Коктейлите!
Лятото се задава и искам да ви подготвя с идеи за добро настроение и незабравими, плажни партита. Жегите не предполагат много ядене, но пиенето не трябва да спира. И докато през зимата може да си позволим 1-2 ракии, водка или чаша уиски, сега трябва да сме по-внимателни с алкохола, но не и за сметка на изтънчения вкус. Златната среда в този случай се явяват коктейлите – разхладителни, леки и изкушаващи! Няма да се спирам на черноморските класики като „Облак“ – мента и мастика, нито на любимото на германските летовници „Шприц“ – бяло вино с газирана вода, но ще ви пренеса на горещите карибски плажове с няколко световни легенди:




1. Мохито!
Люлката на „Мохито”-то, както се рекламира из туристическите справочници, е малкото ресторантче в старата част на Хавана – „Ла Бодегита дел Медио“ или „Магазинчето от средата“. Преди 100 години там е имало бакалница, а жената на бакалина се е славила като голяма готвачка. Всеки, който наминавал да купи кило боб, ориз или пакет захар, не пропускал да надникне в задния двор, където стопанката приготвяла неповторимите си кубински специалитети. Скоро бакалинът забелязал, че клиентелата повече се интересува от манджите на госпожата му, отколкото от продуктите му, за това преобразувал магазинчето изцяло в ресторант. Мястото се превърнало в любимо на всички писатели, артисти и столичните бохеми. Хемингуей е обичал да си почива във вътрешното дворче от жегите и стопанката го е черпила с едно „лекарство“ против горещини – мохито - мокричко. „Ми мохито ен ла Бодегита и ми дайкири ен ел Флоридита“, е обичал да казва литературният гений: „Мохитото ми в Бодегита, а дайкирито ми във Флоридита!“. Сега ще ви представя оригиналната рецепта, както го е приготвяла донята, а не, както сега го сервират нашите бармани:
Сокът от половин прясно изцеден лайм се изсипва във висока, водна чаша, заедно с 2 ч.л. захар и листата на 1 стрък йерба буена. Това растение е кръстоска от мента и други тропически билки, като се е получил един много интензивен вкус на подправката. В България е трудно да се намери, за това използвайте прясна мента, а в краен случай може и с джоджен. Листата, захарта и лаймовият сок се счукват добре с дървено чукало в чашата. Добавят се 60 млл бял или тригодишен ром „Хавана клуб“ и чашата се допълва с парченца лед и газирана вода. За декорация се слага още един стрък прясна мента, а на ръба на чашата се закача резенче лайм. Нищо повече!



2. Другото любимо на Хемингуей място е елитният ресторант „Ел Флоридита“, където пък са измислили прословутото „Дайкири”. 
Интериорът е все същият, както през 40-те – големи, овални дивани, стенописи от колониалното време, тежки, кадифени завеси, а на дървения бар, в левия ъгъл се е подпрял бронзов Ърнест, замислен над следващия си Нобелов проект. Барманите са си със същите червени сака и бели папийонки, както по негово време, а към всеки коктейл дайкири задължително ви поднасят и чинийка с бананов, солен чипс. 
Ето и тяхната рецепта:
В блендер слагате на коктейл по 2 с.л. захар, сока на половин лайм, 60 млл бял или тригодишен ром „Хавана клуб“, 1 ч.л. ликьор „Марискино“ /това е бял ликьор, който се прави от череши, но може от круши или ябълки/, 1 ч.ч. ситно начукан лед. Слагате всичко да се смели на висока скорост до получаване на фрапе – сняг. Сервирате в чаши за мартини или шампанско с две къси сламки и декорирате с черешка за торта. Ако намерите в „Метро“ от зелените, едри банани, не пропускайте да приготвите и типичното мезе – банана чипс. Обелете и нарежете на много тънки шайби бананите. Сгорещете олио във фритюрника или в дълбока тенджерка. Пускайте банановите шайби една по една в горещата мазнина /ако ги пускате на куп, ще се слепнат/, бъркайте, за да не залепнат една за друга и когато добият златист цвят, ги извадете да се отцедят върху кухненска хартия. Поръсете със сол и поднесете като мезе към дайкирито.



3. Куба либре

Този коктейл е от по-новата история на страната им и дори се говори, че е лично забъркан от Фидел Кастро. В първата година след революцията Фидел и правителството не са имали официална сграда и са използвали апартаментите на хотел „Хилтън Хавана“, понастоящем „Хавана либре“, като щаб-квартира и офиси. Там често в паузите, за да се разхладят, са поръчвали от ресторанта студена кока-кола, лайм и ром, разбира се. Тогава на някой от революционерите му е хрумнало да смеси тези три компонента и така се е получил невероятният „Куба либре“ или Свободна Куба. 
Сипете в дълбока, водна чаша 60 млл бял или тригодишен ром „Хавана клуб“, изстискайте вътре и половин лайм, като оставите и половинката цитрус в чашата. Прибавете няколко кубчета лед и допълнете чашата със студена „Кока-кола“. 



4. Сега да ви прехвърля от горещите кубински плажове на не по-малко разгорещения карнавал в Рио де Жанейро. Там царицата на самбата е нейно величество „Кайпириня”!
Сипете в чаша за уиски 2 ч.л. захар, сока от половин лайм, нарязаните парченца от лайма и счукайте всичко с дървено чукало. Добавете 60 млл бразилски ром „Кашаса“ и допълнете чашата с леденостудена вода. 



5. Продължаваме плажното си пътешествие по красивите плажове на старата столица на Бразилия – Салвадор да Баия. Там не бива да пропускате оригиналната „Пиня колада“ или прецеден ананас.
 
В блендера зареждаме 1 к.ч. бял ром, 3 к.ч. сок от ананас, 1 к.ч. кокосово мляко и 1 ч.ч. ситно натрошен лед. Разбиваме всичко на гъст коктейл, изсипваме във високи, водни чаши, които ги гарнираме с парченца ананас. Поднасяме с дебела сламка. 



6. Хващаме кораба от старото пристанище на Салвадор и акостираме на остров Козумел в Мексико. Там специалитет е „Коко локо“ – разкошен коктейл, който се сервира в кокосов орех.
Вече в доста супери може да се намерят обелени и готови за консумация кокосови орехи с водата вътре. 
Заредете шейкъра с по 25 млл бял ром, водка, текила, сока на 1 лайм, 50 млл кокосово мляко, водата на един кокос и 1 ч.ч. счукан на ситно лед. Хубаво раздрусайте в шейкъра всички съставки, прецедете коктейла и го изсипете обратно в кокосовата черупка. Сервирайте със сламка, а за мезе предложете кокосовата ядка, нарязана на парчета, поръсена със сол, сок от лайм и малко табаско. 



7. Не може да пропуснем фенси плажовете на Малибу в Калифорния и да не опитаме там „Май тай“! 

Смесете в шейкъра 60 млл ром с по 20 млл „Малибу“, „Амарето“ или друг бадемов ликьор, сок от лимон, сок от гренадин, 50 млл сок от портокал и 75 млл сок от ананас. Разбийте в шейкъра всичко заедно с 1 ч.ч. счукан лед и изсипете коктейла, без да прецеждате във висока, коктейлна чаша. Гарнирайте с парченца ананас, портокал, черешка за торта и стрък прясна мента. Поднесете със сламка  и коктейлно чадърче. 



8. И за завършек на морското ни пътешествие, ще ви заведа на един емблематичен плаж, любим на всички нюйоркчани – Лонг Айлънд, където е създаден прословутият им студен чай или „Лонг Айлънд айс тий“:
Този коктейл спада към така наречените „Лонг дринк“ или дълги коктейли. В шейкъра сипете по 25 млл водка, текила, бял ром, джин, „Трипъл сек“ или портокалов ликьор, сока от един лимон. Добавете 1 ч.ч. счукан лед, 50 млл „Гум сироп“ – обикновен сироп от завряла вода със захар в съотношение 2 към 1, докато не се разтопи напълно захарта, и овкусен с мента.  Раздрусайте добре шейкъра, прецедете всичко във висока чаша и допълнете с кока-кола. Внимавайте, защото името подвежда – това не е никакъв чай, но разхлажда и създава същото добро настроение като адаша си!