Пирин планина е свещена, защото в долната си част е обиколена от скално изсечени мегалитни светилища. Това каза проф. Васил Марков, културолог и преподавател в Югозападен университет „Неофит Рилски“, цитиран от Фокус. 
По думите му това е един от водещите изводи, които си е направил на база проучванията, които е провел през годините както на територията на Община Симитли така и в региона. 

„Мегалитните паметници в Пирин показват, че си имаме работа с една свещена планина, в основата и по склоновете, на която живеят хората така, както е в митологичните представи на почти всички древни народи, включително и на древните траки. Тоест имаме една свещена планина за древна Тракия, в подножието на която се намират светите места, в които траките пренасят своите жертви и се обръщат с молби и заклинания към боговете за здраве, плодородие, благополучие. Докато в горната част на планината също има няколко сакрални центъра“, каза още проф. Марков. 

Той добави, че най-известният и най-добре проучен обект за сега е огромното светилище при Поповото езеро в централен Пирин. „То се намира на върха на планината, иначе казано „при боговете“, в „Божествената територия“ и най-вероятно е било посещавано само от посветени и избрани за целта жреци, жрецеска колегия и така нататък. Това е едно от най-големите светилища в древна Тракия. Мога да кажа, че така вече имаме макрокартината на сакралните представи на траките за Пирин планина. Искам да отбележа, че самото име на планината идва от Пер, Перкус, Первата – едно от прозвищата на мъжкото божество в древна Тракия, което е бог на бурята. Неслучайно „Господар на планината“ във фолклора ни е „Пиринският змей“, който всъщност представлява една зооморфна хипостаза на бога на бурята“, коментира проф. Марков. 

Той добави, че до момента в проучванията си на терен не е срещал трудности. „Мога да кажа, че разполагам с един много добър изследователски екип от преподаватели, докторанти и студенти, който е опитен. В него са включени мои бивши и настоящи студенти от специалностите „Културология“, „Култура и медии“, „Култура и културен туризъм“ и мога да кажа, че всички те се справят много добре“, уточни проф. Марков.