Пием повече джин, качествените се правят по автентичната London Dry Gin технология
Коктейлните класики като Джин-фис, Джин-тоник и Мартини са отново на мода това лято
Джин започва да се произвежда още през XVII век, а за негова родина все още се спори между Холандия и Англия. Със сигурност обаче англичаните са тези, които популяризират и налагат питието. Затова и най-качествените джинове се правят по автентичната London Dry Gin технология. Характерното за джин, произведен по този метод е, че ароматът и свежият вкус се постигат след многократна дестилация на плодове на синя хвойна и не се добавят изкуствени аромати след дестилацията. Да произвеждаш джин по този метод, не е лесна задача. Затова през всички етапи на процеса се извършва строг контрол на използваните суровини. От джиновете, които се правят по тази технология сред пазарните лидери у нас е 6th Sense London Dry Gin. Продажбите му са скочили на годишна база с 30% ръст.
В световен мащаб също категорията преживява своеобразен ренесанс през последните години като на мода се завръщат класически и лесни за правене коктейли дори в домашни условия, коментираха бармани.
Джинът е сред най-предпочитаните алкохолни напитки за коктейли. Своеобразно завръщане правят класическите рецепти, които се лесни за приготвяне като “Джин-тоник“. Разновидностите са много. Класическата рецепта включва две части джин, една част сок от лайм, тоник до върха на висока чаша и малко лед. Разбира се, когато има качествен продукт, всеки може да "режисира" свое авторско питие, казват миксолозите зад бара. Когато говорим за коктейли с джин не може да подминем класическото „Мартини”. То се прави именно от джин и сладък вермут, а сухото „Мартини” съответно от джин и сух вермут. ”Джин-Фис” е друга популярна коктейлна разновидност с джин. Този коктейл идва от Америка, но е превърнат в тотална класика в Европа. Основните съставки освен алкохола са лимонов сок, пудра захар, газирана вода, лед.
Последвайте ни