните и християнските ценности, а Васил Василев допуска тя да бъде играна на сцената.
Пиесата е поставена от Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу.
Малкович с първи думи след бунта пред Народния театър ВИДЕО
Премиерата предизвика спорове заради мнения, че сюжетът е обиден за българите.
Според тях постановката представя българския образ в негативна светлина, а самата дата на премиерата – 7 ноември, също е избрана целенасочено.
На този ден през 1885 г. българските войски постигат победа над сръбската армия в битката при Сливница, събитие, което е основен елемент в сюжета на пиесата, вдъхновена от Сръбско-българската война.
Последвайте ни