Току що бе открита  изложбата на „Художниците на поетичната реалност”, в Софийската  галерия „БЪЛГАРИ”  на бул. „Дондуков” 73.  Представени са осем от най- забележителните  френски творци от миналия век. Навремето тези творци не са се включили в модерните експерименти на своите колеги  от 20-те и 30-те години  на миналия век, а са останали почитатели на пасторалното в природата и  бита на французите.  

Именно заради тази им любов са ги наричали  и  „художници на щастието”, понеже истинското щастие се намира единствено сред природата.

В миналото, когато се създава  Галерията на чуждестранното изкуство под крилото  на Людмила Живкова,  големият ни познавач на изобразителното изкуство, писателят и дипломат  Богомил Райнов подбира в Париж и купува за държавата  сериозна сбирка от техни картини.  Картините им днес са част от постоянната  експозиция  на „Квадрат 500”.  А специално за галерия „Българи” академик Светлин Русев известен с неповторимото си умение  да реди изложби,  е  подредил  гледката в изложбения  салон.

Заедно с  картините  на осемте френски художници  е създаден и албум от Иво Милев -  “Художници на поетичната реалност“, за хора, които обичат да си купуват такива книги.

Днес интересът към  творбите на Ролан Удо (1897- 1981),  Андре Плансон (1898 - 1981), Франсоа Денуайе (1894-1972), Андре Фавори (1889-1937) „късният“ Ив Брайе (1907 – 1990) не само не е намалял, ами дори се е възродил у познавачи и колекционери.

Силвия  РАДЕВА, БЛИЦ