Днес ще ви изненадам! Ще ви предложа няколко много познати рецепти, но приготвени и поднесени по съвсем различен, неразпознаваем начин. Шокирайте близките си:

Шопска салата

Вкусът е същият, продуктите са познатите ни, но е поднесена в странна форма – ледено граните и желирани бонбони.

Първо пригответе кошничка, в която ще сервирате „салатата“ – настържете 1 ч.ч. италианско сирене „Пармазан“ и го разстелете на тънка „палачинка“ върху тавичка, постлана с готварска хартия. Печете само няколко минути на силно загрята фурна – колкото сиренето да се разтопи. Извадете от фурната, изчакайте малко да поизстине, но не съвсем и положете „палачинката“ върху купичка или чашка, обърната с дъното нагоре така, че пармазановата палачинка да обвие купичката и като изстине да се получи нещо като кошничка. Доматите ги потопете за 30 сек във вряща вода, колкото да се напука кожицата им, извадете ги с решетъчна лъжица и ги оставете за няколко минути в ледено студена вода да се охладят, след което обелете кожицата. Смелете доматите заедно с една глава лук – ситно нарязана, една люта печена и обелена чушка в блендера или месомелачката, прецедете сока, овкусете го със сол. Разсипете го в тавичка и поставете във фризера, като на 20 мин изваждайте тавичката и леко с една вилица надрасквайте горния пласт на сока, който е почнал да се заскрежава. Трябва да получите едър сняг. Краставиците обелете, махнете семките, пасирайте в блендера заедно с 1 скилидка пресован чесън и отново прецедете сока. Овкусете със сол и малко зехтин. Отделно накиснете в студена вода 2 листа желатин за 5-6 мин. Загрейте краставичния сок, но не, че да заври и сложете в него накиснатия желатин. Бъркайте добре, докато желатинът напълно се разтвори. Изсипете го във формички и сложете в хладилника да стегне за няколко часа. В тиган сипете малко краве масло, добавете половин ч.ч. мляко и изсипете 1 ч.ч. настъргано краве сирене. Бъркайте, докато сиренето се разтопи и получите гъст сос. Изчистете магданоза – листа от стебла. Разбийте брашно с леденостудена вода да получите рядко тесто за панировка, овкусете със сол и смлян пипер. Потопете листата на магданоза в студената панировка, извадете и ги пускайте едно по едно в сгорещено олио – като маслена баня, за да се панират. Внимавайте да не ви е много гъста панировката, за да не ви се получи дебел пласт хляб върху магданоза – трябва съвсем леко да бъдат покрити листата с течното тесто. Сглобете „Шопската“ по следния начин – в кошничката сложете първо от доматеното граните, върху него разположете един желиран, краставичен бонбон, а най-отгоре поръсете от магданозената темпура. Поръсете за завършек с няколко капки от сирения сос. 

От салатата преминаваме на топлото предястие

Сирене по шопски

Тука ще обърнем ролите и вместо гювече за запичане, ще използваме самите домати. Подберете по-едри и кръгли домати. Изрежете отгоре им капаче и ги издълбайте. Вътрешността пасирайте с блендера. Нарежете на ситно една глава лук и я запържете до златисто в малко зехтин. Прибавете доматения сок, овкусете със сол, смлян червен пипер и оставете на слаб огън да се запържи, докато получите гъст сос. На края прибавете и ситно нарязан магданоз. В издълбания домат сипете парченца сирене, залейте с доматения сос, наредете доматите в тавичка и печете до готовност на 190 С загрята фурна. Когато са почти готови, сложете във всеки домат по един жълтък и запечете до желаната готовност. 

Пържен боб

Така приготвен бобът е перфектен като разядка или мезе. Става, както и с бял, така и с червен или черен боб. Накиснете боба от предната вечер, сварете го и прецедете бобените зърна, като запазите малко от водата, в която е врял. В тиган запържете ситно нарязани на дребни кубченца морков, една глава лук и червена чушка. Когато омекнат, прибавете бобените зърна, скълцан чесън и бъркайте енергично, докато ви се получи бобена каша. Ако трябва смачкайте допълнително с вилица бобените зърна, но всичко е необходимо да стане на гладка каша. Овкусете със сол и смлян пипер. Готовата паста поръсете със ситно нарязан пресен магданоз, настъргано сирене и поднесете с препечена пърленка. 

Мусака

Тази гръцка класика ще ви я представя в съвсем неразпознаваем вид, въпреки че продуктите са същите. Нарежете на дребни кубчета обелените картофи и ги сварете във вряща, подсолена вода, след което ги намачкайте на пюре. Запържете в малко зехтин една глава лук, нарязан на дребно, 1 морков нарязан на ситни кубчета и като станат златисти, прибавете половин кг кайма смес. Разбъркайте добре, за да не ви се получи каймата на топчета. Щом и каймата стане златиста, добавете 1 ч.л. смлян, червен пипер, 1 с.л. доматено пюре и допържете още малко до инкорпориране напълно на пюрето. Оставете настрана плънката да поизстине, а после размесете плънката с половин ч.ч.настърган кашкавал. Объркайте картофеното пюре с 2 жълтъка, овкусете със сол и смлян бял пипер и оставете хладилника да се охлади за няколко часа. Вземете по една топчица от картофеното пюре, направете дупка в средата и го напълнете с фарша, затворете дупката с още пюре , оваляйте с ръце добре топчицата, за да не може да излезе от пълнежа. Прекарайте топките през галета и ги пържете във фритюрник или в тенджерка със сгорещено олио, така, че да покрива напълно топките. Сервират се топли със сос от кисело мляко, объркано със сол, ситно нарязан пресен копър и скълцан чесън. 

Пиле с ориз

Това толкова българско ястие е също много популярно за обяд в Малайзия – продуктите са същите, но техниката на приготвяне е съвсем различна. Резултатът обаче е не по-малко вкусен! 
Загрейте в дълбока тенджера поне 3 л вода и разтворете в нея няколко кубчета пилешки бульон. Щом заври и бульонът се разтвори напълно, сложете в тенджерата едно пиле така, че да бъде покрито отвсякъде от течност. Оставете да поври 10 мин, след което изключете котлона, похлупете тенджерата и не пипайте час. След 60-70 мин извадете пилето и оставете някъде напълно да изстине. Пригответе вентилатор, насочете го срещу пилето и го намажете с четчица цялото със соев сос. Оставете срещу вентилатора да изсъхне и сосът да попие, после повторете процедурата с четчицата и така 5-6 пъти. Сложете пилето в хладилника поне за 5-6 часа. През това време пригответе ориза – смесете по разни части жасминов ориз, дългозърнест ориз и от бисерния или този за ризото. Изсипете го в цедка и под течаща, студена вода хубаво го измийте, докато престане да пуска бяло. Оставете го да изсъхне, а през това време нарежете на едри шайби около 3 см пресен джинджифил. Приплескайте и нарежете на големи парчета една лимонена трева и счукайте 4-5 скилидки чесън. Пригответе вода в количество 1.5 съотношение към ориза. Кипнете водата и сипете вътре отново кубчета пилешки бульон, разбъркайте, докато напълно се разтворят и дръжте бульона горещ. В дълбок тиган с дебело дъно сипете малко растително масло /най-добре рапица или оризово, но и със слънчогледово става/, колкото леко да покрие дъното. Сложете вътре да се запържат пресният джинджифил, 1-2 дафинови листа, лимонената трева – да си пуснат аромата. След това изсипете ориза и бъркайте здраво да не залепне за дъното. Когато оризът придобие порцеланов цвят, прибавете скълцания чесън и залейте с врящия бульон. Разбъркайте добре, намалете котлона на минимум, захлупете и половин час не пипайте нищо. След това само изключете огъня, но в никакъв случай не отхлупвайте още 30 мин. Изсипете сварения ориз в дървена гаванка или дървена купа, махнете парчетата джинджифил, дафиновите листа, лимонената трева и с дървена лъжица разбъркайте добре ориза. Изчакайте напълно да изстине, след което направете топки от него и ги подредете в плато. Нарежете краставица на тънки шайби и ги сложете до оризовите топки. Извадете пилето от хладилника, обезкостете и нарежете на филийки. Сложете парчетата в платото до ориза и краставицата, поднесете с малка купичка соев сос.