Многовековната история на пилигримската мрежа от пътища Ел Камино де Сантяго се разгръща сред страниците на впечатляващото издание „Цветята на нациите. Камино де Сантяго“ от доктора по науки към БАН, преподавател в Миланския университет и член-кореспондент на Папския комитет за исторически науки – Кирил Карталов. 

Книгата излиза първоначално на италиански език в луксозен лимитиран вариант, а на български изданието се появява в превод на Елица Попова и е готово да придружи читателите си по пътя Камино. 

Плод на дългогодишни архивистични проучвания, на изследване и размисъл върху историческите и дипломатическите основи на поклонничеството в Сантяго де Компостела, „Цветята на нациите“ разглежда пилигримството като исторически феномен, променил лицето на Европа през вековете. 

Преживял лично феномена на духовна трансформация по различните поклоннически маршрути, Кирил Карталов пише единствена по рода си история на пътя Камино, който и до ден днешен пленява въображението на хиляди пътешественици и пилигрими, които всяка година ходом, с велосипед, на кон или по вода се отправят към далечния край на стария континент, за да почетат паметта на св. Яков Стари. 

Несравнима по мащаб и изключителна като постижение за българската и световната медиавистика, „Цветята на нациите“ е абсолютен шедьовър в сферата си. Сред страниците ѝ отделните пътища Caminos de Santiago са представени като едни от първите хранилища на европейското самосъзнание, където пилигрими, търговци, крале, принцове и рицари, монаси и духовници, обикновени хора и просяци обменят идеи и разпространяват знания, религиозна и светска култура. 

Отличавайки се от всички пътеводители за пътя Камино на пазара и съществуващата на български литература по темата, „Цветята на нациите. Камино де Сантяго“ представя пилигримството като дълбоко лично преживяваване, като път към мира и себепознанието и чисто общочовешки порив към истината. 

„За Камино де Сантяго има много подробни трудове, има великолепни книги, особено такива, посветени на изложби, има и универсални книги, обикновено доста повтарящи се… но никога не бях попадал на публикация като тази на Кирил Карталов.“

Антон М. Пазос

Институт за галисийски изследвания „Падре Сармиенто“ (IEGPS), Сантяго де Компостела

Кирил Карталов е доктор на науките по философия на Българската академия на науките и доктор по политики и институции на Миланския католически университет, където преподава Cultural Diplomacy: Comparative approaches, Actors and Genres; доцент е в ИФС-БАН; член-кореспондент е на Папския комитет за исторически науки, където е специалист по въпросите на мира, справедливостта и войната. Автор и съставител е на фундаментални трудове с национална и международна значимост в областта на дипломацията и международните отношения, между които са книгите: The Quest for Peace. Celebrating Pacem in Terris and its legacy, sixty years later (Roma, 2024), Identità europea e radici cristiane (Città del Vaticano, 2021), Трансформации на политиката: от двадесетото столетие до глобалната епоха (София, 2021), Архиепископ Ронкали и неговата апостолическа мисия в България (София, 2014), Папска дипломация (София, 2009) и др.